Özçimen kalkınmanın formülünü açıkladı

Kardeşlik İçin El Ele Projesi kapsamında Bolu'ya gelen gençler, Vali Özçimen'i ziyaret etti. Ziyaretten büyük bir memnunluk duyduğunu söyleyen Özçimen; “Kahvelerde hiçbir iş yapmadan oturmayı bırakıp laboratuarlarda sabahlamayı, kütüphaneleri sabahlara kadar açık tutmayı başardığımız gün, ülkemiz istenen seviyeye gelecektir.” Dedi.

Özçimen kalkınmanın formülünü açıkladı
 Bolu Valiliği İl Sosyal Etüt ve Proje Müdürlüğü ile Bolu Eğitimi Sevenler Derneği işbirliğinde hazırlanan ve İçişleri Bakanlığı Dernekler Dairesi Başkanlığı tarafından desteklenen Kardeşlik İçin El Ele Projesi kapsamında Diyarbakır, Mardin ve Urfa'dan İlimize gelen 32 genç Vali İbrahim Özçimen'i makamında ziyaret etti. Ziyarete Bolu İl Sosyal Etüt ve Proje Müdürü Gürbüz Yavuz, Şanlıurfa İl Sosyal Etüt Proje Müdürü Abdülkadir Aykut, Grup Lideri Öğretmen Süleyman Ürkmez ve öğrenciler katıldı.Bolu İl Sosyal Etüt ve Proje Müdürü Gürbüz Yavuz, Vali İbrahim Özçimen'e Kardeşlik İçin El Ele Projesi hakkında bilgiler aktardı.Öğrencileri Bolu'da ağırlamaktan memnun olduğunu dile getiren Vali Özçimen, "Bolu'ya geldiğiniz için teşekkür ederim. İnşallah çok memnun kalacaksınız. Çok güzel bir il. Dünyanın nadide yerlerinden birisi.’ dedi.Konuşmasında eğitimin önemine değinen Vali Özçimen ziyaretine gelen gençlere tavsiyelerde bulunarak tüm kötülüklerden korunmanın yolunun eğitim olduğunu söyledi.Vali Özçimen ‘Siz gençler yarının idarecileri, yarının doktorları, yarının mühendisleri olacaksınız.   Bunun içinde daha çok okumaya ihtiyaç var, daha çok sevgiye ihtiyaç var. Sevmeden sevilemezsiniz, saymadan sayılamazsınız.’ dedi. Dünyanın birçok ülkesinde yaşanan olumsuz olaylardan  ve ülkemiz üzerinde oynanan oyunlardan bahseden Vali Özçimen  Neyi paylaşamıyoruz. Bin yıl beraberce güzelce yaşamışız. Şimdi ne oluyor. Ben dört yıl Muş Valiliği yaptım. Muş'ta, Malazgirt'te 1071'lerde Alparslan geldiğinde yine topraklar işlenmiyormuş, yine tarım geriymiş, yine iç çatışmalar varmış. Ama Alparslan orada düzenini kurunca tarım eğitimi başlamış, ziraat artmış, eğitim artmış, medreseler artmış, ardından Osmanlı dönemi başlamış ve o dönem bir sulh sükun dönemi, umranlar kurma dönemi  olmuş. Ben Ahlat Kaymakamlığı da yaptım.  Ahlat,  büyük bir ilçe. Hala kümbetleriyle, camileriyle, köprüleriyle muazzam bir yer. Urfa da ayrı güzel, Diyarbakır da ayrı güzel, Mardin de ayrı güzel. Şimdi böyle baktığınızda demek ki biz iş üretmeliyiz. Sarmaş dolaş olmalıyız. O zaman göreceğiz ki çok büyük imkanlarımız olacak. O zaman analarımız ağlamayacak. O zaman kardeşlerimiz işinde gücünde olacak, çocuklarımız işinde gücünde olacak, okullarında olacak, tarlalarında olacak, ticarethanelerinde, fabrikalarında olacak. O zaman dünya daha güzel olacak. ‘ diye konuştu.

