Özcan bir ilke imza atacak##hb_manset.gif

CHP Bolu milletvekili Tanju Özcan Türkiye’nin bazı illerinde olduğu gibi Bolu’da da Milletvekilleri izleme komitelerinin kurulması gerektiğini söyledi. Özcan; “Bu komiteye Tanju Özcan olarak elimden gelen her...

Özcan bir ilke imza atacak##hb_manset.gif

CHP Bolu milletvekili Tanju Özcan Türkiye’nin bazı illerinde olduğu gibi Bolu’da da Milletvekilleri izleme komitelerinin kurulması gerektiğini söyledi. Özcan; “Bu komiteye Tanju Özcan olarak elimden gelen her türlü yardımı yapacağımın sözünü veriyorum. Birileri beni denetlemek için halk adına izlerse bu benim performansımı olumlu yönde etkiler.4 yılda bir karne alma dönemi de sona ermiş olur” şeklinde konuştu. 

 

CHP Bolu milletvekili Tanju Özcan Yüksek seçim Kurulu'nun (YSK), hakkında 1 yıl 8 ay hapis cezası verilen KCK tutuklusu Hatip Dicle'nin milletvekilliğini oybirliğiyle düşürmesini değerlendirdi. Verilen kararın Pozitif hukuk kuralları açısından uygun bir karar olduğunu söyleyen Özcan; “Hatip Dicle olayında herkes yüksek seçim kurulunu suçluyor. Verilen karar Pozitif hukuk kurallarına uygundur. Milletvekili kriterleri arasında bir yıl ya da daha fazla hapis cezası alanların milletvekili seçilemeyecekleri açıktır. Bunu hukukçu olan herkes bilir. Dolayısıyla 1 yıl 8 ay kesinleşmiş cezası bulunan ve Yargıtay tarafından onanmak suretiyle kesinleşen Hatip Dicle’nin de milletvekili olamayacağına dair kararın hukuken yanlış olmadığı ortadadır. Hukuka uygun olan her şey vicdana uygun mudur o tartışılır. Hatip Dicle’ye oy vermiş insanlarda var. Türkiye’de YSK hukuken doğru bir karar vermiştir.”dedi. YSK’nın Dicle’nin başvurusunu adaylık sürecinde kabul etmemesi gerektiğine dikkat çeken Özcan; “YSK 27 Nisanda kesin aday listelerini açıkladı. Aslında Hatip Dicle’nin adaylığını ilk başta kabul etmemesi gerekiyordu. Baştan böyle seçilebilirmiş gibi karar verip ardından böyle bir karar alınması doğru değil. YSK son aldığı doğru kararı adaylık döneminde vermeliydi.”diye konuştu. Yaşanan süreç yüzünden Milletvekili yemin töreninin 28 ya da 30 Haziranda gerçekleşeceğini vurgulayan Özcan; “ Bazı BDP destekli bağımsızların Türkiye Büyük Millet Meclisinde yapılacak olan yeminle ilgili demeçlerini basından izleme şansım oldu.”Ben bu yemini etmem”,”Bunun gereğini yerine getirmem” türünden sözlerini üzülerek okudum. Bunu yakışıksız ve ciddiyetsiz buluyorum. Madem Türkiye Cumhuriyeti vatandaşısın, milletvekili olmak istiyorsun O zaman bu yemin metnini ve milletvekili seçilmek için gerekli olan koşulları kabul ederek yola çıkmışsın demektir. O yüzden bu insanları sorumlu davranmaya davet ediyorum. Bizde de 2 Ergenekon tutuklusu var bir tane de MHP’de var. Şu anda Milletvekili seçildiler. Mazbatalarını aldılar. Mevcut hukuk sistemine göre onların tahliye edilmesi gerekiyor ama edilmezse biz CHP gurubu olarak gidip yemin törenini boykot etmeyi aklımızın ucundan bile geçirmedik. Bu konuda bu düşünce de olan insanları bir kez daha düşünmeye davet ediyorum” şeklinde konuştu.

 

Ara seçim gündeme gelebilir

Bazı bağımsız milletvekillerinin Hatip Dicle’nin vekilliğinin kabul edilmemesi üzerine Türkiye büyük millet meclisine giderek yemin törenine katılmayacağı yönünde demeçler verdiğine işaret eden Özcan “Bunlar ciddiyetten uzak tartışmalardır. İnşallah BDP’liler bu tutumlarını sürdürmezler. Eğer BDP’liler yemin törenine gelmezlerse milletvekili olma hakkını kazanamazlar. Şu anda biz geçici milletvekili mazbatasını aldık. Yemin töreninden sonra milletvekili özlük haklarını kazanıyorsunuz usulüne uygun yemin etmeden milletvekili olamıyorsunuz. Halk sizi seçmiş göndermiş ve yasal faaliyetlerine başlayın demiş. Yemin etmezlerse bu onlar açısından bir zaman kaybı olur. Hukuki olarak 28'den fazla milletvekilinin ya da 550 sandalyeli Meclis'in yüzde 5'inin toplu olarak istifa etmesi halinde ara seçimler gündeme gelebiliyor.Yani 28’i aşkın milletvekili yemin etmezse ara seçim bu açılardan gündeme gelebilir. Bugüne kadar hiç olmamış ama böyle bir şey yaparlarsa bence onlara oy vermiş olan seçmenin tepkisiyle karşılaşırlar. Kimse onları meclise yemin etmesin diye göndermedi. Seçmenlerin hakkını ve hukukunu koruması için gönderdi” biçiminde konuştu.

 

 

Bolulular komite aracılığıyla beni denetlemeli

Türkiye’nin bazı illerinde olduğu gibi Bolu’da da Milletvekilleri izleme komitelerinin kurulması gerektiğini söyleyen Özcan; “Milletvekillerinin çalışmalarını ve faaliyetlerini izlemek için STK temsilcilerinin ya da sade vatandaşın bu noktada böyle bir komite kurmalarını tüm gücümle desteklediğimin bilinmesini istiyorum. Bu komiteye Tanju Özcan olarak elimden gelen her türlü yardımı yapacağımın sözünü veriyorum. Birileri beni denetlemek için halk adına izlerse bu benim performansımı olumlu yönde etkiler. Üstelik neler yaptığımızı görmek ve göstermek açısından da önemli olur.4 yılda bir karne almamış oluruz. Belirli periyotlarda sürekli olarak vatandaşımız tarafından takip edilmiş oluruz. Ben bundan büyük bir mutluluk duyarım. Bu komite beni nasıl denetlemek isterse onun her türlü denetimine açığım “ diye konuştu.

 CHP’nin Bolu’dan 3 tane vekili var

Eski Bolu valisi Ali Serindağ ve Eski BTSO Meclis başkanı Umut Oran’la aynı dönemde Türkiye büyük millet meclisinde görev yapacaklarına dikkat çeken Özcan sözlerini şu şekilde sonlandırdı; “Sanki CHP, Bolu’dan 3 milletvekili çıkarmış gibi seviniyorum. Her ne kadar Gaziantep ve İstanbul’dan seçilmiş olsalar da Özellikle Sayın Serindağ Ankara bürokrasisi üzerinde de büyük etkisi olan bir bürokrattır. Özellikle bürokratik problemlerin aşılması noktasında Ankara’da en az bir Bolu milletvekili kadar etkili olacak ve bize de yardımcı olacaktır. Bu noktada çokta umutluyum. Umut Oran zaten Türkiye’nin yakından tanıdığı bir isim. Partimizde de çok etkili bir görevi olan bir partilimiz. Her ikisi de Bolu milletvekili değiller öncelikli olarak İstanbul ve Gaziantep illerimizi mecliste temsil edecekler. Ama ikinci kentleri kesinlikle Bolu olacaktır. Ben onlara daha önce ‘Bolu halkı sizi de Bolu milletvekili olarak görüyor’ demiştim. Bunun avantajını Bolu Mutlaka yaşayacaktır. Buna tüm yüreğimle inanıyorum”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128