Ömer Baygın Zihniyeti

Erhan BEYKOZ yazdı...

Ömer Baygın Zihniyeti

İnsanın ufukları vardır, kimi debi derya, kimi at gözlüğünde…

İnsanın dünyaya gerçeklerle bakışı vardır, kimi bir bütün, kimi sığ…

Nereden nasıl başlayım şaşırıyorum. Dörtdivan ilçemiz, Köroğlu Dağlarının eteğine atılmış, kalkınma yerine her geçen gün irtifa kaybeden. Yatırımın olmadığı, üniversitenin bir dalının ve turizmin bile çok görüldüğü güzellikler yeri. Doğasıyla müthiş olan ama tanıtımı sıfır ilçemiz!

Bu sıralarda Başkan Hasan Uzunoğlu ilçeyi dünyaya tanıtmak isterken, kıyamet koptu. Ramazan, faiz, kumar derken elimizdeki büyük fırsatı kaçırdık. Yetmiyor gibi, üstüne vazife olmayan birileri de ahkam kesmeye başladı. Eski Gerede Belediye Başkanı olaya müdahil oluyor. Diyor ki, Yeni öğrendim, çok üzüldüm. Hasan Uzunoğlu kardeşim, kırk yıllık itibarını bitirme, dünya ve ahretini karartma. Fırsat varken yanlıştan dön”

Yapma başkan sana yakışmamış, diyeceğim ama işte klasik Ömer Baygın zihniyeti bu. Benim tanıdığım kişiliğine tek kelime edemeyeceğim Ömer Baygın’ın bu çıkışı sonrası bazı gerçekleri yazmam gerekir.

Ömer Başkan 3 dönem yani 15 yıl belediye başkanlığı yaptı. Başkanlığı sırasında etliye sütlüye karışmayan, rutin işlerin dışında ele avuca sığacak eseri olmadığını hepimizi biliriz. Gelişmeye müsait, en büyük ilçemiz maalesef büyümeden nasibini alamadı.

Türkiye’nin en sert karının olduğu ilçemize, kayak ve kış turizmi adına hiçbir yatırım yapılmamıştır.

Demiryolunun yakınından geçmesine rağmen, sanayi bölgemiz yatırımcı alamamış, var olan Gerkonsan bile atıl duruma dönüşmüştür.

Ülkenin % 35 deri sanayisinin olduğu ilçemizde, organize deri sanayiyi bile bitirmemek için adeta fren görevi yapmıştır.

Deri Kokusunu işletmeler “para kokusu” olarak vatandaşlara yutturuyorlar! Yetmiyor gibi sağlıklarından olanlara bir darbe de, deri sanayinin hemen yanında olan çöplük vuruyor. İlçenin bütün çöplerinin atıldığı çöplük maalesef çözümsüzlükten çözüm bekleyen, yıllarca en önemli sağlık sorunumuz ama görmezden gelen yine Başkan Baygın oldu.

Yeni yerleşim alanlarını imara açmadığı gibi, var olanlarda da revizyona gitmeyip, olduğu gibi kaderine terk etti.

Son yıllarda kent ormanı projesinin en önemli gelişmesi olacak olan orman işletmesiyle ilgili bir tek proje üretmedi. Vekil Fehmi Küpçü’nün ısrarla istediği orman işletme alanına adım atacak vizyonu olmadığı için elimizde kaldı. Şimdi işin şekli değişiyor ve kolay yapılacakların zor olacağı bu günlerde sorun nasıl çözülür bilemiyorum. 

Şehrin içinden geçen dereyi yazmaya kalksam kitapçık olur. Çok uzatmadan, Gerede’nin 15 yılını heba eden Sayın Ömer Baygın şimdi ahlak, vizyon, ahiret dersleri verir oluş. Hadi canım sende, eğer bu kadar uhrevi dünyayı düşünüyorsan yaptıklarının hesabını nasıl vereceksin, onu düşün! Bu kadar ince çizgide dini algılarsan, yaz kurslarında, Salı sohbetlerinde ölümden sonraki hayatı insanlara anlat. Anlat ki, senin gibi düşünenlerin iktidar koltuklarında bundan sonra hata yapmamalarına belki katkın olur.

Sayın Baygın, Gerede’yi küçülttüğün gibi, şimdi de Dörtdivan’a karışıp küçülen ilçeyi mahvetme. Senin dünyaya baktığın ve her yetkiyle donatıldığın pencereyle Gerede’nin geldiği seviye ortadadır. Lütfen elinizi birilerinin işlerinde çekiniz. Yeterince günahınız var, bırakın yetkililerin ilçeleri ve gelecekleri için yaptıkları güzelliklere burnunuzu sokmayın.

En hassas olduğumuz ahiret vurgusu ile yapılacak işleri engellemeniz doğru değildir. 15 yıl yaptığınız belediyecilik ortadadır. Üstelik dava arkadaşların seni boş kalmayasın diye avantajlı bir yere getirdiler. Otur oturduğun yerde ve üstüne vazife olmayan, insanın duygularıyla oynayan ve iş yapmayan zihniyetinizi kendinize saklayın.

Dörtdivan’a yaptığınız kötülüğün hesabı öbür dünyada veremezseniz. Benden söylemesi…

 

Güncelleme Tarihi: 29 Haziran 2015, 18:30
YORUM EKLE
YORUMLAR
mustafa P.
mustafa P. - 5 yıl Önce

bu yazıyı sizden başkası yazamazdı.geredede yaşayanlar gerçekleri biliyor. işleri güçleri mahalle baskısıyla kendi dümenlerini yönetmek.yazızamanlama olarak cuk oturdu.halil alioğlu bey dnemimde yükselen gerede ömer beyzamanında durakladı şimdide yükselecek bakalım.yazara helal olsun. dericilik yükselemdi .günah münah diyede f tipi cezaevinide gitti. şimdi yapacaz diye uğraşıyorlar.esentepe yeşil içinde tribünler beton yığını ucube duruyor

SIRADAKİ HABER

banner128