Özcan; “Artık yorgun bir hükümet var”

CHP Bolu Milletvekili ve 1. Sıra Adayı Tanju Özcan, ulusal ve yerel gündeme dair görüşlerini beyan ettiği bir toplantı düzenledi. Özcan, Ak Parti hükümetine yüklenerek, “Artık yorgun bir hükümet var” dedi.

 Özcan; “Artık yorgun bir hükümet var”

Haber: Faruk ÇİDEM

CHP İl binasında düzenlenen basın toplantısında Özcan şunları söyledi; 24 Nisan sözde Ermeni soykırım iddialarının yüzüncü yılıydı ve son derece de önemliydi. Bütün dünya gözünü hem Türkiye Cumhuriyeti hükümetine hem de Batılı ülkelere çevirmişti. Bu iddialar, hiçbir zaman gerçekle bağdaşan iddialar değil. O dönem Osmanlı topraklarını paylaşmaya çalışan Avrupa devletlerinin kışkırtmasıyla ayaklanan Ermeni çeteleri ve bu çetelerin doğu ve Kuzeydoğu’daki Müslüman halkı katletmesi söz konusu. Buna karşın tedbir olarak bazı bölgelerdeki Ermeni vatandaşlarını zorunlu göçe tabi tutması söz konusu. Göç sırasında hastalanan ve ölen insanlar oldu. Karşılıklı acılar yaşanmış; ama hiçbir zaman soykırım söz konusu olmamış.

Beni çok üzen bir şey oldu. Halihazırda Hükümet Sözcüsü olan Bülent Arınç, basının karşısına çıktı; ‘Biz kasıtlı olarak soykırım yapmadık’ gibi tuhaf bir ifade kullandı. Ermeni diasporasının eline bir kart vermiş olduk. İnşallah bu cümle düzeltilir dedik; ama şu ana kadar bir düzeltme olmadı. Türk toplumunun hiçbir zaman soykırım anlayışı olmamıştır.

Seçim süreci hızlı bir şekilde devam ediyor. Bugünü saymazsak 42 gün kaldı. Biz her dönem olduğu gibi bu dönem de rakiplerimizden daha önce sahaya indik. Aslında sahadan hiç çekilmemiştik. Seçimden seçime bir anlayışımız olmadığı için bu tip ziyaretlerimi gerçekleştiriyorduk. Ancak 2015 seçimleri için sözlerimizi, vaatlerimizi anlatmaksa seçime başlamak, bu anlamda da diğer partilerden daha önce yaptık. İlçe ziyaretlerimiz de başladı. Bugün itibariyle sadece ben, diğer aday arkadaşlarımız hariç, her ilçeyi en az iki defa ziyaret ettim. Birçok köy ziyareti yaptık. Belki 200’ün üzerinde kahvede toplantı yaptık. Şunu müjdeleyebilirim ki CHP olarak, Bolu’nun tüm ilçelerinde, 490 köyünün 490’unda da göreceksiniz, oylarımızı artıracağız.

Bu seçim döneminin diğer dönemlerden 2 farkı var. Birincisi artık çok yorgun bir hükümet var. Üç dönemini tamamladı bu iktidar ve artık dinlenmelerinin zamanı geldi. Bugüne kadar iktidar partisine oy veren vatandaşlarımızın önemli bir kısmının da ‘Evet ben artık Hükümetteki yorgunluğu görüyorum; ben artık bu hükümete oy vermeyeceğim” dediklerini çok yaygın bir şekilde görüyoruz.

İkincisi de CHP olarak diğer dönemlerden farklı olarak yapacaklarımızla, projelerimizle, vaatlerimizle bir seçim dönemi geçiriyoruz. Eleştiri bu dönem, en az kullandığımız  terminoloji. Çünkü söyleyecek çok şeyimiz var. Köylerimize, ilçelerimize gidiyoruz; Bizim CHP olarak söyleyecek çok şeyimiz var, biz size bayramlarda 2 maaş ikramiye vereceğiz, en düşük emekli maaşı 1500 lira olacak, bunun sözünü veriyoruz. Asgari ücretli emekçi arkadaşlarımızın maaşı, en az 1500 lira olmalıdır ve olacaktır. Köylümüze dönüp diyoruz ki biz gemi sahiplerine ucuz mazot vermeyeceğiz. Biz ucuz mazotu, tarlasını sürmek isteyen köylümüze vereceğiz. 486 bin insan, icra borcundan dolayı hakkında tutuklama kararı çıkmış. Biz diyoruz ki bu faizlerin hepsini seçimden sonra sileceğiz, kalanını da taksitlendireceğiz.

Bugüne kadar bize ‘Yapacaklarınızı anlatın, hep eleştiriyorsunuz’ diyenler, şimdi de ‘Bunların kaynağı nerede?’ diye soruyorlar. Emeklilerimize vereceğimiz bu artış, AKP hükümetlerinin 12 yıl boyunca kullandığı paranın sadece 167’de 1’i. Asgari ücretlere yapacağımız artış, AKP hükümetlerinin kullandığı paranın 700’de 1’i. Köylüye vereceğimiz ucuz mazot ise 4 binde 1’i. Demek Türkiye Cumhuriyeti hükümetinde para var; ama bunun nereye kullanılacağı önemli. Şu an bir aldığımız nefesten devlete vergi vermiyoruz. Bu hükümet, bu geliri zenginle paylaşmayı tercih etti. Biz de diyoruz ki; üreten bir Türkiye olacak. Bu geliri köylümüzle, emeklimizle, asgari ücretlimizle paylaşacağız.

Ben bir itirafta bulunmak istiyorum; ben Genel Merkez desteğini ilk defa bu kadar yoğun olarak hissediyorum. Genel merkezin vaatlerinin güçlü olması, bizim de elimizi çok güçlendirdi. İlçe bazında bakarsak, oyumuz iki katına çıkacak, demiyorum. Belki 10 katına çıkacak, diyorum. Bu seçimlerde bir tarih yazılacak. Ben de bu tarihe destek vermek istiyorum diyen her vatandaşımıza bizim kapımız açıktır

Güncelleme Tarihi: 27 Nisan 2015, 19:02
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128