Oyuncak Ayı Hastanesi Projesi

Abant İzzet Baysal Üniversitesi, Türk Tıp Öğrencileri Birliği (Türk MSIC)’ne bağlı Tıp Fakültesi öğrencileri, çocuklarda doktor korkusunun önlenmesi ve doktor sevgisi aşılanması amacı ile AİBÜ Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr Aysu KIYAN rehberliğinde yürüttükleri “Oyuncak Ayı Hastanesi” projesi kapsamında Bolu İzzet Baysal Anaokulunda miniklerle buluştular.

Oyuncak Ayı Hastanesi Projesi
Çocuklar doktorlara ve hastaneye başka bir konumdan bakarlarsa bu korkularını doktor korkularını yenebileceklerini anlatan genç doktor adayları proje hakkında şu açıklamayı yaptı

‘’SİZ HİÇ DOKTORDAN KORKMADINIZ MI?’’

Oyuncak Ayı Hastanesi; çocukların doktor korkularını yenmeye yönelik, çocukların anne baba ve doktor rolü oynadıkları bir projedir. Çocuklar Oyuncak Ayı Hastanesi’ne hasta ayıcıklarını getirirler ve ayıcık doktorları olan hekim adayları da ayıcıkları iyileştirir. Böylece çocuklar, doktorların can acıtmak için değil iyileştirmek amacında olduklarını anlarlar. Aynı zamanda hekim adayları tarafından temel hijyen bilgileri(el yıkama, diş fırçalama vb.), temel beslenme bilgileri ve temel vücut bilgileri (organlar) konularında bilgilendirilirler.

Projemizin amacı; 3 ile 7 yaş arası çocukların doktor korkularını yenmelerini sağlamak, hastanenin düşündükleri gibi korkutucu bir yer olmadığını gösterip bu konuda bakış açılarını değiştirmek, tıbbi işlemlerin (iğne yapmak gibi) ürkütücü olmadığını göstermek, insan vücuduyla ilgili, hijyenle ilgili ve beslenme ile ilgili temel bilgiler vererek hem eğlendirici hem öğretici bir etkinlik yapmak, en duyarlı olmamız gereken konulardan biri olan çocuklara mutlu bir gün yaşatmaktır.

Öncesinde Çocuklara Yaklaşım konulu eğitim alarak donanımlı hale gelen gönüllü hekim adayları; yıl içinde Oyuncak Ayı Hastanesi etkinliği ile Türkiye’nin dört bir yanında anaokulu, yuva, açık alan gibi yerlerde projemizi hayata geçirmektedir

Miniklere getirdikleri önlükleri giydirerek onları birer çocuk doktor yaparak  oyunlar oynayan geleceğin doktorları çocuklarla eğlenceli vakit geçirdiler.

Güncelleme Tarihi: 20 Kasım 2014, 12:40
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER