Özcan; “Bu kongreyi yapanlara yazıklar olsun”

Cumhuriyet Halk parti Bolu Milletvekili Tanju Özcan parti binasında düzenlediği basın toplantısında geçtiğimiz cumartesi günü düzenlenen CHP’nin İl kongresine sert tepki gösterdi. Özcan, bu kongrenin meşru olmadığı belirterek; “Bu kongreyi yapanlara yazıklar olsun” diye tepki gösterdi.

Özcan; “Bu kongreyi yapanlara yazıklar olsun”

Haber: Semih BAYKAL

Özcan, düzenlediği basın toplantısında ilk olarak İl Kongresi öncesindeki CHP’nin içinde yaşanan sıkıntılı süreci açıkladı. Özcan; “Cumartesi günü burada üzülerek söylüyorum ki bir merdiven altı il kongresi gerçekleşti. Partimize hiç yakışmadı. Öncelikle buraya nasıl geldiğimizi kısaca özetlemek istiyorum. Şimdi kongreler süreci 7 haziran seçimlerinden sonra başlamıştı. Ancak 7 haziran seçimlerinden sonra başlayan bu süreç 1 Kasım da yeniden genel seçim konulması sebebiyle aşağı yukarı bütün Türkiye’de durmuştu. Burada da tek delege seçimlerinin yapıldığı Merkez İlçe de hassasiyet gösterdi. Merkez İlçe dedi ki, 1 kasım seçimlerine giderken şu anda delege seçimleriyle tartışmanın anlamı yok. O yüzden biz de bu delege seçimlerini ve kongreler takvimini 1 kasım seçimlerinin sonrasına bırakalım dediler. Bence de doğru bir karar aldılar. Ancak 1 kasım seçimleri sonrasında parti de bir darbe yaşandı. Bir gece aniden saat 12’de yapılıp, yapılmadığı belli olmayan bir toplantı ile delege seçimlerini tamamlamış olan Merkez İlçe Başkanı ve yönetim kurulu üyeleri blok liste ile yaptıkları için görevden alındı. Daha sonra bir kayyum atandı ve bu kayyum hemen delege seçimleri iptal edip, bu sefer çarşaf liste ile yeni bir delege seçim takvimi belirledi. Bu arada Merkez İlçe mahkemeye başvurarak görevine geri geldi. Göreve geri gelen Merkez İlçe, ben kayyumun yaptığı işleri tanımıyorum demedi. Kayyumun belirlediği yer ve saatte delege seçimlerinin yeniden yapılmasına karar verdi ve burada yüzlerce partilinin katılımıyla şeffaf, hem de parti içi kameraları önünde delege seçimleri tekrarlandı. Ancak bu seçimlerde maalesef il yönetimi tarafından iptal edildi. Ben bunun gerekçesini o günlerde kafamda sorguluyordum ve sonrasında buldum. Amaç meğer burada Merkez İlçe Kongresinin yapılamaması ve dolayısıyla merkez ilçeden seçilecek 131 il delegesinin, il kongresinde temsil edilememesidir. İşte darbe dediğim budur” diye açıkladı.

“KONGRENİN TARİHİ 1 HAFTA ÖNCESİNE KADAR BEN BİLE SAKLANDI”

 Özcan, geçtiğimiz cumartesi günü gerçekleşen İl kongresinin tarihini 1 hafta öncesine kadar kendisinden bile saklandığını ifade ederek; “ Bugün 4 Bin 600 üyemizin yaklaşık 3 bin 700’ü Merkez İlçe üyesidir. Ayrıca İl yönetiminin belirlediği tarihte kongresini yapan Seben İlçesinde başka sebeplerden İl Kongresine katılmadı. Dolayısıyla böyle bir kongre olmaz dedim. Çünkü ilin nüfusun yüzde 80’inin ve delegasyonun yüzde 70’inin temsil edilmediği bir il kongresinin meşru bir kongre olmayacağını ve katılmayacağımı söyledim. Zaten bu il kongresinin ne zaman olacağı bir hafta öncesine kadar partinin Milletvekili olarak benden bile saklandı. Ben kongrenin yerini bile 3 gün önce büyük uğraşlarla öğrenebildim. İşte bu şartlarda çadır tiyatrosu gibi bir il kongresi gerçekleşmiş” diye ifade etti.

