ORGANİZE SANAYİ BÜYÜYOR

Organize sanayi bölgesinin şu anki durumu ve gelecekte yapılacak çalışmalarla ilgili Bolu Organize Sanayi Bölgesi Müdürü Mustafa Gülen ile konuştuk. Organize sanayi bölgesinde 51 faal fabrikanın olduğunu söyleyen Gülen çalışan sayısının ise yaklaşık 4500 kişiye ulaştığını belirtti.

ORGANİZE SANAYİ BÜYÜYOR

ÖZEL HABER: SEMİH BAYKAL – FARUK ÇİDEM

Bolu’nun can damarlarından birisi olan Bolu Organize Sanayi Bölgesi’nde faaliyet yürüten  51 fabrikanın yanında açılan ek rezerv alanına da yatırımcılardan büyük ilgi var. Ek alanla ilgili gazetemize bilgiler veren Bolu Organize Sanayi Bölgesi Müdürü Mustafa Gülen; “Ek alanımızda 41 sanayi parselimiz var. Bunların 27 tanesinin tahsisi yapıldı ve üretime geçti.

Bu yeni ek alanımız yaklaşık 75 hektarlıktır. 75 hektarlık kısmın 50 hektarlık kamulaştırması biten bölümünün imar uygulamasını yaptırdık ve firmalara tahsisinin gerçekleştirdik. Farklı alanlarda faaliyet gösteren bu iş yerleri ruhsatlarını alarak çalışmalarına başladılar. Geri kalan kısım için de çalışmalarımızı yapıyoruz, önümüzde ki Nisan-Mayıs aylarında oralarda da inşaatlar yükselmeye başlayacaktır” dedi.

8 BİN KİŞİYİ BULACAK

Şu an Organize Sanayi Bölgesinde çalışan sayısının 4500 kişiye ulaştığını söyleyen Gülen; “Yeni ek alanlarımızla birlikte gelen yatırımlar sonucunda istihdam sayımız giderek artıyor. Şu an için 4500 civarında olan işçi sayımız faaliyete geçecek yeni fabrikalarla birlikte 8 bin civarına ulaşacaktır. Fabrikalar tam kapasite ile çalışmaya başladığında Bolu’daki işsizlik oranında ciddi bir düşüş olacağını tahmin ediyorum” şeklinde konuştu.

BEYİN GÖÇÜNÜ ENGELLEMELİYİZ

Bolu’lu üniversite mezunlarının şehirde durmadıklarını belirten Mustafa Gülen; “Bolu’da lise mezunu kişilere iş bulma şansımız var ama üniversite mezunları çocuklarımız için iş bulmak çok daha zor. Buradaki işyerlerinden en fazla 3-5 tanesi üniversite mezunu çalıştırabilecek kapasitededir. Bu çocuklarımızın beyin göçüyle şehrimizden ayrılmaması için onlara olanaklar sunmamız gerekiyor. Bu sorunu çözememek bizim en büyük ayıplarımızdan birisi. Tabiî ki sorunun çözülmesi için sanayiye yatırımcı gelmesi gerekiyor. Yatırımcı ise bir fabrika kuracağı zaman önce şehrin durumuna bakıyor. Bana uygun parsel var mı, arazi fiyatları uygun mu, ara eleman bulabilir miyim gibi sorular soruyor” dedi.

SANAYİDE TEŞVİK ÖNEMLİ

Sanayi yatırımı yapılırken iş gücünün yanında devlet teşviği de çok önemli. Bolu bu bakımdan çevre illerimize göre tercih sıralamasında gerilerde kalıyor. Örneğin Bartın’da bedelsiz arsa bile veriliyor. Bolu’nun teşvik konusunda sıkıntıları var. Ama içinde bulunduğumuz bu duruma çok da olumsuz bakmıyorum. Çünkü bizdeki sanayi tesisleri kalıcı. Bugün teşvik var diye gelip de yarın teşvik bittiğinde giden işyeri yok bizde. Bu istikrar Bolu için önemli bir avantaj.

EĞİTİMLERDE UYGULAMAYA YOĞUNLAŞILMALI

Bolu’da ara eleman sıkıntısının çözülmesi için meslek liselerinin etkinleştirilmesi, öğrencilerinin eğitimlerinin büyük kısmını işyerlerinde geçirmesi gerekiyor. Meslek lisesinde ahşap bölümünde okuyan bir çocuğun kendi işi ile ilgili dersleri daha çok alması gerekir. Yurtdışında pek çok ülkede eğitim sistemi bu şekilde.

Organize sanayi bölgeleri kendi bünyesinde okul açıyor. Devlet de öğrenci başına normal okullara verdiği katkıdan daha fazlasını veriyor. Ders müfredatını bölge yönetimleri belirliyor. Bölgedeki sanayiciye göre dersler veriliyor ve bu çocuklar mezun olduklarında yüzde 90 hemen işe başlıyorlar. Şu anda bizim organize sanayi bölgemiz bu standartta değil ama ilavelerle beraber biz de büyüyoruz. İlave alanda ki yerlerimiz de yatırımlarla dolduğunda sektör gruplarımız belli olacaktır ve diğer illerde olduğu gibi bizim de bir okul yapmak için planlarımız var.

ELGİNKAN’IN DEĞERİ BİLİNMELİ

Elginkan Vakfı Bolu için büyük bir fırsat. Açtığı onlarca ücretsiz kursla pek çok kişiye eğitim veriyor. Eğitimler sonunda katılımcılar Milli Eğitim Bakanlığı onaylı belge alıyorlar. Biz de bu kurslardan ciddi anlamda faydalanıyoruz.

BÜTÜNLÜK AÇISINDAN DOĞRU…

Sanayi sitesinin taşınması konusunda görüşlerini sorduğumuz Mustafa Gülen; “bence sanayinin taşınmak istenmesi doğru bir karar. Çünkü mevcut sanayi artık şehrin içinde kaldı ve çok çarpık bir yapılaşma halinde. Sanayinin derli toplu ve alt yapısı mevcut bir yerde olması bana göre mantıklı” dedi.

Güncelleme Tarihi: 24 Aralık 2015, 17:48
YORUM EKLE
YORUMLAR
ESNAF
ESNAF - 5 yıl Önce

sn müdür bekara karı boşamak kolay, bizler sanayi esnafları olarak devletten hiç bir yardım alamıyoruz ne teşfik nede kredi, organize sanayi deki fabrikaların çoğu devlet destekli kredilerle yapılmıştır bizde ise durum farklı bizler sürekli yön verilen ötelenen hatta tehtit edilen bir kesimiz sanayi esnafının rahat bırakılmaması, taşınması için esnafın şu anki yerlerine değerince değer biçilmemesi taşınacaksa bile devlet destekli değil? de kendi imkanlarımızla yani tokiye soydurularak yapılmak istenmesi bolu da bütün devlet erkanının namımıza imzalar atıp sonra geri çekilmeleri yani sizler nelerle bizlerde mahkemelerde nelerle uğraşıyoruz. sen devlet destekli konuşabiliyorsun bizde bütün bu olumsuzluklara rağmen çalışmaya çalışıyoruz.

SIRADAKİ HABER

banner128