Organik doktor

Bolu Özel Fatma Hatun Hastanesi Başhekimi Dr. Fahrettin Yılmaz bahçesindeki elma ağaçlarının üzerine tül örterek hiç bir kimyasal ilaç kullanmadan organik elma yetiştirdi.

  Organik doktor

Haber: Semih BAYKAL

 

Dumantepe villalarındaki evinin bahçesinde ki elma ağaçlarının üzerine tül örterek yetiştirdiği organik elmalara hakkında bilgi veren Dr. Yılmaz; " Şimdi nasıl organik meyve yerim  diye  bir araştırma yaptım. Araştırmamın amacı hiç bir kimyasal madde kullanmadan ağaçlara ve meyvelere gelen kurtları önlemek , yağan yağmur ve dolu sonucu meyvelerin berelenmesini nasıl önleyebileceğimle ilgiliydi. Yağan yağmur ve dolu meyveleri bereliyor ve şekil bozukluğundan dolayı meyveler büyüyemiyor. Kurtlandığı zamanda bu şekilde oluyor ve olgunlaşan meyve doğru dürüst yiyemeden düşüyor. Bende araştırmalarımın sonucunda gördüm ki meyvelerin dışarıdan gelen sinekler yoluyla kurtlandığını ve bazılarının da topraktan, ağacın gövdesinden çıktığını gördüm. Bende o nedenle meyvelerin  küçük, toplu başı iğne kadar oldukları zaman, döllendikten sonra üzerine tül örtmeyi düşündüm. Böylece meyvelerin üzerini komple tülle örtersem sinek gelmez, tülünde altını  ağacın gövdesine sıkıca boğdurarak bağlarsam topraktan gelecek kurtları da engellerim. Ayrıca tül sayesinde  meyvelerin yağmurdan ve doludan dolayı berelenmesine engellemiş olurum dedim.  Sonuç olarak tül sayesinde, bir dışarından gelen sinekler meyvelere ulaşamadığı için yumurtlayamadılar ve meyveler kurtlanmadı. İki tül sayesinde, meyveler yağan yağmurdan ve doludan etkilenmedi.  Sonuç olarak meyve olgunlaştıktan ve yağmur mevsimi bittikten sonra meyvelerin üzerindeki tülü çıkardım ve hiç bir kimyasal ilaç kullanmadan organik elmaları üretmiş oldum" dedi.

 


Güncelleme Tarihi: 15 Ekim 2014, 10:20
YORUM EKLE
YORUMLAR
Muharrem İMAMOĞLU
Muharrem İMAMOĞLU - 7 yıl Önce

ağaçlarin böyle tül ile kaplandiğionda organik elma yetişmenize sevindim.tebrik ederim. bende yapacam herkes yapmalidir.başarilar

SIRADAKİ HABER

banner128

banner124