Otistik çocuklardan muhteşem konser

Bolu Valiliği, Bolu Belediyesi, Bolu Bağışçılar Vakfı, TÜRKSOY, ZİÇEV ve Abant İzzet Baysal Üniversitesinin katkılarıyla bu yıl 6-8 Mayıs tarihleri arasında ikincisi düzenlenen MÜZED Uluslar arası İpek Yolu Müzik Konferansı, AİBÜ’de bulunan Mavi Salonda gerçekleştirilen törenle açıldı. Törene Bolu Valisi Aydın Baruş, Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, Bolu Belediye Başkanyardımcısı Emine Davarcıoğlu, Abant İzzet Baysal Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Hayri Coşkun, Bolu Bağışçılar Vakfı Başkanı Şeraffettin Erbayram, İl Milli Eğitim Müdürü Yusuf Cengiz, Türk Dünyası Müzik Eğitim Birliğinin Kurucu Onursal Başkanı ve ikinci MÜZED Uluslar arası İpek Yolu Müzik Konferası Onur Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ali Uçan ve çok sayıdan yurt içi ve yurt dışından katılımcılar katıldı. Mavi Salonda düzenlenen konferansa Lokomotif Band adlı Antalya Otistik Çocuklar Vurmalı Çalgılar Orkestrası damga vurdu.

Otistik çocuklardan muhteşem konser

Haber: Semih BAYKAL

Abant İzzet Baysal Üniversitesi Mavi Salonda 6-8 Mayıs tarihleri arasında bu yıl ikincisi düzenlenen MÜZED Uluslararası İpek Yolu Müzik Konferansı açılışında ilk olarak Güzel Sanatlar Eğitimi Bölüm Başkanı Prof.dr. Uğur Alpagut açılış konuşmasını yaptı. Alpagut şunları söyledi; “ Bu yolculuğa 2014 yılında Marmara Üniversitesinde 1’nci İpek Yolu konferansını yaparak başladık. O kadar değerli bir etkinlik başlatmışız ki bugün gördüğümüz seviyeye ulaşmış bulunuyoruz. Tabi ki bu seviyeye gelmemizde siz değerli yol arkadaşlarımızın saygı değer katkıları, onların bize olan eleştirileri, destekleri ve geleceğe ufuk açacak önerileri son derece önemli rol oynamıştır. Bolu da bu etkinliği gerçekleştirmemizdeki en önemli etkenlerden birisi de; yine saygıdeğer iş adamımız ve Bolu’daki iş adamlarının en üst düzeydeki temsilcilerinden Bolu Bağışçılar Vakfı Başkanı Şerafettin Erbay’ın, Uğur Bey bu etkinlik Bolu’da mutlaka olmalıdır. Çünkü Bolu’dan Dörtdivan deyince akla Köroğlu gelir. Mudurnu deyince ise İpek Yolu gelir demişti. Dolaysıyla son derece anlamlı olduğunu düşündüğümüz, yine tarihe iz bırakacağını düşündüğümüz bu etkinliğin ilk kıvılcım noktasını bu öneri ile oluşturdu diye bilirim” diye söyledi.

“MÜZED TÜRK MÜZİK ÖĞRETMENLERİNİN, EĞİTİMCİLERİNİN MESLEK KURULUŞUDUR”

Güzel Sanatlar Eğitimi Bölüm Başkanı Prof.dr. Uğur Alpagut’un konuşmasının ardından kürsüye gelen

