Önce Yaya Projesiydi Önce araba projesi oldu

Yaklaşık 2 yıl önce dönemin Bolu Valisi Ahmet Zahteroğulları, Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, İl Emniyet Müdürü Mustafa Kızılkaya tarafından başlatılan “ÖNCE YAYA” projesi hayal oldu. Neden mi derseniz bu fotoğraf her şeyi gösteriyor. Önce Yaya Projesi ilimizde bazı sürücüler tarafından suistimal edilerek Önce Araba Projesi haline dönüştürüldü.

Önce Yaya Projesiydi  Önce araba projesi oldu
HABER: KASIM ŞAHİN

Bolu için ve Bolular için ne zaman güzel bir proje üretilse, bu projeler mutlaka birileri tarafından mutlaka pasifize edilmeye çalışılıyor. Önce Yaya Projesi kapsamında Trafik Tescil ve Denetleme Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından şehir merkezindeki tüm yaya geçitlerinin bulunduğu yerlere “Önce Yaya” tabelaları takılarak sürücüler uyarılmış ve dönüşlerde, geçişlerde yayalara yol verilmesi istenmişti.

Ne var ki bu projeyi yok sayan bazı sürücüler bırakın yay geçidini işgal etmeyi, kaldırama kadar çıkıp bir apartmanın girişine kadar aracını çekmekten geri kalmadı. Okuyucularım tarafından gönderilen bu vurdum duymaz sürücüyü haberleştirmekte bize düştü. Gerçekten de böylesi sadece Bolu’da olur derler ya, öylede oldu.

ZAHTEROĞULLARI NE DEMİŞTİ?

Yaklaşık iki yıl önce Bolu’da başlatılan “Önce Yaya” projesi için dönemin Valisi Ahmet Zahteroğulları ne demiş onu da paylaşmak istedik; "Dünyanın her medeni ülkesinde trafik belirli düzen ve kurallara bağlıdır. Bilhassa şehir içerisinde yayalar yaya geçitlerinden geçer, sürücüler de yaya geçitlerine geldiklerinde önceliği yayalara verirler. Bu bizim kanunlarımızda da yazılı olmasına rağmen uygulamasının da yeterince olduğunu, yeterince denetlendiğini ve bu konuda yeterince eğitim yapıldığını düşünmüyoruz. Biz bu konuda bir eksiklik olduğunu tespit ettik ve Bolu sınırları içerisinde bu uygulamayı yerleştirmek istiyoruz. Özetle yapacağımız şey şu; yayaların yaya geçitlerinden geçmesini, sürücülerin de yaya geçitlerinde yayalara yol vermesini sağlayacağız. Bununla ilgili broşürler ve afişler hazırlandı, eğitim çalışmaları yapılıyor ve bütün sürücülerimize ulaşmaya çalışıyoruz" ne güzel söylemiş, ama anlayana.

Güncelleme Tarihi: 25 Ekim 2016, 15:46
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128