ÖZCAN; “Tartışılan ticari işletme defteri değil”

AKP Bolu milletvekili Ali Ercoşkun’un İç Güvenlik Yasa Paketi ile ilgili “Muhalefet Partileri neden itiraz ettiğini bile bilmiyor” şeklindeki açıklamasına Cumhuriyet Halk Partisi Bolu Milletvekili Tanju Özcan’dan sert bir cevap geldi. Özcan; “ben bir hukukçuyum ve görüşülen paket de hukuku ilgilendiriyor. Neye ne için karşı çıktığımı da çok iyi biliyorum” dedi.

 ÖZCAN; “Tartışılan ticari işletme defteri değil”

ÖZEL HABER: FARUK ÇİDEM

CHP Bolu milletvekili Tanju Özcan mecliste görüşmeleri devam eden İç Güvenlik Yasa Paketiyle ilgili sert açıklamalarda bulundu. AKP milletvekili Ali Ercoşkun’un açıklamalarına hem bir hukukçu hem de milletvekili olarak cevap verdi.

“NEYE KARŞI OLDUĞUMU ÇOK İYİ BİLİYORUM”

Kendisinin hem milletvekili hem de bir hukukçu olduğunu belirten Özcan; Ali Ercoşkun acaba neye evet dediğini biliyor mu? Keşke biliyor olsa... Ben aylardır bu yasa tasarısını takip ediyorum ve aynı zamanda ben TBMM İçişleri Komisyonu üyesiyim. Bir hukukçu olarak Ali Ercoşkun’dan çok daha iyi biliyorum. Anayasaya aykırı olan maddeler var. Ali bey keşke bir hukukçu arkadaşına sorsaydı ve kendisine bu yasa paketini iyice anlatmasını rica etseydi. Ali bey de vicdanının sesini dinleyip o da hayır diyecekti. Bu yasalarla Türkiye’de kimsenin özgürlüğü kalmıyor. İnsanları sindirmek için çıkartılmış bir yasa. Çıkarılan bu yasalar su faturası zammını protesto eden sade vatandaşla terör örgütü üyesini aynı kefeye koyuyor. Bizim bunlara evet dememiz mümkün mü? Tabi bilemiyorum Ali Ercoşkun bizim bilmediğimiz bir hukuk eğitimi aldıysa ve yurtdışında da master falan yaptıysa ve bu meziyetlerine dayanarak hukuki bir metin olan yasa tasarısı ile ilgili ahkam kesiyorsa onu bilemem. Ama normal şartlarda bu bir ticari işletme defteri değil. Ben bu konuyu sizden daha iyi bilirim, siz anlamamışsınız diyebileceği bir şey değil. Ali beyle kaç gündür TBMM’de birlikteyiz keşke bana sorsaydı sen niye hayır diyorsun diye, ben ona anlatırdım...” dedi.

“ÇIKAN YASALAR ANAYASAYA AYKIRI”

Çıkarılan bu yasalar anayasanın pek çok maddesine aykırı. Şimdiye kadar hiçbir tasarı yada teklif bu kadar anayasayı ihlal etmiyordu. Dolayısıyla komisyondan sonra tek tek anlattık. AKP’li vekillere şunu da söyledik; “Mecliste Allah nasip ederse 3 aylık bir süreniz kaldı. Artık eski iktidar olacaksınız. Bundan sonraki hükümeti kuran siz olmayacaksınız. Sizden sonrakine bu yetkiyi vermeyin. Çünkü bu yasa muhalefeti sindirmek için sizden sonraki hükümet tarafından kullanılırsa, siz o zamanın muhalefet partisi olarak perişan olursunuz yapmayın. Böyle bir imkanı kimseye vermeyin.”

Meclise müthiş bir direniş var. Geçtiğimiz gün 18 buçuk saat çalıştık. Tüm bu uğraşlara rağmen kavgayla gürültüyle muhalefeti darp ederek görüşmeleri sürdürse de daha 16. Maddeye gelinebildi. Paket 132 maddeden oluşuyor. Allah korusun mecliste çok kötü şeyler olabileceği korkusunu daha fazla yaşıyorum. Sürekli uyarıyoruz, yapmayın diyoruz ama kimden nasıl bir talimat alıyorlarsa ona göre davranıyorlar. Sanki onlara Recep Tayyip Erdoğan tarafından “ben size yasa çıkarmayı değil ölmeyi emrediyorum” denilmiş.