 

Kahvelerde hiçbir iş yapmadan oturmayı bırakmalıyız

 

Bu millete bizimde ihtiyacımız var, dünyanın da ihtiyacı var.’ diyen Vali Özçimen çok çalışmak gerektiğini söyleyerek ‘Kahvelerde hiçbir iş yapmadan oturmayı bırakıp laboratuarlarda sabahlamayı, kütüphaneleri sabahlara kadar açık tutmayı başardığımız gün, ülkemiz istenen seviyeye gelecektir. Güzelliklerimizi görebilmemiz lazım, işletebilmemiz lazım. Bu konuda çok mesafe alındı. İnşallah bunları başaracağız. Yanlışlar olmuş olabilir, ancak bunlar geçti geride kaldı. Biz bardağın dolu kısmına bakalım. Çok şey de başarıldı bu dönemde, fakat asl olan köprü yapmak değildir. Gönüller arasındaki köprüler yıkılmışsa onları onarmak öncelikli görevimiz olmalı. Yani köprüleri yapabiliriz, yolları yapabiliriz, fabrikaları çok çabuk yapabiliriz, okulları da çok çabuk yapabiliriz. Bunlar mümkün. Ama gönüller arasındaki köprülerin kurulması lazım. Projemiz kapsamındaki bu gezi biraz da bu amaçla gerçekleşen bir gezi oluyor. İnşallah başarıya kavuşur. Program çerçevesinde Çanakkale’ye gittiğinizde göreceksiniz, gidenler vardır belki içinizde. Çanakkale'de Mardinli, Urfalı,  Artvinli, Edirneli hatta Bosnalı, Arnavut, Kosavalı, Tunuslu, Cezayirli, Şamlı, Halepli yan yana, koyun koyuna yatıyor. Bunlar olmasa,  analar ağlamasa, herkes işini gücünü yapsa, normal vadesinde ölse, herkes mutlu olsa. Bizim ülkemiz güzel bir ülke. Eminim sizler de İlinizin güzelliklerini anlata anlata bitiremezsiniz. Ben Şanlıurfa’yı, Diyarbakır’ı  gördüm. Maalesef Mardin'i göremedim. Orayı da ilk fırsatta görmek istiyorum. Ama tabi okuyoruz, fotoğraflarına  bakıyoruz. Hepsi birbirinden güzel yerler. Bu projeyi o bakımdan önemsiyoruz. Proje önümüze geldiği zaman bizde uygun görmüştük. İnşallah yapılan masraflara değer. Bolu İlimizde  çok güzel insanlar var, onlarla da görüşürsünüz, tanışırsınız. Tekrar hoş geldiniz" şeklinde konuştu.

 

“Fertler arasında sevgi yoksa o toplum toplum değildir”

 

Şanlıurfa İl Sosyal Etüt Proje Müdürü Abdülkadir Aykut ise yaptığı konuşmasında, "Bizleri kabul ettiğiniz için teşekkür ederiz. Arkadaşların seçmiş olduğu "Kardeşlik İçin El Ele" başlığı bizim için çok kayda değer bir başlık. Biz zaten Şanlıurfa olarak ilin içerisinde kardeşçe yaşayan bir toplumuz. Komşu illerle de hiç bir sıkıntımız yok. Yalnız sizinde belirttiğiniz gibi dünyayı paylaşan insanlar geçmişte her ülkede oyunlar oynadığı gibi Türkiye'de de çeşitli oyunlar oynadılar. Doğu batı dediler, sağ-sol dediler. Sünni-alevi oyunları oynamak istediler, o bozuldu. Türkiye'de her çeşit oyun denendi.  Bu ve buna benzer programların artmasını istiyoruz. Özellikle iki bölgenin insanları birbirlerini en yakın zamanda daha iyi ve önyargısız tanımalı" ifadelerine yer verdi."Fertler arasında sevgi yoksa o toplum toplum değildir" diyen Vali İbrahim Özçimen, eğitimin önemini bir kez daha belirterek " Bütün kötülüklerin üstesinden gelebilmek için biz eğitim, eğitim, eğitim diyoruz. İnsanın içinin eğitimi, gönül eğitimi, kalp eğitimi. Biz tabi bilgiye önem veriyoruz, her şeyi o sanıyoruz. Ama öyle değil. Önemli olan irfan" ifadelerine yer verdi.

"Kardeşlik İçin El Ele Projesi" kapsamında Bolu'ya gelen gençlere ziyaret anısına içinde İlimizin tanıtıcı dokümanlarının da bulunduğu çantalardan hediye eden Vali Özçimen, ziyarete gelen heyet ile birlikte ziyaret anısına Valilik girişinde hatıra fotoğrafı çektirdi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Güncelleme Tarihi: 07 Mayıs 2013, 11:54
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER