Oran’ın çalışması PM’den onay aldı

CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran, mali sistemde köklü değişiklik öngören çalışmasını tamamlayarak Parti Meclisi’nden onay aldı. “CHP mali sisteminde devrim” olarak nitelenen çalışmaya göre...

Oran’ın çalışması PM’den onay aldı

CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran, mali sistemde köklü değişiklik öngören çalışmasını tamamlayarak Parti Meclisi’nden onay aldı. “CHP mali sisteminde devrim” olarak nitelenen çalışmaya göre artık oy oranını, üye sayısını artıran CHP örgütü Genel Merkezden daha fazla maddi destek görecek. Hazine yardımının yüzde 40’ının örgütlere ayrılmasıyla ilgili tüzük değişikliğinin ardından hazırlanan bu çalışmayla artık CHP il-ilçe başkanlıkları yıl içerisinde Genel Merkezden ne kadarlık bir yardım alacağını ve bunun 3’er aylık dönemler halinde ne zaman ödeneceğini önceden bilerek, çalışmalarını buna göre yürütecekler. Mali sistemin ayrıntıları ise Ocak ayı içerisinde yapılması planlanan il başkanları toplantısı ile tüm örgüte duyurulacak.

CHP İdari ve Mali İşlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı'na Ağustos 2012’de getirilmesinin ardından yeni mali sistem çalışmalarına başlayan CHP İstanbul Milletvekili Umut Oran, kendisine koyduğu 100 günlük çalışma hedefi içerisinde çalışmasını tamamladı. 10 Kasım’da altyapısı biten çalışmayla ilgili görüş alışverişinin tamamlanması ve 5 Ocak’ta da Parti Meclisi’nin oybirliğiyle destek vermesiyle hayata geçirilme aşamasına gelen yeni Mali Sistem ile 81 il, 892 ilçe ve 53 merkez ilçe başkanlıkları için önemli yenilikler getiriliyor. 

Yeni mali sistem ne getiriyor?

 

CHP’nin yeni Mali Sistemi’nin öne çıkan önemli uygulamaları şöyle olacak:

- Artık sadece o ilin nüfusuna göre değil siyasi temsil ve performans ölçütlerine göre parasal yardım yapılacak. Buna göre il başkanlıklarına artık nüfusunun yanı sıra ilçe sayısı, milletvekili sayısı, oy oranı ve partiye kayıtlı üye sayısına göre belirlenecek miktar üzerinden Hazine yardımı aktarılacak.

- CHP Mali Sistemi ile objektif ölçütlere dayanan rasyonel bir yapı kurulacak. Kişisel ilişkilerden kurumsal ilişkilere geçişi sağlayacak mali sistemle, örgütlere ekonomik özgürlük sağlanacak, mali demokrasi getirilecek. CHP Genel Merkezin yanı sıra örgütler de bağımsız denetimden geçirilecek ve böylece saydam bir mali sistem kurulacak, bu amaçla 3 ayda bir bütçe internet üzerinden duyurulacak. Bütün bu amaçlarla 2013 yılı içerisinde 81 ilde, 2014 yılında ise 892 ilçenin tamamında gelir-gider kontrolünün otomatizasyonu sağlanacak.

- 2013 yılında örgütlere 13,7 milyon TL yardımda bulunacak.

- İl ve ilçe başkanlıkları yıl içerisinde alacakları miktarları yılın başında öğrenecekler.

-İl ilçe başkanlıklarına ödemeler 3’er aylık periyotlar halinde önceden duyurulan tarihlerde yapılacak.

 

Başarı, yardımı da artıracak

 

Yeni sistem sayesinde üye sayısını ve oy sayısını artıran CHP örgütleri aynı nüfus sayısına sahip diğer ile göre daha fazla yardım alabilecek. Sistem içerisinde genç ve kadın üye sayısını artırmaya yönelik pozitif ayrımcılık anlamında yeni teşviklerin de ileriki aşamalarında devreye konulacağı belirtildi.

 

 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128

banner124