ORTODONTİ HAKKINDA HERŞEY…

Kelime anlamı “düzgün diş” olan ortodonti hakkında pek çok bilinmeyeni Prof. Dr. Ufuk Toygar Memikoğlu ile konuştuk.

 ORTODONTİ HAKKINDA HERŞEY…

Röportaj: Faruk Çidem

Ufuk hocam merhaba, öncelikle sizi tanımak istiyoruz. Bize biraz kendinizden bahseder misiniz?

1988 yılında Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden mezun oldum. 1989 yılında ise Ankara Üniversitesi Ortodonti Anabilim Dalında doktoraya/uzmanlığa başladım. 25 yıldır bu mesleğin içindeyim.

Diş Hekimliği Fakültesi’ni isteyerek mi seçtiniz ve ortodonti ile tanışmanız nasıl oldu?

Ortodonti ile tanışmam ilkokul yıllarıma dayanır. Annem ileri görüşlü bir insandır. Dişlerimdeki ve çenemdeki bozukluğu fark edince Hacettepe Üniversitesi Ortodonti Anabilim Dalına başvurmuştu. O yıllarda (1975’li yıllar) ortodontik tedavi Türkiye’de çok bilinmiyordu, hatta dedem ağzımdaki tellerin tetanoz yapacağını söyler ve anneme kızardı. Birkaç kez de trafik kazası geçirdiğimi düşünüp belediye otobüsünde bana yer verdiler. J

4 adet diş çekimli bir tedavi planlanmıştı benim dişlerimdeki kapanış problemi için ve ağız dışı aygıt kullanmam gerekliliği anlatılmıştı. İlk etapta annemden bu konuda nefret etmiştim ama daha sonraları ona minnettar kaldım.

Üniversite sınavında ise aklımda diş hekimliği hiç yoktu. Doktor olmak istiyordum. Sistem gereği tıp fakültelerinin arkasına diş hekimliğini yazmıştım. Puanım ona yetti. Diş hekimliğini kazandıktan sonraysa tek hedefim Ortodontist olmaktı.

Hocam ortodonti ne demektir? Ortodontik tedavi ne işe yarar?

Ortodonti kelime anlamı olarak “düzgün diş” anlamına gelmektedir, ortodontik tedaviler hem dişlerin çene kemikleri içerisinde düzgün bir biçimde sıralanmasını hem de çene kemiklerinin ve yüzün büyüme ve gelişim bozukluklarını düzeltmeyi hedefleyen tedavilerdir.

Alt ve üst dişlerde ortodontik tedavi ile sağlanan iyi bir kapanışın, düzgün sıralanmış dişlerin ve dengeli bir alt-üst çene ilişkisinin bireylere pek çok artısı vardır. Bireyin yüz ve diş estetiğini düzeltmenin yanı sıra, çiğneme ve konuşma fonksiyonlarını da iyileştirir. Aynı zamanda düzgün sıralanmış dişlerin temizlenmesi çapraşık (eğri) dişlere göre daha kolay olmaktadır bu sayede ağız ve diş sağlığı da geliştirilmiş olur, bu durum genel sağlığı da olumlu yönde etkileyerek bireyin öz güvenini artırır.

Kimler ortodontik tedavi görmelidir?

Çocuğun diş gelişimi ve çene gelişiminin ortodontik açıdan değerlendirilmesine 7-8 yaşlarında başlanmalıdır. Ortodonti uzmanı bu değerlendirmeler esnasında dişlerin, çene kemiklerinin ve yüzün büyüme ve gelişiminde bir bozukluk olduğunu tespit ederse size ortodontik tedavi önerecektir.

Dişlerin, çenelerin ve yüzün büyüme ve gelişiminin bozulduğu pek çok ortodontik problem vardır, şimdi hepsini burada söyleyemeyiz ancak bir problem var ise ve birey bu problemden estetik ve fonksiyonel açıdan rahatsız ise ve tedavi talebi varsa bu kişilerin ortodontik tedavi görmesi gerekmektedir. 

Ortodontik tedavi nasıl bir tedavidir? Kısaca bilgi verir misiniz?

Tedavilerde kullanılan pek çok uygulama vardır ancak bunlardan en yaygın olanı ve halk tarafından en çok bilineni sabit ortodontik aygıtlar olarak adlandırılan braket ve diş tellerinden oluşan tedavi mekanikleridir. Bunlar metal veya porselen (diş renginde) olabilir.

Ancak bunun yanında hastaların takıp çıkarabildiği hareketli aygıtlar, ağız dışından kullanılan maskeler ve boyunluklar gibi pek çok tedavi aracı bulunmaktadır.

Ortodontik tedavilerde yaş sınırı var mıdır?

Hayır yoktur, ortodontik tedavi erişkin bireylerde de başarı ile uygulanmaktadır. Erişkin hastaların tedavileri, diş eksiklikleri, protez dişler, diş eti problemleri ve kemik kaybı gibi nedenlerle biraz daha farklı olabilir ancak yine de mümkündür. Ayrıca cerrahi işbirliği ile hem çene hem de diş tedavisi yapılabilmektedir.

