banner120

Özcan; “ Tarım Bakanı vatana ihanetten yüce divanda yargılanmalıdır“

CHP Bolu Milletvekili Tanju Özcan TBMM'de yaptığı konuşmasında Tarım Bakanı Mehdi Eker'in Fransa Devletinden aldığı üstün hizmet madalyasına sert tepki gösterdi. Özcan, Türk köylüsü sıkıntı çekerken, ahırdaki hayvanını satamazken ve sütü para etmezken, Tarım Bakanı Eker'in Fransa'dan canlı hayvan ithal etme karşısında madalya almasını utanç verici olarak nitelendirdi ve Tarım Bakanı'nın vatana ihanetten Yüce Divanda yargılanması gerektiğini söyledi.

Özcan; “ Tarım Bakanı vatana ihanetten yüce divanda yargılanmalıdır“
Haber: Semih BAYKAL

Özcan, Mecliste yaptığı konuşmada şunları ifade etti; "Sayın Bakan, ben yaklaşık iki yıldır aracımın bagajında bire bir ebadında sizin fotoğrafınızı taşıyorum. Hani az önce Fransızca ismini sayın Günaydın söyledi. Şu Fransa Devletinden aldığınız üstün hizmet madalyası ile çektirmiş olduğunuz fotoğrafla dolaşıyorum. Orada size tuhaf bir kıyafette giydirmişler. Tabi ben bunu kendi seçim bölgem de olan 490 köyün 476'sına giderek bu fotoğrafı oradaki insanlara gösterdim. Diyorlar ki, bakıyorlar Mehdi Eker tuhaf bir kıyafetin içerisinde, boynunda da kocaman bir madalya var. Bu madalya ne diye sorduğumda, aslında köylüye sizin ekonomik politikalarınızı veya tarım ile ilgili politikalarınızı anlatmak çok daha kolay oluyor. Gerçekten Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin Tarım Bakanı, Fransa Devletinden üstün hizmet madalyası alıyorsa, Fransa bizim köylümüze, çiftçimize Allah razı olsun çok büyük katkıda bulundunuz, önemli hizmette bulundunuz diye size madalya veriyorsa, gerçekten bunda alkışlanacak bir şey yok, bence utanılacak bir şey var. Sayın Bakan, ben geçen hafta burada bu yolsuzluk oylamasında adı yolsuzluğa karışan Sayın Bakanların Yüce Divanda yargılanması için evet oyu kullandım. Ama öyle görünüyor ki sadece bu madalya'dan dolayı sizin Yüce Divanda Vatana ihanetten dolayı yargılanmanız gerekir ve bunu samimi olarak söylüyorum. Böyle bir şey olabilir mi? Milyonlarca Türk köylüsü sıkıntı çekecek, ağırdaki hayvanı para etmeyecek, sütü para etmeyecek, Sayın Bakan Fransa'dan canlı hayvan ithal edecek, karşısında da madalya alacak ve biz de bunun sonucunda da hiç bir şey olmamış gibi davranacağız" diye ifade etti.

"O GÜN MİLLETVEKİLLİĞİNİ BIRAKACAĞIM"

Bakan Eker'e teklif götüren Özcan, eğer bir köylünün Bakan'ın yaptığı çalışmalar sonucunda Allah razı olsun desin, o gün Milletvekilliğini bırakacağı teklifini vererek şunları belirtti; "Sayın Bakan size bir teklifim var. Bu teklifi daha önce Orman Bakanımıza da yapmıştım ve kabul etmemişti. Bakım siz diyorsunuz ki; Türk köylüsü için şunu yaptım, bunu yaptım diyorsunuz. Gidelim benim seçim bölgem de sizin arzu ettiğiniz bir köye gidelim, köylüyle konuşalım, siz bu yaptıklarınızı anlatın. Derse ki köylü size bu yaptıklarınız için Allah razı olsun Sayın Bakan, sizin devri iktidarınızda bizim yüzümüz güldü, uyguladığınız politikalar karşısında cebimiz para doldu, çoluğumuzu çocuğumuzu rahatça evlendirebildik, bankalara borcumuz yok, Allah razı olsun derse yemin ediyorum o gün Milletvekilliğini bırakacağım. Buna var mısınız? Böyle bir cesaretiniz var mı ? Sayın Bakan, ben halkın arasından gelen bir Milletvekiliyim, 490 köyün 476'sına en az bir kez gitmişim. Siz gerçek anlamda Tarım Bakanı olarak bir Anadolu köyüne en son ne zaman gittiniz? Sayın Bakan, kabine de hiç hoşlanmadığım Bakanlar var ama sizin kadar antipatik bir Bakan daha yok" dedi.

Güncelleme Tarihi: 30 Ocak 2015, 09:51
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128

banner124