“İL KONGRESİ MERDİVEN ALTINDA YANGINDAN MAL KAÇIRIR GİBİ YAPILMAZ”

Özcan, il kongresinin düzenlendiği mekana eleştirilerde bulunarak şunları söyledi; “ Her şeyden önce kongrenin yapıldığı fiziki mekana dikkat çekmek istiyorum. Biz Cumhuriyet Halk Partisi olarak her zaman bazen yüz kişiyle bazen de bin kişiyle il kongreleri gerçekleştirdik. İl Kongresi şölendir. İl Kongresin de partinin iddiası ortaya koyulur. İl kongresi merdiven altında yangından mal kaçırır gibi yapılmaz. Böyle bir şeyin kabulü mümkün değil ve demiştim ki ilin yüzde 80’inin temsil edilmediği bir il kongresinde babam bile çıkıp aday olsa il başkanı olarak tanımam demiştim. Bugün itibariyle bu sözümün arkasındayım” dedi.

“TEKKE DÜŞTÜ KEL GÖRÜNDÜ”

Özcan, blok liste anti demokratik diyen İl yönetimi önerge vererek 60 tane delegenin katıldığı seçimi hiç sıkılmadan blok listeyle yapıyor diyerek şunları belirtti; “ Bir de bu kongre şunu gösterdi. Öncelikle güzel bir atasözü var. Tekke düştü kel göründü. 3bin 700 üye blok liste ile Merkez İlçe seçim yapıyor. Blok liste anti demokratik diyen İl yönetimi önerge vererek 60 tane delegenin katıldığı seçimi hiç sıkılmadan blok listeyle yapıyor. Sen sınıf başkanlığı seçimi gibi seçim yapıyorsun. Sen böyle bir kongreyi bile çarşaf listeyle yapamıyorsun, ondan sonra parti içinde demokrat olduğunu ifade ediyorsun. Ben bu kongreyi yapanlara yazıklar olsun diyorum. Bu kongre meşru değildir. Ben bu kongreyi ayrıntılı raporla genel merkeze de bildireceğim. Önümüzdeki günlerde gerekli adımları atacağım” diye söyledi.

“BUNDAN SONRA KAZIM KARSU BENİM İÇİN SADECE KAZIM BEY’DİR”

Son olarak Özcan, Kazım Karsu’nun artık kendisi için sadece Kazım Bey olduğunu ifade etti. Özcan; “Bu kongreyle ilgili son olarak şunu da söylemek istiyorum. Bu kongre de kimseyi de zan altında bırakmak istemiyorum. Çok kaliteli, olması gereken arkadaşlarımız da var. Benim burada itirazım şahıslara değil, itirazım usule, kötü niyetedir. Ayrıca Kazım Karsu, 26 Aralık’a kadar Cumhuriyet Halk Partisinin ve benimde İl Başkanımdı. Ancak bundan sonra Kazım Karsu benim için sadece Kazım Bey’dir” dedi. 

Güncelleme Tarihi: 30 Aralık 2015, 10:37
YORUM EKLE
YORUMLAR
MEHMET TEMEL
MEHMET TEMEL - 5 yıl Önce

veki̇l yaninda olan arkadaşlar kongeresi̇nde olay çikaran arkadaşlara benzi̇yor

hasan çevik
hasan çevik - 5 yıl Önce

tanju bey il ilçe seçimlerini senmi yapıyorsun bu görev sana mı verilmiş güney doğuyu kan götürüyor vatandaş asgari üçretle geçinmeye çalışıyor bunlar senin gündeminde yok

SIRADAKİ HABER

banner128