Özcan MİT Müsteşarı hakkında Suç duyurusunda bulundu

CHP Bolu Milletvekili Tanju Özcan, ses kayıtları internete düşen, MİT'le PKK arasında Oslo'da yapıldığı öne sürülen görüşme nedeniyle MİT Müsteşarı Hakan Fidan ve eski MİT Müsteşar Yardımcısı...

Özcan MİT Müsteşarı hakkında Suç duyurusunda bulundu

CHP Bolu Milletvekili Tanju Özcan, ses kayıtları internete düşen, MİT'le PKK arasında Oslo'da yapıldığı öne sürülen görüşme nedeniyle MİT Müsteşarı Hakan Fidan ve eski MİT Müsteşar Yardımcısı Afet Güneş hakkında, 'devletin ve milletin bölünmez bütünlüğü aleyhinde faaliyette bulunmak ve görevi kötüye kullanmaktan’ suç duyurusunda bulundu. 


CHP Bolu Milletvekili Tanju Özcan MİT Müsteşarı Hakan Fidan ve eski MİT Müsteşar Yardımcısı Afet Güneş hakkında suç duyurusunda bulundu. Özcan suç duyurusuna ilişkin dilekçesini Ankara Özel Yetkili Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderilmek üzere Bolu Cumhuriyet Başsavcılığı'na teslim etti. MİT yetkililerinin uzun bir süredir terör örgütünün sözde temsilcileriyle bir araya gelip iki eşit taraf gibi müzakere ettiklerinin ortaya çıktığı görüşünü savunan Tanju Özcan, "Bu müzakere edenlerden birinin MİT Müsteşarı Hakan Fidan olması diğerinin ise eski MİT Müsteşar Yardımcısı Afet Güneş olması bizleri ayrıca üzdü" dedi. Hukukçu bir milletvekili olarak, bu görüşmenin MİT Kanunu'na aykırı olduğunu söyleyen Tanju Özcan, "MİT Kanunu çok açık. MİT Kanunu'nun 4'üncü maddesinde MİT yetkililerinin görev tanımı yapılmış. O yasanın hiç bir maddesinde MİT yetkililerinin yasa dışı terör örgütü yetkilileriyle oturup müzakere edeceklerine yönelik tek bir madde yok. Devletin bütün kanunlarında MİT yetkililerinin yaptıkları suçtur. Ben bu suçu tespit ettiğim için milletin vekili olarak milletin vergilerinden maaşlarını alan ama milletin düşmanı olan terör örgütü yetkilileriyle görüşen MİT Müsteşarının ve emekli MİT Müşteşar yardımcısının suç işledikleri kanaatiyle Cumhuriyet Savcılığı'na suç duyurusunda bulundum" diye konuştu.

2002’de biten terör şimdi tavan yaptı

Özcan, AK Parti iktidara gelmeden önce terör örgütünün bitme noktasına geldiğini vurgulayarak "Gelinen noktada çok büyük bir kırılma yaşandığını görüyoruz. Bugün Türkiye Cumhuriyeti terörle mücadelenin yanı sıra devlet organlarıyla doğrudan Başbakana bağlı Milli İstihbarat Teşkilatı'yla terörle müzakere eder hale gelmiştir. Yeni bir dönem başlamıştır. MİT Müşteşarı Hakan Fidan aksi ispat edilmeyen ses kaydına göre şunu söylüyor. 'Ben sayın Başbakanın özel temsilcisi olarak buraya geldim. Ben sayın Başbakanın mesajlarını iletmek üzere buraya geldim' diyor. Bu çok acıdır. Ben sayın Başbakana soruyorum, Hakan Fidan'ı oraya özel temsilci olarak siz mi gönderdiniz? Bunun cevabını Türk milleti adına bekliyorum. Belki Sayın Başbakan kendisine doğrudan bağlı MİT Müsteşarları'nı İmralı'daki terör örgütü liderinin ayağına gönül rahatlığıyla gönderiyor ama bugün Türk halkı gönül rahatlığıyla çocuklarını askere gönderemiyor."biçiminde konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128