Özcan’dan deri işçileri için yasa teklifi verdi

CHP Bolu Milletvekili Tanju Özcan, TBMM’ye deri sanayisinde çalışan işçilere her dört yıl için bir yıl yıpranma payı verilerek, erken emekliliğe hak kazanmalarını içeren bir kanun teklifi sundu.

Özcan’dan deri işçileri için yasa teklifi verdi
Özcan, TBMM’ye verdiği kanun teklifinin gerekçesi olarak, “Ülkemiz ham deri işleme konusunda gerek Avrupa’da gerekse de Dünyada en üst sıralarda, ülkemizde ise en önemli 10 sektör arasında yer almaktadır. Ülkemiz adına bu kadar öneme sahip, 13 ayrı bölgede irili ufaklı 1000’e yakın tabakhanede binlerce işçinin çalıştığı dericilik sektörüne devletimiz maalesef yeterince önem vermemiş, adeta bu sektörü başıboş bırakmıştır.

Seçim bölgem olan Bolu İli Gerede ilçemizde nüfusun yarısı olan yaklaşık 15 bin insanımız doğrudan veya dolaylı yoldan dericilik sektöründen geçimi sağlamaktadır. Gerede ilçemizde ve ülkemizin değişik yerlerindeki deri işletmelerinde çok zor şartlar altında çalışarak yaşamlarını sürdürmeye çalışan deri işçilerinin birçok sorunu bulunmaktadır. 

Nüfusun artması ile daha fazla üretim baskısı altında kalan deri işçileri, sağlıksız ve kötü çalışma koşulları, düşük ücretler, sendikasız ve sigortasız çalıştırma koşulları altında bırakılmışlardır. Deri sanayisindeki olumsuz çalışma koşulları altında çalışan çoğu işçide genç yaşlarda KOAH, astım gibi akciğer rahatsızlıkları, imalat aşamasında kullanılan kimyasallarla direkt temas sonucu kanser, cilt hastalıkları ve daha birçok sağlık sorunu ile mücadele etmek zorunda oldukları bilinmektedir.

Deri sanayisinin geliştirilmesine yönelik yapılacak düzenlemeler sektörün Avrupa ve Dünya ile rekabet gücü kazanması adına da önemlidir. Bu nedenle çok zor şartlar altında çalışan tabakhane çalışanlarının emeğinin karşılığını tam olarak alabilmeleri ve sektörün daha cazip olanaklara sahip olması için gerekli düzenlemelerin yapılması gerekmektedir” ifadelerini kullandı. HABER MERKEZİ

Güncelleme Tarihi: 19 Ağustos 2015, 19:31
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner133

banner129