“Özcan hizbi” CHP’nin sonunu hazırlıyor

CHP Bolu Merkez eski ilçe başkanı Faruk İyigün CHP’de yaşanan hizip ve operasyon iddialarının içyüzünü Bolu Olay gazetesine anlattı. Bolu milletvekili Tanju Özcan’ın bizzat yaptığı operasyonla CHP Bolu merkez ilçe yönetiminin düştüğünü söyleyen İyigün; “Sayın Vekil Meclis Katip Üyeliği seçimlerinde büyük bir başarısızlık örneği sergiledi ve bu göreve yeniden seçilemedi. Genel merkez tarafından kırmızı kart gören birinin Baykal döneminden kalma hizip politikalarıyla partimizi 2014 seçimlerine taşıması akla ve mantığa terstir. ‘Az olsun benim olsun anlayışıyla’ CHP gibi bir parti yönetilemez.” Dedi.

“Özcan hizbi” CHP’nin sonunu hazırlıyor
 Temmuz ayında Bolu’da en çok konuşulan kişilerin başında Faruk İyigün geldi. CHP Bolu merkez ilçe yönetiminde aynı günde 12 kişinin İl genel ve belediye meclis üyesi aday adaylığı gerekçesiyle istifa etmesi yüzünden merkez ilçe başkanlığı görevi sona eren İyigün bunun bir operasyon olduğunu söyledi.2012 yılının Mart ayında yapılan merkez ilçe kongresine aday olduğunu söyleyerek sözlerine başlayan İyigün; “ Adaylık sürecinde delegelerle çalışıyorum bu süreç içersinde sayın vekilimiz taraf olmayacağını sık sık belirtse de delegeler bana telefonla geri dönerek “Bizi vekilimiz aradı bizi başka bir adaya yönlendiriyor.”şeklinde beni bilgilendirdiler. Ben bunu Tanju Özcan’a söylediğimde “başka bir adaya karşı kimseyi yönlendirmem söz konusu değildir “gibisinden cevaplar verdi. Kongrede 3 aday yarıştık. Çarşaf listeyle seçimler yapıldı. Ben 84 oy alarak merkez ilçe başkanlığına seçildim. Amacım partimizde sevgiyi ve saygıyı getirmekti. Daha önce Tanju beyin il başkanlığı döneminde il yönetiminde yer alarak eğitim sekreteri olarak çalışmıştım. Bu süreçte de iyi bir çalışma gösterdik. 34 sene sonra bir milletvekili çıkarttık.” Dedi.

 

“Her seçim dönemi farklı gruplar çalışıyor”

 

CHP’de her seçim döneminde farklı grupların çalıştığına dikkat çeken İyigün; “Benim gözlemlediğim referandum döneminde partimizde değişik grupların oluştuğudur. Örneğin ben referandum döneminde çalışanları genel seçim sürecinde göremedim. Genel seçimde çalışan Cemal Özsoy ve Mehmet Karakaşoğlu gibi isimler milletvekilliğinin kazanılmasında büyük bir rol oynadılar. Ama şu anda onları ben partimizde göremiyorum. Bu arkadaşlar şimdi nerededir? Ne yapıyorlar? “ diye konuştu.

 

‘Partiye artık kadın eli değmelidir’ açıklaması partiyi ikiye böldü

 

2012 yılında yapılan merkez ilçe başkanlığı seçimleri sonrasında partiye büyük bir hareketliliğin geldiğini vurgulayan CHP Bolu Merkez eski ilçe başkanı Faruk İyigün ; “Merkez ilçe başkanlığı seçimlerinden sonra parti içinde bir yoğunluk yaşandı. Bir ay boyunca partiye çok sayıda insan geldi. Yeni bir arayış içersine girildi. Fakat il kongresinden sonra bu yoğunluk azaldı hatta bitti, diyebilirim. Burada Tanju Özcan’ın il kongresinde taraf olduğunu açıkça söylemesi ,’pozitif ayrımcılık yapıyorum’ diyerek ‘Partiye artık kadın eli değmelidir’ türünden açıklamalar yapması ister istemez partimizi iki gruba ayırdı. 16 kişiden oluşan merkez ilçe kuruluna benim listemden sadece iki kişi yönetime girebildi.14 kişi Suat Turpçu’nun listesinden aday olarak girdi. Ben arkadaşlarımla diyalog kurarak birlik ve beraberliği sağlayarak uyumlu bir yönetim oluşturmak için gayret ettim. İyi niyetle çalışmaya başladık. Bu süreçte özellikle il yönetiminden bazı kişiler yaptığımız çalışmalara bırakın desteği köstek olmaya çalıştı. Buna rağmen Bolu’da belki Türkiye’de eşine az rastlanır bir çalışma örneği gösterdik. Burada sayın eğitim sekreteri arkadaşımız Çağlar Akay’a çok teşekkür ediyorum. Bunu bize genel merkezimizde bizzat yazdıkları teşekkür yazılarıyla onare ederek göstermişlerdir.” Dedi.

