banner120

Ortak akla ihtiyaç var

Highway Outlet alışveriş merkezinde düzenlenen ''Ahıska Türkleri” çalıştayında konuşan Dünya Ahıska Türkleri Birliği Başkan Vekili Prof. Dr. İlyas Doğan Ortak akıl için bir araya geldiklerini söyledi.   Highway...

Ortak akla ihtiyaç var

Highway Outlet alışveriş merkezinde düzenlenen ''Ahıska Türkleri” çalıştayında konuşan Dünya Ahıska Türkleri Birliği Başkan Vekili Prof. Dr. İlyas Doğan Ortak akıl için bir araya geldiklerini söyledi.

 

Highway Outlet alışveriş merkezinde düzenlenen ''Ahıska Türkleri Sivil Toplum Kuruluşları Çalıştayı''na katılan Dünya Ahıska Türkleri Birliği Başkan Vekili Prof. Dr. İlyas Doğan, çalıştay’da 10 ülkeden çeşitli akademisyenler, edebiyatçılar, şairler, sanatçılar ve sivil toplum kuruluşu yöneticilerinin yer aldığını söyledi. Çalıştayda bir araya gelmelerinin temel bir hedefi olduğunu ifade eden Doğan, diaspora oluşturmayı ve Gürcistan'ın vatanlarına dönmelerinin engellediğini dünyaya duyurmayı amaçladıklarını dile getirdi. Ortak akıl için bir araya geldiklerini anlatan Doğan, ''10 ayrı ülkeye dağılmış olan Ahıskalıların kültürlerini ve dillerini muhafaza etmeleri için nasıl davranmak gerekir- Bu konuda ortak kararlar alacağız'' diye konuştu. 
          
   

''Ahıska Türkleri'nin genel olarak tanınmama problemi var''

  ''Ahıska Türkleri'nin genel olarak tanınmama problemi var'' diyen Doğan, aynı sorunun Türki cumhuriyetler için de geçerli olduğunu, tanıtım için edebiyat ödülleri gibi, sanat ve televizyon alanında farklı çalışmalar yapılması amacıyla çalıştıklarını vurguladı. Tanıtım için çeşitli belgeseller hazırlattıklarını anlatan Doğan, ''Ahıska'ya dönmek isteyenler için faal bir çalışma yapıyoruz. Burada bir strateji oluşturmaya çalışıyoruz. Bu stratejinin 3 ana unsuru var. Bunlar, vatan Ahıska'ya dönüş konusunda daha faal hale gelmek, kültürümüzü muhafaza etmek için dünya genelinde diaspora oluşturmak, Türkiye ve Türk kültürü ile olan bağlarımızın zayıflamaması.50 sene sonra da Türkçe'yi bulunduğumuz ülkelerde muhafaza edelim, Türk kültürünü yaşatabilelim.'' Şeklinde konuştu.

      

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128

banner124