“ELİMİZDEKİ YASALAR FAZLASIYLA YETERLİ”

Şu an elimizde var olan yasalarla terörle mücadele etmek zaten mümkün. Tabi mücadele etmek isteyenlere göre bu. Biz de demiyoruz ki elinde Molotof olan bir kişi cezalandırılmasın demiyoruz. Tabiî ki cezalandırılsın. Ama bu yasalar su zammını protesto edenle terör eylemi yapanı aynı çuvala sokuyor. Toplumu sindirmek için çıkarılmasından başka bir anlamı yok. Seçimler öncesi kimse CHP ya da MHP mitingine gidemesin diye çıkarılıyor.

“3 MUHALEFET PARTİSİ ORTAK TAVIR ALIYOR”

İlk kez CHP, MHP ve HDP muhalefet partileri ortak olarak bir yasaya karşı çıkıyorlar. Hepsini farklı gerekçeleri var. Ama ortak olan gerekçe şu; AKP ülkede muhalefeti sindirmek istiyor. Bu ülkeyi diktatörlüğe götürülmek isteniyor. Üç muhalefet partisinin de birbirleriyle pek çok konuda ayrı olduklarını tüm toplum biliyor. Ama burada mesele artık muhalefetin tamamen silinmek istenmesi. Terörle mücadele ederken seninle aynı sandıkta yarışan muhalefeti neden sindirmek istiyorsun? Muhalefet partilerin yasal hakkı değil mi sokağa çıkmak, protesto gösterisi düzenlemek.

“SAVCI YETKİSİ MÜLKİ AMİRE VERİLİYOR”

Örneğin elinde bayrakla giderken polis sana nereye gidiyorsun diye soruyor. Sen de MHP mitingine gidiyorum diyorsun.  Kusura bakma gidemezsin çünkü oraya gitmen senin can güvenliğini veya orada bulunanların can güvenliğini tehlikeye atabilir, seni gözaltına alıyorum diyor polis. Ve bir gün boyunca kişiyi gözaltında tutabiliyor. Bu gözaltı savcının izni veya bilgisi olmadan sadece mülki amirin verdiği yetkiyle yapılabiliyor. Böyle bir şey olabilir mi?  Önleyici gözaltı diye bir şey. Dünyanın hiçbir yerinde yok. Telefonla emniyet amiri talimat verecek ve şu kişiyi dinleyin diyecek. Telefon dinlendiken sonra hakimin onayına sunacaklar. Hakim de 48 saat içinde karar verecek. Yani 72 saat boyunca kişinin telefonunu dinlemeye devam edecekler. İnsanlar anneleriyle babalarıyla yada kız arkadaşlarıyla olan görüşmeler de bu kapsamda. Bunu kim ister. Buna da adli makamlar karar verir. Ama bu yetki mülki amirlere veriliyor.

“YENİ VALİNİN AKP İL BAŞKANI GİBİ DAVRANMAMASINI TEMENNİ EDİYORUM”

Zahteroğulları’nın gidişiyle ilgili iki şey söylemiştim. Birincisi çok çalışkandı ikincisi tarafsız kaldı. Ama ondan istenen bunların tam tersiydi. Temenni ederim ki gelen vali de Zahteroğulları gibi bir vali olsun. Şimdiden bir kategoriye sokmak istemiyorum ama yeni gelen vali AKP il başkanı gibi davranırsa biz buna izin vermeyeceğiz. Çıkarılmak istenen iç güvenlik paketinde valilere geniş yetkiler veriliyor. Bu yetkileri daha kendilerine sadık, il başkanı gibi hareket eden valilere kullandırmak istediklerini düşünüyorum. İnşallah bu konuda haksız çıkarım. Artık AKP il başkanı gibi davranan bir valiye kesinlikle tahammülümüz yok. Zaten Bolu halkı da bir valinin nasıl olması gerektiğini Ahmet Zahteroğulları zamanında gördü. Aksi durumda Bolu halkı da tepki gösterir. Tabi ki yeni valimize de görevinde başarılar diliyorum.  Devletin valisi olmasını, halka yakın bir vali olmasını, tarafsız bir vali olmasını çok arzu ediyorum.

Güncelleme Tarihi: 26 Şubat 2015, 09:44
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128