OYAK BOLU ÇİMENTO DİYALİZ MAKİNESİ BAĞIŞINDA BULUNDU

OYAK Bolu Çimento Fabrikası ile Türk Böbrek Vakfı tarafından hazırlanan sorumluluk projesi kapsamında "Böbrek sağlığınızı korumak için bezlenme ve hayat tarzı önerileri" ve diyaliz makinesi bağış protokol töreni kapsamında Bolu Ticaret ve Sanayi Odası Konferans salonunda program düzenlendi.

OYAK BOLU ÇİMENTO DİYALİZ MAKİNESİ BAĞIŞINDA BULUNDU

Ticaret ve Sanayi Odası Konferans Salonu'nda düzenlenen etkinliğe Bolu Valisi Aydın Baruş, Türk Böbrek Vakfı Başkanı Timor Erk, OYAK Bolu Çimento Sanayi Genel Müdürü İbrahim Keretli, İl Sağlık Müdürü Dr. Mahmut Arık, Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreteri Dr. Metin Tahaoğlu,davetliler ve öğrenciler katıldı.

OYAK Bolu Çimento Sanayi A.Ş.’nin tanıtım filminin izlenmesiyle başlayan programda OYAK Bolu Çimento Sanayi A.Ş. Genel Müdürü İbrahim Keretli konuşmasında, Çimento Fabrikasının çalışmaları ve sosyal sorumluluk projesi kapsamında yapılan çalışmalar hakkında bilgiler verdi. 

Türk Böbrek Vakfı tanıtım filminin gösteriminin ardından bir konuşma yapan Türk Böbrek Vakfı Başkanı Timur Erk ise, katılımcılara Türk Böbrek Vakfı çalışmaları ve böbrek sağlığının korunması, sağlığı ve alınması gereken önlemler hakkında bilgiler verdi.

Ülkelerin gelişmişliklerini her zaman nitelikli insan kaynağına borçlu olduğunu ifade eden Bolu Valisi Aydın Baruş, "Bugün dünyanın ilerlemiş ve ekonomileri çok güçlü olan ülkelerine baktığımız zaman insan kaynağını son derece iyi olarak kullandıklarını görürüz. Bugün doğal kaynaklar bakımından zengin olan birçok ülkeye baktığımız zaman bu ülkelerin refah düzeyinin, topluma kaliteli hizmet sunumu düzeyinin sadece bu doğal kaynaklardan dolayı ilerlemiş olduğunu göremiyoruz. Bugün petrol bakımından, kömür bakımından ve diğer doğal kaynaklar bakımından çok zengin ülkeler var. Ancak bu ülkelerin sosyal gelişmişlik, ekonomik gelişmişlik düzeyine baktığımız zaman bunun doğal kaynakların zenginliliği ile orantılı olmadığını görüyoruz. Buradan çıkaracağımız sonuç şu; eğer sağlıklı, nitelikli insan kaynağına sahip değilseniz, gerek ekonomik gerekse bilimsel bakımdan ilerlemeniz mümkün değil. İşte bu yegane kaynağı değerlendirmek için insanınıza kaliteli hizmet sunumu gerçekleştirmeniz ve onların yaşamlarını sağlıklı olarak devam ettirmelerini sağlamanız gerekiyor. Başta devletimiz olmak üzere diğer sivil toplum örgütlerinin bu yöndeki çabalarını desteklememiz gerekiyor. Bugün de devlet ile sivil toplum örgütü ortaklığının çok iyi bir örneğini müşahede ediyoruz. Sağlığın hepimiz için ne kadar önemli olduğunu kendimizden, yakınlarımızdan hep görüyoruz, biliyoruz. Sağlıklı olmayan bir insanın, sağlıklı fikirler üretemeyeceğini, diğer insanlara faydalı olamayacağını çok yakından gözlemliyoruz. Sağlığın önemini yüzyıllar öncesinde Cihan padişahı Kanuni Sultan Süleyman Han çok güzel bir şekilde ifade etmiştir: "Halk içinde muteber bir nesne yok devlet gibi, olmaya devlet cihanda bir nefes sıhhat gibi" Bunun anlamı şu; istediğiniz olanağa, istediğiniz zenginliğe, istediğiniz iktidara sahip olun, bunun tek bir sıhhatli nefes yanında hiçbir hükmü yoktur. Demek ki insanlara sağlayacağımız en büyük fayda onların sıhhatli bir şekilde nefes almasını sağlamaktır. Bunu sağladığınız takdirde o insanların sağlıklı fikir yapısına sahip olmasını temin edersiniz ve ülkelerinin, insanlığın gelişmesine katkı sağlamalarına yardımcı olursunuz" ifadelerini kullandı.

