Ölmek var dönmek Yok!

.

 Ölmek var dönmek Yok!
Türk Metal Sendikası işçileri Toplu İş Sözleşmesi sürecinde MESS’i protesto ettiler.

 Türk Metal Sendikası Bolu şube başkanı Özgür Elçi Türk Metal Sendikasının Toplu İş Sözleşmesi ile ilgisi son gelişmeleri Akbank önünde düzenlediği basın açıklaması ile duyurdu.”İnsanların umutları vardır” diyerek sözlerine başlayan Elçi; “ Bizler de on binlerce metal işçisi gibi bu sözleşme dönemini umutla bekledik. İnsanca yaşarız diye, insanca çalışırız diye bekledik. Eşimizin, çocuğumuzun, geleceği için bekledik. İşverenlerden insaf bekledik, anlayış bekledik. Ama masaya oturduğumuz 9 Ocak’tan Masadan kalktığımız 4 Nisan tarihine kadar, Mess patronlarından bunları göremedik. Çünkü onlar, masaya insafsızlığı koydular. Anlayışsızlığı koydular. Biz de mücadelemizi ortaya koyduk. Pazara kadar değil, mezara kadar bu anlayışla mücadele edeceğiz.” Şeklinde konuştu.

 “Düşen bizim değil, sosyetenin enflasyonu”

 Mess patronları kendilerine bir yalancı şahit tutmuşlar” diyen Özgür Elçi;” Bu yalancı şahidin adı Tüik. Bu Tüik’in sepetine koyduğu yalanlar, en çok Mess patronlarını mutlu ediyor. Ama bizi mutlu etmiyor. Çünkü sepet, yalanlarla dolu. Neymiş? Uçak biletlerinde, otel ücretlerinde, tur fiyatlarında, özel okul ücretlerinde, cilt bakımında enflasyon düşmüş. Düşen bizim değil, sosyetenin enflasyonu. Bizim enflasyonumuz tırmanıyor. Çarşıda, pazarda can yakmaya devam ediyor. Mess patronlarına bizim enflasyonumuzu söyleyelim: Doğalgaz, elektrik, odun-kömür yüzde 20’den fazla, Su, ulaşım yüzde 15’ten fazla, Ekmek, ayçiçeği yağı, deterjan, tavuk, makarna yüzde 10’dan fazla zamlandı. Bunlar da Tüik’in rakamları” biçiminde konuştu.

 “Barış yoksa üretmek de yok

 Elçi; “Eyy mess patronları, Bültenden enflasyon kaçırmayın. Sosyete enflasyonunu bırakın. Bizim enflasyonumuza bakın. Bakın da görün, hayat pahalılığı neymiş, bir anlayın, Bize dayattılar, Tüik’e yaslandılar, bize 1.14’ü dayattılar, Yetmedi sosyal yardımlarda yüzde 9’u dayattılar. Onlar da yetmedi, Esnek çalışmayı dayattılar. Bizi köle yapmak istediler. İşte biz bu dayatmaları reddettiğimiz için günlerdir meydanlardayız, Dün meydanlarda idik. Bugün de meydanlardayız, Böyle giderse yarın da meydanlarda olacağız, Unutmasınlar, ekmek yoksa barış da yok, Barış yoksa üretmek de yok” diye konuştu.

 “Yeter ki çarklar dönsün dedik”

 “Bunların kitabında insaf yok” diyerek sözlerini sürdüren Özgür Elçi; “Bunların kitabında sömürüden başka bir şey yok,Bunların vicdanında, kardan, paradan başka bir şey yok,Bunun için 4 nisan’da masayı terk ettik.Biz, bu anlayışa her zaman karşı çıktık, çıkmaya da devam edeceğiz.Bugün de, yarın da karşı çıkmaya devam edeceğiz.Çünkü, bizim kitabımızda köleliğe geçit yok,Koca okyanusa bile  küçük bir taş attığında, okyanustan ses gelir,Ama sizden bir çıt bile yok,Günlerdir eylem yapıyoruz,Günlerdir, demokratik hakkımızı kullanıyoruz.Katı, dayatmacı ve uzlaşmaz tavrınızı protesto ediyoruz,Ama hala katısınız.. Hala dayatmacısınız,Sizi yine uyarıyoruz,Şaşırmayın, sabrımızı taşırmayın,Eyy mess patronları,Biz, işimizi seviyoruz, işyerimizi seviyoruz,Bizim sevgimiz bir günlük değil, bir ömürlüktür,Biz, yeri, geldiğinde evimizin ekmeğinden kıstık.Çocuğumuzun okulundan kıstık,Ama emeğimizden, fabrikamızdan kısmadık,İşimiz için, fabrikamız için her şeyi yaptık,Yeter ki fabrikalarımızın bacası tütsün dedik, Yeter ki çarklar dönsün dedik.Bu mu sizin işyeri sevginiz?,Bu mu sizin insana sevginiz?,Sizin emeğe saygınız bu kadar mı?,Bu mu sizin sağduyunuz?,Yazıklar olsun size” biçiminde konuştu.

 “Mücadele yiğitlik ister”

 Türk Metal Sendikası Bolu şube başkanı Özgür Elçi sözlerini şu şekilde sona erdirdi; “40 gündür meydanlardayız,40 gündür emeğimiz, ekmeğimiz için mücadele veriyoruz,

40 gündür, mess patronlarının katılığına, Dayatmacılığına, duyarsızlığına karşı

Onları uyarıyoruz, protesto ediyoruz. Emeğimizin karşılığını almadıkça,

Ekmeğimizi tam olarak almadıkça, Mücadeleye devam edeceğiz, Bu mücadele bizim emeğimiz içindir. Bu mücadele bizim ekmeğimiz içindir.Bu mücadele bizim onurumuzdur.Nereye kadar giderse gitsin, sonuna kadar mücadele edeceğiz.

 Bu mücadeleyi kazanmak için yola çıktık, Bu mücadeleyi kazanmadan da bu yoldan dönmeyeceğiz.”

Güncelleme Tarihi: 17 Nisan 2013, 22:20
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER