ÖZ BOLU’YA VEDA ETTİ

Bolu’ya düz Savcı olarak atandıktan sonra gündemden bir türlü düşmeyen, son günlerde de hem ulusal hemde Bolu’nun yerel basının da sık sık haberleri manşetlere çıkan, Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu tarafından görevden alınmasının ertesi günü Savcı Zekeriya Öz, yaklaşık 10 aydır görev yaptığı Bolu Adliyesi’nde tüm personelle vedalaştı. Savcı Öz, Bolu’dan ayrılmadan bir basın açıklaması yaptı.

ÖZ BOLU’YA VEDA ETTİ
Haber: Kasım ŞAHİN

Bolu Savcısı Zekeriya Öz, odasını boşalttıktan sonra Bolu’daki savcılar, hakimler ve diğer Adliye personeliyle vedalaştı. Adliye çıkışında yazılı olarak bir açıklama yaptı. Öz, şunları ifade etti; “Dün akşamüzeri basına yansıyan haberlere göre HSYK 2. Dairesi tarafından açığa alındığımı öğrenmiş bulunmaktayım. Kararın alınır alınmaz henüz yazılıp tarafıma tebliğ edilmeden hemen basına verilmesini de kamuoyunun takdirine bırakıyorum. Açıklamayı hazırladığım ana kadar elime bu konuda bir karar ulaşmadığı için ne ile suçlandığımı ve neden açığa alındığımı bilemiyorum. Bu konudaki bilgi ve belgelerin tarafıma verilmesi için HSYK’ya yazılı olarak başvurmuş bulunmaktayım.

Ancak 17 Aralık 2013 tarihinde yapılan yolsuzluk operasyonlarından sonra benim ve soruşturmayı yürüten diğer meslektaşlarım hakkında başta yürütme organının çeşitli seviyelerinde bulunan siyasi kişiler tarafından başlatılan ve hukuken nesebi gayri sahih olan havuz medyası olarak adlandırılan basın (görünümü altındaki) kuruluşları tarafından sürdürülen linç kampanyasından da anlaşılacağı üzere açığa alınmamın 17 Aralık 2013 tarihli yolsuzluk soruşturması olduğu herkesin malumudur.

Maaşını milletin verdiği vergilerden aldığının ve TÜRK MİLLETİ ADINA yargı görevini yürüttüğünün idrakinde olan bir Cumhuriyet Savcısı olarak karşılaştığım ve tarihimizin en büyük yolsuzluklarını barındıran soruşturmaları görmezden gelmediğim için bu haksız ve hukuksuz işlemlere ve linç kampanyalarına maruz kaldığımı biliyorum. Karşılaştığım ve görmezden gelemediğim yolsuzluklarla ilgili Anayasamız ve kanunlarda yazılı kurallar çerçevesinde görevimi yaptığım için vicdanen rahat ve huzurluyum ve asla pişman değilim. Hakkımda algı operasyonları yürütenlerin aksine çocuklarımın, eşimin, ailemin, dostlarımın ve milletimin yüzüne, yüzüm kızarmadan rahatlıkla bakabiliyorum ve bakmaya da devam edeceğim.

Bununla birlikte yaklaşık bir yıldır da sadece görevimi yaptığımdan dolayı ödemek zorunda bırakıldığım bedeller ortadadır. Bundan sonra hukukun tekrar işlemeye başladığı zamana kadar yolsuzluk soruşturmasının birinci muhatabı ve takipçisi bu suçun kendisinin maddi ve manevi varlığına karşı işlendiği milletimizin fertleridir. Şaşmaz bir vicdana sahip olan milletimin gönlünde ve gözünde açığa düşmektense, hukuksuz bir şekilde açığa alınmayı tercih ederim.

Bundan sonra da hukuk çerçevesinde gerek iç hukukta gerekse uluslar arası hukukta yasal tüm haklarımı aramaya devam edeceğimi belirtir, 2015 yılının milletimize ve tüm insanlığa barış, mutluluk, sağlık getirmesini diler hayırlı sonuçların meydana geldiği bir yıl olmasını dilerim” diye konuştu. Öz daha sonra 10 aydır görev yaptığı mesai arkadaşları tarafından İstanbul’a uğurlandı.

Güncelleme Tarihi: 01 Ocak 2015, 18:37
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128