 

“Ahde vefa olayı hiçbir zaman bu partide gerçekleşmedi”

 

“Merkez ilçe yönetim kurulunun temmuz ayındaki istifa olaylarında Sayın Tanju Özcan’ın müdahil olduğuna inanıyorum.” Diyerek sözlerini devam ettiren İyigün; “Daha önceki basın açıklamamda da söylemiştim. Keşke arkadaşlar bana toplantı isteğinde bulunsalardı. Bir toplantı yapıp belki hepimiz istifa edebilirdik. Yeni bir anlayış ve kadro oluşturarak yerel seçimlere birlikte hazırlanabilirdik ama olmadı” biçiminde konuştu. İyigün; “Yalnız burada ilginç olan şey burada 12 arkadaşımın hepsinin belediye meclis üyeliği aday adaylığına aday olmamasıdır. O yüzden insanın aklına başka şeyler geliyor. Ahde vefa olayı hiçbir zaman bu partide gerçekleşmedi. Partili arkadaşlarımız bir seçim döneminde çalıştırılıp sonra bir kenara atılmışlardır. Bizde iyi niyetle göreve geldik. Zaman zaman güçlüklerle karşılaştık. Bu güçlükleri yendik. Arkadaşlarımızın yasaların el verdiği ölçülerde il genel meclis üyeliğine ve belediye meclis üyeliğine aday olma hakları vardır. Aynı anda aynı saatte ve ibrasız dilekçelerin olması ise akıllara soru işareti getirmektedir.” Dedi.

 

“Özcan’ın adayı Suat Turpçuydu”

 

 

Tanju Özcan’ın kendisine her zaman saygılı davranmasına rağmen merkez ilçe seçimlerindeki adayının Suat Turpçu olduğunu vurgulayan İyigün; “Sayın Özcan Turpçu’ya açık açık destek verdi. Buna rağmen Turpçu’nun seçimleri kazanamaması Özcan’ın üzerinde olumsuz bir etki yapmış olabilir. Burada hizipçilik olayını gündeme getirmek istiyorum. Hizipçilik Parti içinde örgütlenerek parti yönetiminden bağımsız ve farklı bir anlayışla hareket etmek demektir. Hizipçilik zaman zaman parti yönetim kadrolarından ayrı ayrı toplanarak toplantılar yapmak demektir. Hizipçilik partinin temel hedefleri dururken kendine bağımlı aday adaylarını parti içinde ve dışında seçimleri kazandırmak demektir. Hizipçilik partinin kurumsal amacını korumak yerine kendi dar çıkarlarını gözetmek demektir.” Dedi.

 

 

“Tanju Özcan’ın yaptıkları hizipçiliğin tanımına maalesef uymaktadır”

 

CHP Bolu Merkez eski ilçe başkanı Faruk İyigün sözlerini şu şekilde devam ettirdi; “Şimdi sayın vekilimiz her ne kadar belediye başkan aday adayları arasında ‘taraf değilim’ dese de Mehtap Özcan Mısırlıoğlu’nun bürosunda toplantılar yapmakta partiyi de dar bir kadroyla yönetmek istemektedir. Bu açılardan Sayın Tanju Özcan’ın yaptıkları hizipçiliğin tanımına maalesef uymaktadır. Sayın Vekil Özcan diğer aday adayları olan Cahit Çıngı ve Yüksel Ceylan’a eşit mesafede davranmamakta bu durum vatandaşlarımız ve üyelerimiz tarafından hoş karşılanmamaktadır” şeklinde konuştu.

 

“CHP’nin ülke çapında yükselen bir trendi var”

ORC firmasının geçenlerde açıkladığı anket sonuçlarının önemli mesajlar verdiğine işaret eden İyigün; “Bu anket sonucunda Ak parti ile CHP arasındaki farkın bayağı kapandığı görülüyordu. Şu anda CHP’nin ülke çapında yükselen bir trendi var partimiz sol politikalar ürettikçe vatandaşın sorunlarına daha fazla yaklaşıyor ve itibar görüyor. Burada şeffaf bir yönetimin olması çok önemlidir. Partimi ve kişileri hedef alarak bu açıklamaları yapmak istemiyorum ama bazı gerçekleri kamuoyunun öğrenmesi gerekiyor. CHP’nin doğru politikaları ürettiği sürece Bolu merkezde, Mengen’de, Mudurnu’da ve Kıbrıscıkta yerel seçimleri kazanacağına inanıyorum.” Diye konuştu.

 

 

Özcan genel merkezden kırmız kart gördü

 

CHP Bolu Merkez eski ilçe başkanı Faruk İyigün sözlerini şu şekilde sonlandırdı; “Tanju bey Meclis Katip Üyeliği seçimlerinde partisinden kırmız kart gördü böyle bir ortamda Özcan’ın İl ve ilçe yönetimlerini belirlemeye kalkması doğru bir şey değildir. Ulusalcılık zaten CHP’nin ilkeleri arasında vardır ama dünyada da sol bir anlayış hâkim sürmektedir. Avrupa da ya da Latin Amerika’ya baktığımızda seçimleri sol partilerin kazanmakta olduğunu görmekteyiz. Sayın vekile tüm bu yaşadıkları bir uyarı anlamındadır. CHP’nin yıldızının parladığı ve oy yüzdesinin yükseldiği bir dönemde Sayın Özcan’ın partiyi böyle bir sürece sürüklemesi partiyi ileri götürmemekte, vatandaşların kafasında da soru işaretleri belirmektedir.”

 

Okuyucuya not; Faruk İyigün gazetemize verdiği röportajda Fügen Kara yönetiminin 14 kişiden oluşmasına rağmen meşrutiyetini yitirdiğini ve güven tazelemek açısından Kara’nın il başkanlığı görevinden istifa ederek yeniden seçime gitmesi gerektiğini de söyledi. Haber yayına hazırlandığı sırada CHP Bolu il yönetim kurulundan bir kişinin istifa etmesi yüzünden mevcut il yönetiminin görevden düştüğü bilgisini aldık. Bu yüzden İyigün’ün Fügen Kara ve yönetimi hakkındaki saptamalarını kendisinin de izniyle yayınlamama kararı aldık.

 

Güncelleme Tarihi: 26 Temmuz 2013, 21:48
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128

banner124