Önce Yaya

Bolu Valiliği, Belediye, Emniyet ve Şoförler Odası tarafından ortak olarak başlatılan “Önce Yaya” Projesi dün Bolu Valiliği önünde başladı. Yapılan projeyle beraber yaya geçidinden geçen yayalara ve onlara yol veren sürücülere Trafik Tescil ve Denetleme Şube Müdürlüğü ile Bolu Belediyesi Zabıta ekipleri tarafından projeyle ilgili broşür dağıtıldı. Trafik ve zabıta ekipleri sürücüleri durdurarak broşür verirken bayan trafikçiler ise yayaları sözlü şekilde uyarıp, “Geçiş hakkı” önce sizin diyerek bilgilendirme yaptılar.

 Önce Yaya

Haber: Kasım ŞAHİN- Semih BAYKAL

 

Yapılan bu projeyle  birlikte, yayaların yaya geçidinden geçmesini ve sürücülerinde yaya geçine geldikleri zaman yayalara yol vermesini sağlayacaklarını ifade eden Bolu Valisi Ahmet Zahteroğulları basın mensuplarına açıklama yaparak şunları söyledi; "Biz medeni bir ülkeyiz, Bolu medeni bir şehir bunu hep dile getiriyoruz. Medeni ülke olmanın, medeni bir şehir olmanın, medeni bir insan olmanın gerekliliklerini de yerine getirmemiz lazım. Dünyanın medeni ülkelerinde trafik belli bir düzen ve kurallara bağlıdır. Bil hassa şehir içerisinde yayalar yaya geçidinden geçer, sürücüler de yaya geçitlerine geldiklerinde önceliği yayalara verirler. Bu bizim kanunlarımız da da yazılı olmasına rağmen uygulamasının yeterince olduğunu, yeterince denetlendiğini, yeterince eğitim yapıldığını bu konu da düşünmüyoruz ve bu konu da bir eksiklik olduğunu tespit ettik. ilimiz de Bolu sınırlarımız içerisin de şimdilik gücümüz buraya yeter, bu uygulamayı yerleştirmek istiyoruz. Özetle yapacağımız şey şu, yayaların yaya geçidinden geçmesini ve sürücülerinde yaya geçinde yayalara yol vermesini sağlayacağız. Bununla ilgili broşürler hazırlandı, afişler hazırlandı, eğitim çalışmaları yapılıyor, bütün sürücülerimize ulaşılmaya çalışılıyor. Emniyet teşkilatımız, Belediyemiz, Şoförler odası herkes bu projenin ortağı dolayısıyla öncelikle Bolu'ya yakışan bir uygulama olarak bu medeni uygulamayı şehrimize yerleştirecek ve inşallah başka şehirlere de örnek olacağız" dedi.

 

YAYALAR İÇİN İYİ BİR UYGULAMA

 

Projeyle ilgili Bolu Belediyesi Başkan Yardımcısı Emine Davarcıoğlu da dün yapılan uygulamanın yayalar için iyi bir uygulama olduğunu söyleyerek; " Sayın Valimiz Bolu'ya geldiğinden beri çok güzel şeyler yapıyor. Bolu çok iyi bir ekiple çalışıyor. Bu bir şans diye düşünüyorum. Bugün ki uygulamada yayalar için iyi bir uygulama, yayalar yaya geçidinden geçecek ve sürücüler de duracak yayalara yol verecek" dedi. Yapılan uygulama özellikle yayalar tarafından büyük ilgi gördü.
Güncelleme Tarihi: 05 Kasım 2014, 09:47
YORUM EKLE
YORUMLAR
cemil çakmakcı
cemil çakmakcı - 7 yıl Önce

bu uygulama ile çorum'da karşılaşmıştım.bolu belediyesi ve emniyet müdürlüğününde böyle bir uygulamayı bolu'da hayata geçirmesi güzel bir şey.

Cengiz KURT
Cengiz KURT - 7 yıl Önce

yaya önceliği ve güvenliği bir hayatboyu öğrenme eğitim projesidir eğitim içeriği ve müfredatı vardır eğitimler yetişkin eğitimine yönelik eğitmenlere eğitici eğitmenleri tarafından verilmektedir. sosyal medya takibi için https://www.facebook.com/onceyayasariadam

---
--- - 7 yıl Önce

bunlarla uğraşacağınıza yol kenarlarına park yasağı yapın

SIRADAKİ HABER

banner128

banner124