banner120

Ölüm değil çözüm istiyoruz

Kardelen Meydanında toplanan KESK üyeleri ve siyasal parti temsilcileri Açlık Grevlerinin 54.Gününe girildiğine dikkat çekerek; “Ölümlere ramak kala sessiz kalamayız. AKP hükümeti bir an önce...

Ölüm değil çözüm istiyoruz

Kardelen Meydanında toplanan KESK üyeleri ve siyasal parti temsilcileri Açlık Grevlerinin 54.Gününe girildiğine dikkat çekerek; “Ölümlere ramak kala sessiz kalamayız. AKP hükümeti bir an önce çözüm için adım atmalıdır” dediler.

 

Kardelen meydanında toplanan yüzlerce kişi açlık grevlerinde 54.güne gelindiğini vurguladılar. KESK-DİSK-HDK-HALKEVLERİ-ÖDP-TKP adına ortak açıklamayı okuyan KESK dönem sözcüsü Özkan Üstün “Dünya Tabipler birliğinin 1991 tarihli malta bildirgesi açlık grevcisini; zihinsel olarak ehliyetli, açlık grevine kendi iradesi ile karar vermiş bu nedenle belirli bir zaman için yiyecek veya sıvı almayı reddeden kişi olarak tanımlar. Açlık grevi bir intihar biçimi değildir! Bir protesto biçimidir. Kişi kendi iradesiyle bilinçli olarak yiyeceği reddetmektedir. Bir açlık grevi ölümle sonuçlanabilir fakat temel amaç ölüm değildir, Günlük belli miktarlarda su, tuz ve şeker alımım devam ettirme esasına dayanır, ayrıca açlık grevi sonlandırıldığını da kalıcı sekellerin görülmemesi için Bl vitamini içeren prepatların mutlaka alınması gerekir.” Dedi.

 

Artık ölüm öncesi çizgideyiz

KESK dönem sözcüsü Özkan Üstün sözlerini şu şekilde tamamladı;”Cezaevlerinde 12 Eylül'de başlayan dönüşümsüz-süresiz açlık grevleri hala durdurulamadı. Ölümler an meselesi. Tutuklu ve hükümlülerin insani ve demokratik taleplerini karşılamak yerine, 2000 yılındaki "Hayata Dönüş Operasyonu" olarak isimlendirilen katliamı hatırlatan "gerekirse müdahale ederiz" açıklamaları kaygılarımızı daha da arttırıyor. Kolayca çözülmesi mümkün bir sorun karşısında, hükümet adım atmamakta direniyor. Adalet Bakanın Kurban Bayramı öncesi Sincan Cezaevi'ni ziyaret ederek tutuklularla görüşmesi ve ardından bir açıklama yapmış olması umutlara kapı aralamış olsa da, hiçbir adım atılmadı ve kapılar açılmadı! Artık ölüm öncesi çizgideyiz. Bu çizgiyi aşmamak için tüm ülke düzeyinde kadın, erkek, her dilden ve her inançtan insanlarımızın güçlü çığlığına ihtiyaç var. Biz bir kez daha çağrıda bulunuyoruz: Bugün süresiz-dönüşümsüz açlık grevlerinin 54. günündeyiz. 60 kadar cezaevinde 700 kadar tutuklu ve hükümlü artık ölüm çizgisine yaklaştı. Bu çizgi aşılmamalı! Hemen adım atarak bir felaket durdurulmalı. AKP Hükümeti sorunu çözmek, barışçı ve demokratik adımlar atmak için daha fazla oyalanmamalıdır. Yok saymak ve ölüme göz yummak çözümsüzlük ve felaket getirir. Tüm halkımızı duyarlı olmaya ve ülkenin önemli bir sorunu haline gelen açlık grevleri konusunda tutum almaya çağırıyoruz. Çözüm için ses çıkarılmasına duyulan ihtiyaç hiç bu kadar önemli olmamıştı.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128

banner124