Otel ve tesislere uyarı

Otel ve konaklama tesislerinde koronavirüs kurallarına aykırı uygulamaların yapılması sonrası harekete geçen İçişleri Bakanlığı 81 İl Valiliğine genelge gönderdi. Bakanlık belirtilen yerlerle ilgili alınan tedbirleri tek tek sıraladı.

Otel ve tesislere uyarı

Haber: N. Halid Altundal

İçişleri Bakanlığı 81 il valiliğine ‘konaklama tesislerindeki restoranlar’ konulu genelge gönderdi. Bakanlık genelgesinde oteller ve konaklama tesisleri içerisinde bulunan restoran ve lokantaların kurallara aykırı uygulamalar yapması nedeniyle alınacak önlemler bildirildi. Genelgede bazı oteller ve/veya konaklama tesislerinde, şartları taşımayan kişilerin otel veya konaklama tesisi içerisindeki restoran veya lokantalara kabul edildiği ya da kısıtlamaları aşmak adına içerisine konaklama da eklenerek müzikli-yemekli eğlence programı paketlerinin satışa sunulduğuna dikkat çekildi.

Bakanlık tarafından bu doğrultuda şu kararlar alındı:

1. Yeme-içme yerleri için getirilen kısıtlamalardan istisna tutulan otel ve konaklama tesislerindeki lokanta veya restoranlar sadece konaklama yapan müşterilerine yönelik yemek hizmeti verebilecek.

2. Otel ve konaklama tesislerindeki lokanta veya restoranların dışarıya paket servisi yoluyla satış yapmalarına müsaade edilmeyecek.

3. Bu yerlere yönelik denetim faaliyetleri yoğunlaştırılacak ve etkinliği artırılacak.

4. Kolluk kuvvetlerince yapılan denetimlerde, otel ve konaklama tesislerindeki lokanta veya restoranlarda bulunan müşterilerin Kimlik Bildirme Kanunu çerçevesinde bildirimde bulunulan kişiler arasında olup olmadığının muhakkak kontrol edilecek.

5. Kimlik Bildirme Kanunu çerçevesinde yapılan bildirimlerle otel ve konaklama tesislerinin kendi kayıtları arasında tutarsızlık olup olmadığının denetlenecek.

6. Otel ve konaklama tesislerinde bulunan restoran, lokanta ve diğer salonlarında saat 22.00’den sonra müzik yayınına (canlı müzik, kayıt dinletilmesi vb. her türlü yayın dahil) hiçbir şartta yapılamayacak.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128