Önce Ben demekten Önce Yaya diyemez olduk…

Bolu Valililiği, Bolu İl Emniyet Müdürlüğü ve Bolu Belediyesi tarafından başlatılan “Önce Yaya” projesi Bolulu sürücüler tarafından bir türlü benimsenemedi. Sürücüler ÖNCE BEN demekten bur türlü ÖNCE YAYA diyemez oldu. İsmet Paşa Caddesi üzerinde yapılan 10 dakikalık uygulamada hiçbir sürücünün yayalara yol vermediği gözlenirken, bazı sürücülerde yaya yolunun ortasına kadar gelen yayaları görmediklerini iddia ederek tartışmalara neden oldular. Fotoğraflarla belgelenen bu olayları gören sürücüler bir türlü kuralları benimsemek istemekten kaçındılar.

Önce Ben demekten Önce Yaya diyemez olduk…

ÖZEL HABER: KASIM ŞAHİN

Projenin nasıl yürüdüğünü ve yayalar ile sürücüler arasındaki bu iletişimin hangi boyuta geldiğini yerinde incelemek üzere bir uygulama yapan Trafik Tescil ve Denetleme Şube Müdürü Hakkı Kaynak ile trafik ekipleri ve Belediye Görevlileri, adeta şaşkına döndüler. Yaklaşık 10 dakika boyunca yapılan uygulamada sürücülerin sarı renkli boyanmış yaya yolunda karşıdan karşıya geçmek isteyen hatta yaya yolunun ortasına kadar gelen yayalara yol vermedikleri gözlendi. Bazı sürücülerin ise yayaları gördükleri halde hatalı şerit değiştirme yaparak önce sol sonra sağ şeride geçerek yayaları büyük tehlikeye attılar. Bir yayanın yaya yolunun ortasına kadar gelmesine rağmen araç sürücüsünün durup yol vermek yerine geçiş yapması ise fotoğraf karelerine yansırken, hala daha olaya itiraz etmesi de büyük şaşkınlık yarattı.

Bolu İl Emniyet Müdürlüğü Trafik Tescil ve Denetleme Şube Müdürü Hakkı Kaynak, “Önce Yaya” projesi hakkında şu açıklamada bulundu:

Bolu Valiliğinin, yaya güvenliğinin İlimizde öncelik haline getirilmesi yönündeki talimatı kapsamında, araç sürücülerine “Yaya geçitlerinde yayalara ilk geçiş hakkını vermeleri gerektiği”, yayalara ise “Karşıdan karşıya geçişlerde yaya geçitlerinin kullanılması gerektiği” konusunda farkındalık yaratılması amacıyla 23 Temmuz 2014 tarihinde toplanan İl Trafik Komisyonunun 2014/06 sayılı Ek Kararı ile “Yaya Güvenliği ve Önceliği Projesi” oluşturularak, projenin yol haritası ve proje hedefleri belirlenmiştir.

İl Emniyet Müdürlüğü ve Belediye Başkanlığınca oluşturulan komisyonca, projenin uygulama alanının belirlenmesi çalışmaları yapılmış ve İlimizde trafik ışığı bulunmayan ve yayaların yoğunlukla kullandığı yaya geçitlerinin bulunduğu, İzzet Baysal Caddesi, PTT Caddesi, Öney Sokak, Süreyya Sokak, Fevzi Paşa Caddesi, İsmet Paşa Caddesi, Hastane Caddesi, Hürriyet Caddesi, Ali Razı Tekemen Caddesi ve Cumhuriyet Caddesinde projenin uygulanmasına Karar verilmiştir.

Uygulama alanı olarak belirlenen cadde ve sokaklarda bulunan yaya geçitlerinde gerekli iyileştirmeler yapılarak yaya geçidi çizgileri daha belirgin hale getirilmiş, trafik Sinyalizasyon sistemi bulunmayan yaya geçitlerinin bulunduğu yerlerde, araçların yavaşlaması amacıyla geçici olarak hız kesici kasisler yerleştirilmiş ve yaya Güvenliği ve Önceliği logosunun zemin üzerine baskı ve trafik işaret levhaları konulmuştur.

