Oran’dan Başbakan’a Eleştiri Yağmuru

CHP Genel başkan yardımcısı ve Eski Bolu Ticaret ve Sanayi Odası meclis başkanı Umut Oran Gezi Parkı olaylarının AKP’deki krizi ortaya koyduğunu ve Erdoğan’ın gerçek yüzünün tüm dünyada sorgulandığını, bu devirde kimsenin sultan değil padişah olmadığını ve Erdoğan’ın kendisine çok güvenmemesini tavsiye ederek yaşananlardan dolayı hükümete ciddi eleştirilerde bulundu.

Oran’dan Başbakan’a Eleştiri Yağmuru
 Haber; Duygu Kaya

 

CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran, Taksim Gezi Parkı ile başlayan süreçte Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın baskıcı yüzünün tüm dünyada tartışılır hale geldiğini belirtirken, tartışmaların AKP içindeki krizi, kakofoniyi de yeniden gün yüzüne  çıkardığını söyledi.CHP İstanbul Milletvekili Umut Oran ‘AKP, aynı gaz-fren tartışmasında olduğu gibi tutarsız, her yönetici ve bakan farklı telden çalıyor. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül “demokrasi sadece sandık değildir, onları da anlamamız lazım” diyor, Başbakan Tayyip Erdoğan “demokrasi sandıktır, seçimdir” açıklamasını yapıyor, yetmiyor Gezi Parkı’ndaki insanlara ‘çapulcu ayyaş’ diye hakaret ediyor. TBMM Başkanı Cemil Çiçek birlik çağrısında bulunurken, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç yarım yamalak bir özür diliyor, AB Bakanı Egemen Bağış daha da ileri gidip içeride 11 terör örgütü saptadıklarını söylüyor. Manzara ortada her kafadan bir ses çıkıyor, AKP’de birlik yok, kakofoni var. Ortak görüş yok, kriz var.’’ Şeklinde konuştu.

                 ‘’Sağduyulu AKP’liler de rahatsız’’

Umut Oran AKP içinde olaya sağduyulu davranan bazı milletvekilleri hakkında şöyle konuştu ‘’AKP içinde de sağduyulu milletvekilleri halka uygulanan bu tahammülsüz, hoşgörüsüz siyasetten rahatsız. Hatta duyuyoruz görüyoruz, bazı bakanlar, eski bakanlar, milletvekilleri bile Başbakanın kendilerini dinlemediğini, istişare yapmadığını,  baskıcı bir anlayış içerisine girdiğini söylüyor. Başbakan’ın politikası milletin vekiline baskı, millete dayatmadır. Diktatörler kimseyi dinlemez, kimseye kulak asmaz, onlar her şeyi bildiklerine inanırlar duydukları tek ses de kendi konuşmasıdır. Onlar herkesi hakir görür, kendisinden başka kimsenin fikrine danışmaz. Diktatörler halkın taleplerine kendini kapatır, hesap vermez, baskı uygular.’’

 

                  ‘’TIME’dan Economist’e gelen süreç’’

Tayyip Erdoğan’ın Gezi Parkı olaylarında gösterdiği tavırların ne kadar yanlış olduğunu ve dünya kamuoyunda da ciddi tepkiler aldığını belirten Umut Oran ‘’Tayyip Erdoğan’ın bu tutumu dünyanın en prestijli yayın organlarından The Economist’e de kapak oldu. Derginin Avrupa Baskısı “Sultan mı Demokrat mı” başlığı ile çıktı. Amerika’nın saygın yayın organlarından CBS de aynı soruyu soruyor. “Sultan mı Demokrat mı, Recep Tayyip Erdoğan’ın birçok yüzü” başlıklı yazıda Erdoğan’ın halka uyguladığı baskı ağır şekilde eleştiriliyor.TIME’da kısa süre önce 28 Kasım 2011’de yayımlanan “Erdoğan’ın yolu” sayısıyla AKP’nin ne kadar öğündüğünü anımsadığımızda bugün geldiğimiz noktada Tayyip Erdoğan’ın gerçek yüzünün artık herkes tarafından tüm dünyada sorgulandığı ortaya çıkıyor. AKP’nin yıllarca üretmeye çalıştığı algı dağılıyor, kaygı tüm dünyayı kaplamış durumda.90 yıllık Cumhuriyet tarihine, 67 yıldır çok partili hayata sahip Türkiye’nin dünyadaki saygın imajına zarar vermeye kimsenin hakkı yok. Bu inadın ne anlamı var? Barışçıl gösteri yapan insanlara saldırmanın, halkı karşı karşıya getirmenin, “Yol ver gidelim Taksim’i ezelim” sloganları ile mitingler yapmanın Türkiye’ye ne faydası var? Şiddet sadece şiddeti doğurur.  Bütün Türkiye ve dünya Tayyip Erdoğan’dan sağduyu içerisinde davranmasını, inat etmemesini, diktatörlük hevesinden, sultanlık hayallerinden vazgeçmesini istiyor. Gezi Parkı’nda atılan sloganlarda denildiği gibi “Bu devirde kimse sultan değil padişah değil” Tayyip Erdoğan kendisine hiç güvenmesin, Türkiye özgürlük ve demokrasi yolundan asla sapmaz. Bu hayallere kapılanlar tarihin gerisinde kalır, Türkiye yine yolunda yürümeye devam eder. Sonuç olarak Gezi Parkı sürecinde halkımız bireysel hak ve özgürlük talepleriyle demokrasimizi güçlendirirken, Başbakan Erdoğan’ın yasa dışı emir vererek yargıya müdahale etmesi, görevini kötüye kullanması/ihmal etmesi artık siyasi ehliyetinin sorgulandığı gerçeğini de ortaya koymuştur.’’ Dedi.

 

 

Güncelleme Tarihi: 09 Haziran 2013, 22:10
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER