ONLAR YAPTI. SİZ NİYE YAPMIYORSUNUZ ?

Onur Ustaoğlu'nun kaleminden konuşan yazı...

ONLAR YAPTI. SİZ NİYE YAPMIYORSUNUZ ?


Yazıyı Özge Nur Dilber’in sesinden dinlemek için videoyu çalıştırın...Fırsat bulduğumda sokağa çıkıp dolaşmayı Alışveriş merkezlerini gezmeyi çok severim. Bu gezmeler esnasında bazılarına değişik gelen birde huyum vardır. “Gördüğüm ve karşılaştığım engelleri sorumlulara düzeltmeleri için gerek buradan gerekse özel olarak iletirim.” Yani çoğu kişi gibi sessiz kalmam. Bunu bilen ve gerçekten engelleri kaldırmaya çaba harcayan yetkililerde. Bu yazıları ve benim sosyal medya paylaşımlarımı dikkatle takip ederler.

Geçtiğimiz hafta bu anlamda iki güzel olay oldu izin verirseniz onları anlatmak istiyorum. Tabi birazda amacım bu konularda örnek gösterip yetkililer ve Alışveriş merkezlerinde rekabeti artırmak çünkü bu konularda rekabeti ne kadar arttırırsak o kadar iyi. Şimdi gelelim gecen hafta yaşadığım olaylara, Bolu Esas 14 Burada Alışveriş merkezini herhalde Bolu’da yaşayan herkes bilir.

Bu Alış veriş merkezi için Bolu’nun engelsiz mekânlarından biri diye biliriz. Ancak ne kadar engelsiz desek te bazı şeyler gözden kaçabiliyor! Geçtiğimiz haftalarda orada gezerken etkinlik alanında bir resim sergisinin olduğunu gördüm. Yakından bakmak istedim. Akülü aracımla etkinlik alanının etrafını dolaştım. Çıkış ve iniş rampası yoktu. Dolaysıyla çıkıp resimlere yakından bakamadım.

Zaten bu tür sahne ve etkinlik alanı gibi platformları yapan arkadaşlar niye fiziksel engellenen insanları düşünmez onu da bir türlü anlamam, engellenenler sanatla ilgilenemez mi? Ya da sanatçı olup sahneye çıkamaz mı? Bunları düşünerek 14 burada alışveriş merkezine sosyal medyayı kullanarak “bakın mekânda her şey çok güzel bu mekânda güzel etkinlikler oluyor.”

Ancak ben ve benim gibi engellenen insanlar platforma çıkamadıkları için düzenlenen etkinliklere hep uzaktan bakmak zorunda kalıyor. Üstelik benim bir kitabım var. Belli olmaz ilerde o etkinlik alanında bende kitapla ilgili bir etkinlik düzenlemek isteyebilirim. Evet, belki bunları anlatarak size hiç görmediğiniz bir engeli göstermeye çalışıyorum ancak 14 burada avm yetkililerinden ricam bu platforma engellenen insanlar için bir rampa yapılmasıdır. Paylaşımda bulundum.

Bu paylaşımı ve yazdıklarımı herkes görmüş. Avm yetkilileri harekete geçmiş, yaklaşık bir hafta sonra bana bir mesaj geldi. “Onur bey Etkinlik alınımız da gerekli düzenlemeler yapılmıştır. İlginiz ve bizi uyardığınız için teşekkürler. Diyerek etkinlik alanına yaptıkları rampanın fotoğrafını göndermişler. Tabi bende çok sevindim hemen teşekkür edip o fotoğrafı diğer avmlere örnek olması için sosyal medyada paylaştım.

Bu paylaşımımın ardından 1-2 saat geçti. Fotoğrafın altına engellenen bir arkadaşımız  “keşke tüm yetkililer böyle duyarlı olsa, bende kapalı çarşı tünelinde tekerlekli sandalyemle geçerken zorlanıyorum yetkililer burayı görüyor ama bir şey yaptıkları yok diye yazmış.” Tabi bu yorum üzerine fotoğrafın altında baya bir sohbet oldu.

Beni takip eden Bolu belediyesi yetkililerinin bu konuşulanlar dikkatini çekmiş. Ertesi gün beni aradılar “Konuşmaları gördük o tüneldeki ilgili yeri hemen düzeltiyoruz” dediler ve o gün akşamına kapalı çarşı tünelinde gerekli çalışmalar yapıldı. Arkadaşımızın söz ettiği engeller olabildiğince ortadan kaldırıldı. Tabi yetkililer yaptıkları çalışmaları da benimle paylaştılar.

Yetkililerin bu olayları duyar duymaz gösterdikleri duyarlılık ve engelleri ortadan kaldırmak için gösterdikleri caba gerçekten çok güzeldi. Buradan bu olaylarda emeği geçen yetkililere teşekkür etmek istiyorum. Dediğim gibi bunları anlatma amacım. Yetkililer ve kurumlar arasında bu konularda tatlı bir rekabet ortamı yaratmak ve bu konuların konuşarak insanların bilinçli olmasını sağlamaktır.  

Bakın anlattığım olaylarda biz sadece gördüğümüz ve karşılaştığımız engelleri konuşarak doğru kişilerin görmesini sağladık. İki engeli böylece aştık. Lütfen sizlerde bu tür engellerle karşılaştığınızda yetkililerle paylaşmaktan çekinmeyin. Biz engelleri ne kadar çok anlatırsak ne kadar çok yetkililere gösterirsek ve yetkililere “bakın o yapmış siz niye yapmıyorsunuz ?” sorusunu yöneltip bu konuda rekabeti sağlarsak, hem insanları bilinçlendiririz hem de engelleri daha kolay aşmış oluruz…

Yazan: Onur Ustaoğlu – Seslendiren: Özge Nur Dilber – Bolu Olay Gündem gazetesi…

 

 

Güncelleme Tarihi: 27 Nisan 2018, 01:20
YORUM EKLE
YORUMLAR
D.ALİ
D.ALİ - 4 yıl Önce

avm içindeki̇ giyim mağazalarinin deneme kabi̇nleri̇ engelli̇ arkadaşlarimiza uygun deği̇l.bi̇r de bunu di̇le geti̇ri̇n

SIRADAKİ HABER

banner128