ORAN, DAVUTOĞLU’nu rakamlarla vurdu

CHP İstanbul Milletvekili Umut Oran dün Bolu il örgütünün seçim çalışmalarına destek olmak için Bolu’ya geldi. Seçim çalışmaları öncesinde parti binasında basın mensuplarıyla bir araya gelen Umut Oran, Başbakan Davutoğlu’na rakamlar üzerinden yüklendi.

 ORAN, DAVUTOĞLU’nu rakamlarla vurdu

HABER: FARUK ÇİDEM

Cumhuriyet Halk Partisi İstanbul milletvekili Umut Oran partisinin seçim çalışmalarına destek olmak için dün Bolu’ya geldi. Çalışmalara başlamadan önce basın mensuplarıyla parti binasında bir araya gelen Umut Oran, Başbakan Davutoğlu’nun Bolu için verdiği rakamların gerçeği yansıtmadığını söyledi.

Parti çalışmalarının çok iyi devam ettiğini söyleyen Umut Oran Bolu’da da Göynük ve Taşkesti’de seçim çalışmalarını gerçekleştireceklerini belirtti.

“TÜRKAN SAYLANI UNUTMAYACAĞIZ”

Bugün özellikle rahmetli Prof. Dr. Türkan Saylan’ın ölüm yıldönümü. Aramızdan ayrılışının 6. Yılında Türkan Saylan’ı rahmet ve minnetle anıyorum. Türkan Saylan demek; çağdaş yaşam demek, aydınlık bir Türkiye demek. Türkan Saylan denilince aklımıza ona yapılan haksızlıklar ve hukuksuzluklar geliyor. Bu yapılanları ne unuturuz ne de unuttururuz. Ona yapılan bütün hukuksuzluklar ve haksızlıklar aslında çağdaş Türkiye’ye yapılan hareketlerdi. Biz bu dünyada ister paraleli olsun ister AKP’lisi olsun kim haksızlık, hukuksuzluk yaptıysa mutlaka Cumhuriyet Halk Partisi olarak hesabını soracağız.

BAYRAK KRİZİNE O DA TEPKİ GÖSTERDİ

19 Mayıs’ta Bolu’ya başbakan Davutoğlu geliyor. O da eski başbakandan örnek almış olacak ki gelmeden önce şehirde bir sürü tedbirler alınıyor. Başka siyasi partilerin bayrakları indiriliyor, şehirde bir terör estiriliyor, insanlar sokağa çıkartılmıyor vs...

“DAVUTOĞLU’NUN KENDİNİ BİLGE SANAN BİLGİSİZLERDEN”

Ben gelmeden önce Davutoğlu’nun Bolu’da ne söyleyebileceğini biraz araştırdım. Davutoğlu en son Bolu’ya 21 Aralık 2014’de gelmiş. Burada bir takım vaatlerde ve müjdelerde bulunmuş. Akşemseddin Hazretleri’nin güzel bir sözü var. Diyor ki; “kendini bilge sanan bilgisizlerden sakının.” Davutoğlu’da kendini bilge zannediyor ama hakikaten bilgisiz. Bolu’ya son geldiğinde söylediklerine baktığımız da ne kadar bilgisiz ve çapsız olduğunu görüyoruz. ‘12 yılda Bolu’ya 5,5 milyar yatırım yaptı AKP” demiş. Ben de Kalkınma Bakanlığı’nın sitesine girdim, orada yazan rakam 731 milyon lira. Kendi bakanlıklarının sitesinde yer alan rakam bu. Yine Kalkınma Bakanlığı’ndan Bolu’nun Kamu Yatırım ve Tahsisi’ndeki payına baktığım zaman 12 yılda düşmüş. 2001 yılında binde 3 pay alıyormuş, 2008 yılında binde 4,4’e çıkmış, 2014 yılında ise binde 1,4’e inmiş. Davutoğlu’nun hem verdiği rakamlarda yanlışlık var hem de Kamu Yatırım ve Tahsisi’ndeki payı düşmüş.

“BOLU, HAKKARİ’DEN DAHA GERİDE”

Bir diğer söylediği şey de şu; ‘Bolu’daki ihracat 7 milyon dolardan 106 milyon dolara çıktı.’ Sanki bunu AKP çıkarttı. Söylediği rakam o kadar düşük bir rakam ki, Bolu’nun ihracatı Hakkari, Mardin ve Şırnak’tan daha geri. Ankara ile İstanbul arasında kalan bir ilin Şırnak’tan geride olması hakkında Davutoğlu ne düşünüyor.

“MALZEME VAR USTA YOK”

Davutoğlu Aralık ayında Bolu’ya geldiğinde bir şeyi doğru söylemiş. ‘İyi bir yemek için iyi bir aşçı gerekir’ demiş. Aslında acı bir itirafta bulunmuş Davutoğlu. Türkiye’de de Bolu’da da baktığımızda aynı sorunla karşı karşıyayız. Her şey var bu ülkede; çalışacak insanlarımız var, Bolu’da turizm alanında büyük imkanlar var. Malzeme var ama mutfakta sorun var, malzeme var ama usta gerçek usta değil. Türkiye’nin 13 yılda AKP eliyle geldiği nokta budur. 

 

Güncelleme Tarihi: 19 Mayıs 2015, 19:37
YORUM EKLE
YORUMLAR
mko
mko - 6 yıl Önce

bolunun vekilleri chp ye yetmiyor mu, başka şehirlerden takviye geliyor.

SIRADAKİ HABER

banner128