“Orman köylüm AKP sizin iktidarınız değil”

Cumhuriyet Halk Parti Bolu Milletvekili Tanju Özcan, TBMM Genel Kurulu’nda 26. Dönemde son konuşmasını yaptı. Özcan konuşmasında 21’nci kez orman köylülerinin sorunlarını açıkladı.

Haber: Semih Baykal

TBMM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşma da Cumhuriyet Halk Parti Bolu Milletvekili Tanju Özcan, orman köylülerinin sorunlarını 20 kez konuştuğunu ancak sorunlara herhangi bir çözüm olmadığını söyledi. Ayrıca Özcan, bu sorunları sahip çıkmalarına rağmen orman köylülerine dertlerini iyi anlatamadıklarını ve orman köylülerinin seçim sandıklarından çıkan sonuçlarda kendilerinin bir eksikliğinin olduğunu açıkladı.

“BU İKTİDARDAN SİZE HAYIR GELMEZ”

Meclis’te Özcan konuyla ilgili şu konuşmayı yaptı; “ Ey benim fakir fukara garip gureba orman köylüm AKP sizin iktidarınız değil. AKP, lüks yat sahibi olan ve ucuz mazot alan zenginin iktidarıdır. Bu AKP yemi sizden yiyip, yumurtayı zengine yumurtlayan bir iktidar.  Bu iktidardan size hayır gelmez. Bunu defalarca söyledik. AKP iktidara geldiğinde orman köylüsünün oranı yüzde 17’diydi. Bugün ise orman köylüsünün nüfusa göre oranı yüzde 8’e düştü. Yani orman köylüsünün yarısı köyünü terk etmek zorunda kalmış. Peki hiç mi vicdanınız sızlamıyor. Bu ülkede 7 buçuk milyon orman köylüsü var. Türkiye’nin en fakir kesimi orman köylüsüdür. Milli gelirden yüzde 1 bile pay almıyor ve bu orman köylüsünün yüzde 80’i AKP’ye oy verdiği halde bunları görmemezlikten geliyorsunuz. Buradan tekrar Orman köylülerine sesleniyorum; Ey orman köylüm sen bu AK Parti hükümetine oy verdiğin sürece senin sorunun çözülmeyecek, sen dünyanın en pahalı mazotunu kullanmaya devam edeceksin, 10 yıl önce vahidi aldığın fiyatın yarı fiyatını bile alamayacak hale geleceksin. İşte o yüzden 24 Haziranda çok büyük bir fırsat var. Sandık köylünün önüne geliyor. Artık başlarına sorun açan, daha da yoksullaşmalarına sebep olan iktidardan kurtulmanın tamda zamanıdır. Bugüne kadar oy verdiniz, sizin sırtınızdan verdiğiniz oylardan birileri Türkiye’de ihya oldu. Ama siz fakirleşmeye devam ettiniz.”

“BÖLGE ŞEFİNİN İKİ DUDAĞI ARASINA BIRAKMAYALIM”

Konuşmasının devamında orman köylüsünün aldığı vahidi fiyatı ile ilgili de öneri sunan Özcan; “ İlk Milletvekili olduğum zaman Orman köylülerinin vahidi fiyat meselesi konusunda kanun teklifi verdim. Önerim şu; Orman köylüsünün vahidi fiyatını bir bölge şefinin iki dudağı arasına bırakmayalım. Orman köylümüze başta bir avans verelim. Üretimini yapsın, depoya teslim ettiği enval satılsın, kaça satılmışsa yarısını orman köylümüze vahidi fiyatı olarak verelim. Türkiye’deki en karlı kurumlarında bir tanesi Orman Genel Müdürlüğü’dür. Devlet sağ cebinden alıyor sol cebine koyuyor. Ama orman köylüsü sadece bakıyor.  10 yıl önceki mazot ve vahidi fiyatı ile bugün ki fiyatlarına bakın AKP’ye oy vermemek için ne kadar geçerli sebepleriniz olduğunu göreceksiniz” dedi.

Güncelleme Tarihi: 04 Mayıs 2018, 10:07
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER