Osmanlı'dan Günümüze Arzuhalcilik

1762'de padişah fermanı ile başlayan Arzuhalcilik mesleğini Bolu'da yasal olarak devam ettiren tek kişi “ÖZDEMİR ARZUHAL” adlı iş yeri ile İbrahim Özdemir. Neredeyse yarım asır önce adliye binalarının karşısında daktilo ve bir iskemle ile yapılan Arzuhalcilik, nesli tükenen meslekler arasında gösterilmesine rağmen devam ettiriliyor.

Osmanlı'dan Günümüze Arzuhalcilik

ÖZEL HABER: FARUK ÇİDEM

Osmanlı'dan beridir var olan Arzuhalcilik mesleği Bolu'da “Özdemir Arzuhal” ile halen devam ettiriliyor.İbrahim Özdemir Adalet Bakanlığı'ndan emekli olduktan sonra abisinin 2001 yılında açtığı Özdemir Arzuhal'i işletiyor.

VATANDAŞLA ADLİYE ARASINDA KÖPRÜYÜZ

Genç yada yaşlı her türden insan pek çok konuda bize dilekçe yazdırmak için geliyor. Biz de eğer bildiğimiz  bir konu ise vatandaşlara yardımcı oluruz ama bilmediğimiz bir konu ise işin ehline gitmesini söyleriz.

Bu işi kayıt altında yapan tek Arzuhalci biziz. Geçmişte avukat sayısı az olması sebebiyle Arzuhalciler gerçekten çok faydalılardı. Çünkü insanlar bir kuruma dilekçe vermek istediklerinde ne yazacaklarını yada dertlerini nasıl anlatacaklarını bilemiyorlar. Geçmişte okuma yazma oranı da az olduğu için Arzuhalciler yargı ile vatandaş arasında ciddi bir köprü oluşturuyorlardı.

GELİŞMELERİ TAKİP EDİYORUZ

Bizlerin bir avukat gibi herhangi bir branşta uzmanlaşma şansı yok. Çünkü bize her türlü konuda dilekçe yazdırmak için gelenler oluyor. Mecburen günlük olarak konuları takip etmek ve yasal değişiklikleri bilmemiz gerekiyor. Değişikliğe uğramış bir konu bazen ilk defa bizim dilekçemizle ortaya çıkıyor. Bu bizim açımızdan kıvanç verici bir olaydır.

TEK DERDİMİZ PARA DEĞİL

Bu işi çok para kazanmak için yapmıyoruz. Hem işimizi devam ettirmek için hem de emekliliğimizi  insanlara faydalı geçirmek için yapıyoruz. Vatandaşlara karşı sorumluluğumuzun olduğu bilinciyle araştırmacı bir yönümüz de var. Müşteri olarak gelen insanların yüzde 80'inin tanımayız ama gelen her vatandaşa yardımcı olmak için elimizden geleni yaparız.

BOLU'DA BİLEN SAYISI ÇOK AZ

İnsanların çoğu anlam olarak Arzuhalci'nin ne demek olduğunu bilmiyor. Arzuhalci'nin ne demek olduğunu bilenler genelde büyük şehirde yaşayanlar ve kırsal kesimlerden gelenler oluyor. Ama Bolu'da bilen sayısı çok az. Zaman içinde bununla ilgili ilginç anılarımız da oldu. Bir gün dilekçe yazdırmak için gelen bir genç “burada Arzu hanım varmış” diye girdi içeri. Yani Arzuhalci diye bir kelimenin olduğundan haberi olmayan kişiler de oluyor.

EN ZORU BOŞANMA DİLEKÇELERİ

Bizim için yazımı en kolay ama aynı zamanda yazması en zor dilekçe boşanma davaları için olanlar.  3 kez anlaşmalı boşanma dilekçesi yazdırmak için gelen oldu. Gelenlerin bizim telkinimizle boşanmaktan vazgeçip kapıdan beraber çıktıklarını da gördük. Çünkü insanlık halidir, akşam ufak bir konudan dolayı tartışıp sabah boşanmak için gelebilir. Üstüme vazife olmasa da “eminmisiniz?” diye soruyorum. Biraz sohbet ettikten sonra boşanmaktan vazgeçenler oluyor. Sokakta karşılaştığımızda yüzlerinde bize karşı ufak bir tebessüm görmek yetiyor. Maddi kazancın yanında manevi kazanç sağlamak da benim için çok değerli.

ARZUHALCİ SIR TUTABİLMELİ

Arzuhalcilik aynı zamanda sır tutabilmektir. Gün içinde belki on kişi dilekçe yazdırmak için geliyor.  Ve dilekçelerini yazdırırken doğal olarak dertlerini ve gerekçelerini anlatıyorlar. Mahrem konularla karşılaştığımız da oluyor. Bolu küçük bir il ve tanıdığımız yada tanımadığımız onlarca insanın söylediklerine şahit oluyoruz. Örneğin boşanma davası açmak için dilekçe yazdırmaya gelen bir kişinin anlattıkları bizim kapımızdan dışarı kesinlikle çıkmaz. Hem insan ahlakı hem de meslek ahlakı olarak işyerimizde duyduklarımız yada bildiklerimiz bizde kalır. Üçüncü bir kişinin duyması hem kişileri rencide eder hem de bize yakışmaz. 

Güncelleme Tarihi: 27 Ocak 2016, 18:17
YORUM EKLE
YORUMLAR
saygılar
saygılar - 5 yıl Önce

ibrahim bey ve abisi gerçekten saygılı işlerinin ehli insanlar birkaç kez dilekçe yazdırmaya gitmişliğim var. hiç bir dilekçeleri olumsuzlukla sonuçlanmadı. teşekkürler.

AHMET AYDIN
AHMET AYDIN - 5 yıl Önce

dava i̇şlemleri̇ni̇n avukat tutmadan da sonuçlanabi̇leceği̇ni̇n örneği̇ni̇ gördüğüm ve i̇yi̇ki̇ tanimişim dedi̇ği̇m i̇şi̇ni̇ çok i̇yi̇ yapan ve koca yürekli̇ i̇ki̇ i̇nsan
teşekkürler

vatandaş
vatandaş - 5 yıl Önce

yardımlarınız için teşekkürler.

SIRADAKİ HABER

banner128