Müzik Eğitimcileri Derneği Genel Başkanı Refik Saydam şunları söyledi; “ MÜZED Türk Müzik Öğretmenlerinin, eğitimcilerinin meslek kuruluşudur. Tüzüğünde belirtilen amacı, Müzik Öğretmenlerinin mesleki, kültürel, sanatsal dayanışması da Atatürk’ün ön gördüğü müzik devriminin tamamlanmasına ve ileri götürülmesine, müzik eğitiminin yaygınlaştırılmasına katkıda bulunmaktır. Pek çok etkinliklerimiz arasında birkaç yıldır uluslar arası konferanslarda gündemimize girdi. Bu konferansların ilkini 2014 yılında Nisan ayında İstanbul’da Marmara Üniversitesi ve İstanbul Teknik Üniversitesi ile birlikte yaptığımız İpek Yolu uluslar arası Müzik konferansının ikincisini tarihi ipek yolunun çok önemli bir ulaşım yeri olan Bolu’da Abant İzzet Baysal Üniversitemizin ev sahipliğinde gerçekleştirmekten büyük mutluluk duyuyoruz. Üniversitemizin ev sahipliğinde bu güzel kentimizin çalışkan, sorumlu, duyarlı, mütavazi halkı, yöneticileri adeta İpek Yolu Müzik Konferansı hedefine kilitlendi. Bugünden başlayarak üç gün boyunca katılacağımız bu çok önemli konferansa emek verdiler.  İpek yolu coğrafyası Dünya’nın siyasal, ekonomik, kültürel, sanatsal ve müzik açısından çok önemli bir merkezdir. Dünya’nın bir çok yerinde çıkarlara dayalı savaşlar olsa da bu savaşlar ülkemizi ve bölgemizi etkilese de insanların geleceğine ipek yolu coğrafyasının yaşayan paylaşımcı, barışçı yaklaşımları yön verecektir” dedi.

“TÜRK DÜNYASI KENDİNE DÜŞEN GÖREVİ EN İYİ ŞEKİLDE YERİNE GETİRMEYE ÇALIŞIYOR”

Türk Dünyası Müzik Eğitim Birliğinin Kurucu Onursal Başkanı ve ikinci MÜZED Uluslar arası İpek Yolu Müzik Konferası Onur Kurulu Üyesi  Prof. Dr. Ali Uçan ise şunları belirtti; “ Türk Dünyası Müzik Eğitim Birliğinin Kurucu Onursal Başkanı ve ikinci MÜZED Uluslar arası İpek Yolu Müzik Konferası Onur Kurulu Üyesi olarak Güzel Bolumuzda, güzel Üniversitemizde bu güzel konferans üstünde yaşadığımız yerkürede nerede olduğumuza ilişkin tarihi özelliğimizi de ortaya koyuyor. Son yıllarda ipek yolu ana eteklerinden yeniden doğuyor. Görkemli varlığı ile yeniden canlanıyor ve çağdaş dünyada kendine yakışan doğrultuda yeniden yükseliyor. Bu yeniden doğuş, canlanış ve yükselişte Türkiye ve üyesi olduğu Türk Dünyası kendine düşen görevi en iyi şekilde yerine getirmeye ve olabildiğince etkin, verimli ve yararlı olmaya çalışıyor. Bilindiği eski Dünya Asya, Avrupa ve Afrika uygarlıkları yüzlerce hatta binlerce yıl ipek yolu üzerinde buluşmuşlar, bir dönemden etkilenmişler ve yararlanmışlardır.  Bu yeniden doğuş, yükseliş ve canlanış sürecinde bir yandan eskiyi anımsar ve yeniden değerlendirirken, öte yandan yeni Asya, Avrupa ve Afrika uygarlıklarında bu yol üzerinde buluşmakta, birbirlerinden etkilenmekte ve birbirlerinden yararlanmaktadır. Türkiye Cumhuriyetimizin kurucusu Ulu Önder Gazi Mustafa  Kemal Atatürk, uygarlığı, kültürü ve eğitimi birbirlerinden ayırmak, koparmak güçtür, gereksizdir ve yararsızdır diyordu. Bu bağlamda yaşamsal derecede önem ve değer verdiği müziği insan, ulus ve insanlık odaklı uygarlık, eğitim ve kültür bütünlüğü içinde görüyor, düşünüyor ve ele alıyordu. Onun bu anlayış ve yaklaşımı ipek yolunda uygarlık, eğitim, kültür bütünlüğünün en iyi müzik alanında gerçekleşeceğini işaret ediyordu” diye belirtti.