“Yaya Güvenliği ve Önceliği Projesi”nin uygulanacağı güzergahlarımızda bu çalışmalar yapılırken, İlimizde Vatandaşlarımızın Yaya Güvenliği ve Önceliği konusunda dikkatlerinin çekilmesi amacıyla, afişler, billboard ve raketler hazırlanarak asılmıştır.


Tüm hazırlıkların tamamlanması ile birlikte, 03 Kasım 2014 tarihinde Bolu Valiliğince projenin tanıtımı ve açılışı yapılmıştır. Proje çalışmaları kapsamında, şehir merkezinde bulunan yaya geçitlerinde, sürücü ve yaya vatandaşlarımıza 5.000 Adet broşür dağıtımı yapılarak, insanlarımızın Yaya Güvenliği ve Önceliğine uyma konusunda bilgilendirilmeleri sağlanmıştır. Ayrıca, yapılan eğitim çalışmaları kapsamında, İlimiz merkezinde bulunan tüm kamu kurum ve kuruluşlarımızdaki şoförlerin yanı sıra özel halk otobüsü şoförleri ve okul servis araçları sürücülerine yönelik bilgilendirme ve eğitim çalışmaları yapılmıştır.


Sürücülerin eğitiminin yanı sıra, yaya olarak trafikte bulunan öğrencilerimizin projeye desteğinin sağlanması amacıyla okullarımızda da bilgilendirme ve eğitim çalışmaları düzenlenmiştir. Tüm bu yapılan çalışmalar sonucunda, trafik ekiplerimizin yapmış olduğu denetimlerde yaya geçitlerinde ilk geçiş hakkını vermeyen araç sürücüleri hakkında gerekli cezai işlemler uygulanmaya başlanılmıştır. Ayrıca, Belediye Başkanlığı ve İl Emniyet Müdürlüğü görevlilerince, proje alanında yapılan inceler sonunda, yaya geçidi çizgilerinin yeniden çizilmesi ve iyileştirme çalışmaları tamamlanmış olup, Yaya Güvenliği Önceliği Projesi kapsamında, trafik ışıkları bulunmayan yaya geçitlerinde gerekli denetim ve uygulamalara başlanacaktır.

 

Güncelleme Tarihi: 07 Temmuz 2015, 18:54
YORUM EKLE
YORUMLAR
Kenan Özkaya
Kenan Özkaya - 5 yıl Önce

aslinda cok basit.basacaksin cezayi bak nasil öreniyorlar.insana deger vermeme:5000.ytl insana yaya gecitinde dokunmak 10,000.ytl bak söförler nasil öreniyolar.
almanyadan selamlar boluma.

hakan yılmaz
hakan yılmaz - 5 yıl Önce

peki cizgi olmayan yerledende araçların önüne atlıyorlar

Birol Özçelik
Birol Özçelik - 5 yıl Önce

mesele cezalara çözülseydi şimdiye kadar hiç sorun kalmazdı. dünyanın en ağır cezaları bizde ama sorunlar aynı. sorun aile de eğitim ve genel eğitim ilgili sanırım.

MS
MS - 5 yıl Önce

bazı yayaların, yaya çizgilerinin olduğu yerleri, sanki orada ışık varmış ve sürekli kendileri için yeşil yanıyormuş gibi algılayıp, kendilerini yola atmaları ve sallana sallana geçmeleri trafiği altüst etmekte ve tehlikeli sonuçlar doğurabilmektedir. bence yayalara çizgilerin olduğu yerden trafi̇k uygunsa di̇kkatli̇ce geçmeleri̇ anlatilmali. sürücülere de çi̇zgi̇ olan yerlerde yavaşlamaları ve bekleyen varsa onlara yol vermeleri̇ öğreti̇lmeli̇. bunun bi̇r de yaptirimi olmalı.

SIRADAKİ HABER

banner128