Ortodontik tedavi kim tarafından yapılır, her diş hekimi yapabilir mi örneğin?

Ortodontik tedavi yaklaşımların büyük bir kısmı Ortodonti Uzmanı tarafından yapılmalıdır. Ortodonti Uzmanı 5 yıllık diş hekimliği eğitime ilave olarak 4-6 yıl Ortodonti Anabilim dalında uzmanlık yapar. Elbette diş hekimleri koruyucu ortodontik tedavi başlığı altında bazı uygulamaları yapabilmektedirler (ör: süt dişlerin korunması, yer tutucu yapılması veya tek diş çaprazda ise atlatılması vb). Ancak iş çene ve diş düzeltilmesi oldu mu bu tedavide yetkin olan Ortodonti Uzmanıdır. Benim hep bir söylemim vardır. Önemli olan bir problem çıktığında üstesinden gelebilme bilgisine ve tecrübesine sahip olmak. Uzmanlık eğitimi bu bağlamda yeterli bir süredir. Hatta meslektaşlarımızız hemen hepsi bilimsel olarak kendilerini geliştirmektedirler. O sebeple 1-2 günlük kurslarla bu iş yapılmaz, yapılamaz. Burada halkımıza gittiği ortodontistin uzmanlık belgesini görmesini tavsiye ederim.

Türkiye’de ortodontik tedavi yaygın bir tedavi şekli midir?

Toplumumuz gün geçtikçe daha bilinçli hale gelmektedir. Üniversitelerde/hastanelerde ya da özel muayenehanelerde bu tedaviyi olmak isteyen birey sayısı her geçen gün daha da artmaktadır.

Şu anda Türkiye’de ve dünyada ortodonti’nin durumu nedir? Türkiye’deki ortodonti uygulamaları uluslar arası standartlara erişmiş durumda mı?

Ortodonti dünyada ne düzeydeyse Türkiye’de de o düzeydedir, bunda bir beis yok. Hem bilimsel arenada hem de klinik anlamda birçok ülkenin de önünde koşmaktadır.

Ufuk hocam aynı zamanda Türk Ortodonti Derneği’nin yönetim kurulu başkanlığını yürütüyorsunuz. Bize dernekten ve derneğin faaliyetlerinden bahseder misiniz?

Yaklaşık 8 yıldır Türk Ortodonti Derneğinde çeşitli görevler üstlendim. Son 2 yıldır da başkanlığını yapmaktayım. Derneğimiz 1985 yılında kurulmuştur.  O gün bugündür dernekte hocalarımız ve arkadaşlarımız gönülden ve hiçbir beklentileri olmadan bu işi yapmaktadırlar. Dernek ilk olarak üyelerinin haklarını korumakla yükümlüdür. Bizim üyelerimizin çoğunluğu özelde, bir kısmı Üniversitelerde az bir kısmı ise devlette çalışmaktadır. Her sektörün birbirinden farklı sorunları vardır. Dernek elinden geldiğince tüm sorunlara çözüm aramaktadır.

Derneğimiz bilimsel olarak da son derece istikrarlıdır. 2 yılda bir kongre ve sempozyumlarımız hiç aksamadan devam etmektedir.  Süreli yayınımız hem online hem de basılı olarak üst düzeyde çıkmaktadır.

Bir başka sorumluluğumuz ise ortodontiyi halka tanıtmak, halkı bilgilendirmek ve bilinçlendirmektir. Bu anlamda bu sene ciddi projelerle yola çıktık. Tanıtıcı toplantılar, filmler ve sosyal medaya aracılığı ile halka ulaşmak amacındayız.

Ortodontik tedavi gören hastalar tedavileriyle ilgili en doğru ve sağlıklı bilgiye nereden ulaşabilirler?

Derneğimizin web sitesinde detaylı bir şekilde ortodonti ile ilgili soruları yanıtlamaya çalıştık. Ayrıca iletişim formu ile de özel sorulara cevap verilmektedir. Facebook ve Twitter sayfalarımızda ise zaman zaman hem bilimsel hem de sosyal olarak halkımızı bilinçlendirmeye çalışıyoruz.

Son olarak eklemek istediğiniz bir şey var mı?

Ortodonti çok keyifli bir meslek. Bir kere hastaya sağlıklı olmanın yanı sıra etkileyici bir gülüş kazandırıyorsunuz. Bunun için bir sloganımız bile var. “GÜLÜMSETMEK BİR SANATTIR” diye. Sanatçısıda “ORTODONTİ UZMANI”dır. Buradan anne babalara mesajım; çocuklarınıza dişlerini günde 3 kez fırçalatınız, 6 ayda 1 diş hekimine kontrole götürünüz. Diş ve çene düzeltme işlemine ihtiyaç halinde çocuklarınızı ve kendinizi Ortodonti Uzmanına” emanet ediniz.

 

 

Güncelleme Tarihi: 18 Eylül 2014, 16:37
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER