Onlar Bolu’nun iyilik melekleri

Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz Valilik ASTEP ve hastane evde bakım hizmeti ve Kızılay'a ekibi ile akşam yemeğinde bir araya geldi.

 Onlar Bolu’nun iyilik melekleri

Karaçayır Bolaş’da düzenlenen yemeğe Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz’ın yanı sıra Sağlık İl Müdürü Mahmut Arık, Belediye Başkan Yardımcıları Emine Davarcıoğlu ve Hüseyin İka, İzzet Baysal Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi Başhekimi Taner Laçin katıldı.

Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz yaptığı konuşmada; “Gücü zayıf sıkıntısı olan, ekonomik ve sosyal zorlukları olan aynı zamanda ihtiyaç sahibi ailelere destek eli uzatma konusunda uzun zamandır hastanelerimiz ve Kızılay’ımızla beraber bir çalışma yürütüyoruz. Belki en fazla dua aldığımız ve ‘Allah razı olsun’ denilen hizmetler bunlar.” dedi.

Başkan Yılmaz konuşmasının devamında şu ifadelere yer verdi; “Bu insanlar hasta ve telefon ettikleri zaman hastaneden hizmet alıyorlar. Bazen telefon edemiyorlar. Bazen de bırakılmışlar. Yiyeceği, giyeceği yok tüpünü alamamış. Bu durumlarda belediye tam anlamıyla destek veremeyebiliyor. Eşya ve para konusunda anında ihtiyaç olan bir şey olduğunda Kızılay hemen orda.  Kızılay’ın melekleri orda.

Sayın Valimiz Bolu’ya geldikten sonra bu işi nasıl yapabiliriz diye kafa yormaya başlandı. Önceden devlet çok büyük bir para desteği sağlıyordu. Hatta depremden sonra bu paralar valiler tarafından harcanmadığı için hep geriye gönderiliyordu. Bu konuda çok kavgalar verdik. Devlet ekonomisi iyileştikçe bu kanallara daha fazla vermeye çalışıyor. Ama bu desteği alacak mekanizmaların iyi çalışması lazım.

Şu an itibariyle Kızılay’ı, hastanelerimizi ve Sağlık İl Müdürlüğü’müzü bazen de iş adamlarımızı yanımıza alıyoruz. Yaptığımız ziyaretlerde sobasında kömürü yoksa bir eksiği varsa gideriliyor.

"Valilik bünyesinde yeni bir sistem daha kuruldu"

Bir zorluk varsa aile koptuysa yakın gelecekte o aile fertleri sıkıntıya giriyor. Örneği anne bıraktı gitti. İşsiz baba 2 yavruyla kaldı. Bunun gibi sonu kötü biten bir sürü örnekleri görüyoruz. Burada bizim büyük sorumluluğumuz var.

Şimdi bu tür ailelerin tamamının tespit ediyoruz. Bu aileler neden ayrılmış sebeplerini araştırıyoruz. Eğer geçim kaygısı ise bunlara iş buluyoruz.  Bu aileyi tekrar birleştiriyoruz. Bu aileleri normal hayata döndürmeye yönelik çalışmaları yapmaya başladık. Bunu yaptıkça daha ciddi bir iş yaptığımızın farkına vardık. Bolu’da bu gibi sıkıntı yaşayan ailelerin 2 bini geçmeyeceği ve bu sayıyı rahatlıkla kaldırabileceğimiz kanaatine vardık. Bugüne kadar verdiğiniz katkılarda dolayı Allah sizden razı olsun.”

Belediye Başkan Yardımcısı ve Kızılay Başkanı Op.Dr. Hüseyi İka’da yaptığı konuşmada  gönlünden iyilik yapmak geçen insanlarla bir arada olmaktan dolayı çok mutlu olduğunu ifade ederek, evde sağlık hizmetlerin Bolu’da ne şekilde başladığını  ve evde bakıma nasıl dönüştüğünü anlattı.

Evde sağlık hizmetlerinin Bolu’da pilot uygulama olarak başladığını söyleyen İka şöyle devam etti; “Pilot bölge olarak başlandığında bakanlığımızın bir hedefi vardı. Birçok pilot uygulama Bolu’da başlar. Çünkü insan yapımız son derece uyumludur. Çok çabuk adapte olur. Az şikayet eder. Gerçekten ilimiz bir yılda Bakanlığın beklentisine uyacak oranda evde sağlık biriminde hasta sayısına sahip oldu. Ancak hasta bakımı için gittiğimizde evlerde şunu gördük. Biz bu işe başladığımızda Bolu Belediyemiz bu mesafeyi çoktan kat etmişti. Çok sosyal ve dinamik yapıda bir başkanımız olduğu için haftanın bir gününü hasta ziyaretlerine ayırmışlardır. Ziyaret edilen evlerde hastalarımızın yemek ve barınma ihtiyaçlarını diğer sosyal ihtiyaçlarını karşılamış olduklarının gördük. Daha sonra birçok ziyaretimizde Belediye Başkanımızı eşliğinde ziyaretlerimizi gerçekleştirmiştik. O dönemde bir eksiliği fark ettik. Bazen hastalara bakım yapmak için gidersiniz ama evin ve çevre şartları o kadar kötüdür ki hastaya ne kadar bakım yaparsanız yapın o şartları değiştirmediğiniz sürece o hastada istediğiniz sonucu alamasınız. Biz bir görev başlatarak bunu yazılım haline dönüştürdük. Evde sağlık ekibimiz gittiği zaman o evde yanlış hastaya bakmasın. Koltuğa baksın kanepeye baksın Beyaz eşyasına baksın ısınmasına temizliğine baksın. Ne gibi eksiklik varsa bunları bilgisayar ortamında ilgili kuruma iletsin. O kişi hiç davet etmeden gitsin işini görsün. Bu uygulama Türkiye’de bir ilktir. Bolu Belediyemiz ile Bolu Kızılay’ı olarak başlattık ve halen sürdürmekteyiz. Bu konuda ciddi mesafe kaydettiğimizi söyleyebilirim.” HABER MERKEZİ

Güncelleme Tarihi: 06 Şubat 2015, 10:53
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128