Konuşmasında Bolu Çimento Sanayi'nin İlimiz için öneminin altını çizen Vali Baruş, "İlimizin en önemli sanayi kuruluşlarından, ilimiz istihdamına çok önemli katkılar sağlayarak insanımıza hizmet eden ve aynı zamanda ülkemizin büyük projelerine hizmet eden Bolu Çimento Sanayi'nin bugün gerçekleştirmiş olduğu bu bağış bu anlamda çok büyük anlamı olan bir katkı. Kendilerine teşekkür ediyorum, tebrik ediyorum. Yine Böbrek Vakfı'nın bu münasebetle ilimizde gerçekleştirmiş olduğu çalışmalarda gençlerimizi, vatandaşlarımızı böbrek sağlığı bakımından bilinçlendirilmesinden dolayı Türk Böbrek Vakfı Başkanını da çok teşekkür ediyorum. Bu çalışmaların neticesinde, ileride siz genç arkadaşlarımız sayesinde sağlıklı nesiller ortaya çıkacak, bu bilinçlenme sayesinde sağlıklı nefes almaya devam edeceğiz ve az önce belirtildiği gibi sağlığımıza, böbreğimize zarar veren unsurlardan uzak durmaya çalışacağız. Bu yaşlarda bunu sağlaya bilirsek ilerideki hayatımız daha kaliteli olur ve toplumumuzun gelişmesine daha faydalı oluruz" dedi.

Bolu’da Diyaliz hastalarına sunulan hizmetler hakkında da bilgiler veren Vali Baruş konuşmasında şu ifadelere yer verdi; "İlimizde Sağlık Bakanlığına bağlı hastanelerimiz tarafından 24, üniversitemiz tarafından 13, özel sektör tarafından 40 olmak üzere 77 diyaliz makinesi ile diyaliz hastası vatandaşlarımıza hizmet verilmekte. Toplamda da ilimizde 284 diyaliz hastamız var. Tabi eskiye göre devletimizin sunmuş olduğu sağlık hizmetinde çok ciddi bir kalite artışı var.  Vatandaşlarımızı konutlarından alıyoruz, diyaliz merkezilerine götürüyoruz ve hizmeti aldıktan sonra yine evlerine en azından yaşamlarını biraz da kolaylaştıracak bir şekilde yakınlarına teslim ediyoruz. Ancak asıl önemli olan bu duruma düşmemek. Diyaliz hastası olan vatandaşlarımız maalesef kaliteli bir yaşama sahip değiller. O zaman yapmamız gereken diyaliz hastası olmadan önce  gerekli tedbirleri almak ve aynı zamanda organ bağışı kampanyalarına katkı sağlamak, toplumumuza bilinçlendirme yönünde hizmet etmek çok önemli bir iş olacaktır. Çünkü böbrek nakli gerçekleştiği takdirde insanlarımızın diyaliz makinesine, yataklarına bağlı kalmalarını engelleyeceğiz. Bu çok güzel bir hizmet olacaktır. Bu vesile ile bu diyaliz makinesi bağışını gerçekleştiren Bolu Çimento Fabrikasının değerli yöneticilerine, Türk Böbrek Vakfı'nın başkanı ve tüm çalışanlarına teşekkürlerimi sunuyorum"

Daha sonra  OYAK Bolu Çimento Sanayi A.Ş. Genel Müdürü İbrahim Keretli tarafından Abant İzzet Baysal Üniversitesi İzzet Baysal Eğitim ve Araştırma Hastanesi Merkez Ünitesine bağışlanan Diyaliz Makinesinin teslimi yapıldı. HABER MERKEZİ

 

Güncelleme Tarihi: 22 Kasım 2015, 18:27
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER