Oran, Erdoğan’ı samimiyete davet etti

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Eski Bolu Ticaret ve Sanayi Odası meclis başkanı Umut Oran, AKP Hükümetinin Bakanlar Kurulu’nda yaşlılar ile şehit yakınları ve gazilerin toplu taşıma araçlarından ücretsiz seyahat...

Oran, Erdoğan’ı samimiyete davet etti

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Eski Bolu Ticaret ve Sanayi Odası meclis başkanı Umut Oran, AKP Hükümetinin Bakanlar Kurulu’nda yaşlılar ile şehit yakınları ve gazilerin toplu taşıma araçlarından ücretsiz seyahat etmesine ilişkin bir tasarıyı imzaya açtığının duyurulması üzerine, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ı samimiyete davet etti. Gaziler ve şehit yakınlarının zaten 1983 yılından bu yana  ücretsiz seyahat hakkı bulunduğunu anımsatan Oran, “Samimi olun yaşlılarımızın gazilerimizin şehit yakınlarımızın duygularını istismar etmeyin. Eğer samimiyseniz yaşlılar için ücretsiz seyahat teklifimi geçen yıl niye reddettiniz o zaman” diye sordu. 

Bakanlar Kurulu’nda konunun ele alındığının bildirilmesi üzerine yazılı açıklama yapan CHP İstanbul Milletvekili Umut Oran, “4736 Sayılı Kamu Kurum ve Kuruluşlarının Ürettikleri Mal ve Hizmet Tarifeleri ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanunda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifini” 4 Ocak 2012 tarihinde TBMM’ye sunduğunu bildirdi.Oran teklifinde “belediyeler ile bunların kurdukları birlik, müessese ve işletmelerin toplu taşıma hizmetlerinde tüm illerde öğrenci kimlik kartı sahiplerine yüzde elli oranında indirim uygulaması ve 60 yaşını tamamlamış vatandaşlardan herhangi bir hizmet bedeli alınmadan toplu taşıma araçlarından ücretsiz yararlanmasını” önerdiğini anımsattı.Teklif TBMM İçtüzüğü uyarınca 45 gün içerisinde İçişleri ve Plan Bütçe Komisyonu’nda görüşülmediği için Umut Oran’ın Nisan 2012’de yaptığı başvuru ancak 13 Kasım 2012 tarihinde TBMM Genel Kurulu’nda görüşüldü.Oran’ın teklifinin gündeme alınması, AKP oylarıyla reddedildi.Konunun bu kez Bakanlar Kurulunda yeni bir istismar aracı olarak ele alınacağının öğrenilmesi üzerine ise Umut Oran şu açıklamayı yaptı:“Samimi ol Sayın Başbakan, yaşlılarımızın gazilerimizin şehit yakınlarımızın duygularını istismar etmeyin. Onları, sanki yeni bir şey veriyormuşsunuz gibi umutlandırmayın bu acılı kesimi. İlle de bir şey yapacaksınız şehit yakınının gazinin uçaktan da indirimli yararlanmasını, o tekerlekli sandalyeye bağımlı gazinin belediye otobüsüne rahat binip inmesini sağla. Eğer samimiyseniz yaşlılar için ücretsiz seyahat teklifimi geçen yıl niye reddettiniz o zaman. Bu ülke bu acılı kesim, onmilyonlarca insan bir yılını sizin yüzünüzden kaybetti.”

 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128