Ölümlerin nedeni rantsal politikalardır

KESK Bolu şubeler Platformu adına açıklama yapan dönem sözcüsü Dursun Yenin Deprem’de yaşanan ölümlere yanlış politika ve uygulamaların neden olduğunu söyleyerek; “Bu nedenle hükümeti,...

Ölümlerin nedeni rantsal politikalardır

KESK Bolu şubeler Platformu adına açıklama yapan dönem sözcüsü Dursun Yenin Deprem’de yaşanan ölümlere yanlış politika ve uygulamaların neden olduğunu söyleyerek; “Bu nedenle hükümeti, rant politikalarından vazgeçmeye, meslek odalarının ve uzmanların da görüşlerini alarak acilen bir deprem ve imar politikası oluşturmaya davet ediyoruz.” Dedi.

KESK Bolu şubeler Platformu adına açıklama yapan dönem sözcüsü Dursun Yenin  Van’da meydana gelen 7.2 şiddetindeki deprem sonucunda yüzlerce insanın yaşamını kaybettiğini söyleyerek; “KESK Bolu Şubeler Platformu olarak, Van depreminde hayatını kaybeden tüm insanlarımızın yakınlarına baş sağlığı, yararlılara acil şifalar diliyoruz. Can kaybının daha fazla artmamasını temenni ediyoruz. Böylesine derin ve büyük acılardan sonra söz söylemenin, baş sağlığı dileklerinde bulunmanın yaşanan acılar karşısında ne kadar kifayetsiz kaldığını biliyoruz. Ancak bazı gerçekliklerin altını tekrar tekrar çizmekte fayda görüyoruz.” Dedi.17 Ağustos büyük yıkımının ardından söylenen sözlerin ne kadar anlamsız olduğunun son yaşanan Van depreminin ardından bir kez daha ortaya çıktığının altını çizen Yenin; “Deprem gerçeği ile yaşamayı öğreneceğiz”, “bundan sonra böyle acıların yaşanmaması için her türlü önlem alınacak” nutuklarının altının ne kadar boş olduğu her yaşadığımız depremde tekrar ortaya çıkmaktadır. Bunun en yakın örneği, dış dünyadan depremin hemen sonrasında gelen maddi ve teknik yardımların geri çevrilmesidir. Söz konusu yardımları geri çevirerek ülkemizin olanaklarının buna yeterli olduğunu söyleyen AKP hükümeti, mevcut yardımları bile dağıtmaktan aciz bir kriz yönetimi ortaya çıkarmıştır. Sadece bu yıl içerisinde Tekirdağ, Elazığ ve Kütahya’nın Simav İlçesinde yaşanan depremler bu gerçekliği defalarca ortaya koymuştur. Bunca yaşanan acıya ve can kaybına rağmen,  17 Ağustos depreminden sonra en kısa zamanda hayata geçirileceği söylenen mühendislik tedbirleri hâlâ alınmamıştır. Şimdiye kadar çoktan yapılması gereken yasa ve yönetmelik değişiklikleri yapılmamıştır. Deprem değil yanlış politika ve uygulamalar kayıplara neden olmaktadır. Bu nedenle hükümeti, rant politikalarından vazgeçmeye, meslek odalarının ve uzmanların da görüşlerini alarak acilen bir deprem ve imar politikası oluşturmaya davet ediyoruz.” Dedi.

Şimdi dayanışma zamanı

Konfederasyonlarının incelemelerde bulunmak ve ihtiyaçları belirlemek için merkezi bir heyet oluşturduğunu söyleyen Dursun Yenin “Sendikalarımızdan görevliler Van ve Erciş merkezli olmak üzere KESK yardım çadırı kurmuş olup yürütülen çalışmalar içerisinde aktif olarak yer almaktadır. Deprem bölgesinde acil olarak; battaniye, kışlık giysi, çadır, içme suyu, çocuk maması, çocuk bezi, ped ve kuru gıda ile ilaç ihtiyacı vardır. Üye ve dostlarımızın yapacağı yardımlar, KESK Bolu Şubeler Platformu olarak Eğitim-Sen Bolu Şubesi sendika binasında toplanarak en kısa zamanda bölgeye ulaştırılacaktır.” Şeklinde konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128