“TÜRK DÜNYASINDA MÜZİK SANATINI EN İYİ ŞEKİLDE TEMSİL EDECEĞİZ”

Türksoy Genel Sekreteri Prof. Dr.  Düsen Kaseinov ise şunları ifade etti; “Uluslar arası Türk Kültürü Teşkilatı olarak böyle bilimsel etkinlikler bizim için çok önemlidir. Türk kültürü ve sanatının Dünya çağında tanıtılması için düzenlenen bu tür etkinliklerde etkin bir şekilde rol alan TÜRKSOY Asya, Avrupa ve Amerika kıtalarında çalışmalarını sürdürmektedir. TÜRKSOY olarak Türk Dünyasında müzik sanatını en iyi şekilde temsil edeceğiz” diye ifade etti.

“ÜNİVERSİTEMİZ YIL İÇERİSİNDE DÜZENLEDİĞİ SAYISI BİNLERE VARAN ETKİNLİKLERLE ÖNEMLİ BİR İVME KAZANMIŞTIR”

Abant İzzet Baysal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hayri Coşkun; “Üniversitemiz eğitim ve öğretimde yakaladığı performansın yanında aynı zamanda araştırmada vardığı nokta ama en önemlisi yıl içersinde düzenlediği sayısı binlere varan kültür, sosyal etkinlikleri dolayısıyla önemli bir ivme kazanmıştır. Her yıl pek çok alanda sempozyum, seminer ve konferans düzenlemektedir. İşte bunlardan en önemlisi ve en büyüğü bugün açmakta olduğumuz Uluslar arası Müzik Konferansıdır. Ben bu konferansın gerçekleşmesinde emeği olan başta Eğitim Fakültesi Dekanlığımız, Güzel Sanatlar Ana Bilim Dalımız Uğur Bey’e ve Değerli ekibine ve bu konferansa destek veren tüm sponsorlara, kurum ve kuruluşlara, Başta Valimiz olmak üzere Belediye Başkanımıza çok teşekkür ederim” dedi.

“BOLU’NUN ÖNCE TÜRK DÜNYASINA VE TÜM DÜNYAYA AÇILIMINI SAĞLAMAK DEMEKTİR”

Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz ise şunları söyledi; “Bolumuz belki Ankara, İstanbul arasında küçük bir ama yoğunluğun ne kadar büyük olduğunu sizler bize kanıtlıyorsunuz. Şu an itibari ile İpek Yolu adı altına bir konferansın Bolu’da toplanması demek bir sanatsal olayla Bolu’nun önce Türk Dünyasına ve tüm Dünyaya açılımını sağlamak demektir.  Bütün bu büyük onuru bize bahşeden başta Üniversitemizin bilim adamlarına ve rektörümüze teşekkürlerimi ifade ediyorum” diye söyledi.

“İLİMİZ VE BOLULULAR ADINA ÇOK TEŞEKKÜR EDİYORUM”

 Son olarak konuşmalarını yapmak için kürsüye gelen Bolu Valisi Aydın Baruş şunları söyledi; “Doğa ile insanın ahenkini dört bir köşesinde yaşatan, eşsiz tabi güzellikleriyle duygularımıza ilham veren, köklü tarihi değerleriyle maziye bağlı sahip olduğu zenginlikleriyle geleceğe umutla bakan güzel insanların, güzellikler içerisinde dostluk şarkıları söylediği tabiatın kalbi, afiyetin ve sağlığın merkezi güzel Bolumuza hoş geldiniz Safalar getirdiniz. Uluslar arası 2. İpek Yolu Müzik Konferansının ilimizde düzenlenmesi dolayısıyla bu organizasyonda emeği geçen herkese, uzak mesafelerden gelerek katkı sunan çok değerli misafirlerimize ilimiz ve Bolulular adına çok teşekkür ediyorum” dedi.

Konuşmaların ardından konferans çerçevesinde ilk olarak sahneye Lokomotif Band adlı Antalya Otistik Çocuklar Vurmalı Çalgılar Orkestrası çıktı. Orkestran’ın şefliğini 1987 yılında Seyyal Taner ile Eurovison’a katılan ve Sertap Erener, Sezen Aksu Aşkın Nur Yengi ve Zerrin Özer gibi bir çok önemli insanla beraber çalan Ferudun Mete yaptı. Otistik çocuklar çaldıkları parçalarla katılımcılardan büyük alkış aldı ve katılımcıları kendilerine hayran bıraktı.

Güncelleme Tarihi: 09 Mayıs 2016, 17:51
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128