Özçimen Seben’i Fethetti##hb_manset.gif

Bolu Valisi İbrahim Özçimen, çam ormanlarının arasında, Abant'ın 7 katı büyüklüğünde bulunan Seben Taşlıyayla göletinin turizme kazandırılacağını söyledi. Vali Özçimen, gölet...

Özçimen Seben’i Fethetti##hb_manset.gif

Bolu Valisi İbrahim Özçimen, çam ormanlarının arasında, Abant'ın 7 katı büyüklüğünde bulunan Seben Taşlıyayla göletinin turizme kazandırılacağını söyledi. Vali Özçimen, gölet çevresinde bisiklete binip, tur attı.

Seben’de tarım arazilerinin sulanması için yapılan, çam ormanları arasında, 1444 metre rakımlı, 833 hektar alana sahip, Abant'ın 7 katı büyüklüğünde ve 44 milyon metreküp su toplama kapasiteli Seben Taşlıyayla göletinin turizme kazandırılması için Bolu Valiliği tarafından çalışma başlatıldı. Bolu Valisi İbrahim Özçimen, Seben Kaymakamı Alper Balcı, Bolu Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Suat Çelen, İl Özel İdare Genel Sekreteri Tahsin Akduman ve Bolu Orman Bölge Müdürü Sırrı Köstereli önceki gün gölet çevresinde bisiklete bindi. Eşofmanlarını giyip kafasına kask takan Vali İbrahim Özçimen, göl çevresindeki patika yollardan geçerek tur attı.

Bolu'da sadece Abant yok”

Bolu ve ilçelerindeki güzellikleri turizme kazandırmayı amaçladıklarını belirten Vali İbrahim Özçimen, "Bolu doğal güzellikleri ile ülkemizin önde gelen şehirleri arasında yer alıyor. Bolu'da sadece Abant yok. Abant gibi birçok doğal güzelliklerimiz var. Bunlardan biride İl Özel İdaresi imkanları ile yaptığımız çam ormanlarının ortasında Abant'ın 7 katı büyüklüğündeki Seben Taşlıyayla göleti.  Çevresi 25 kilometre olan bu göletimizi turizme açmak istiyoruz. İnşallah önümüzdeki günlerde bisiklet federasyonuyla da görüşüp bu gölün etrafında bir yarış düzenlemeyi düşünüyoruz. Amacımız Bolu'yu ve bu tür güzellikleri tanıtmak. Bu güzelliklerden bizim Türk insanı, dünya insanı haberdar olsun, gelsin, tanısın istiyoruz. Bu etkinlik gerçekten bizim için de güzel bir faaliyet oldu. Mis gibi çam kokusunu çektik ciğerlerimize. Gözlerimiz, ciğerlerimiz bayram etti. Maksadımız sadece buraları göstermek, tanıtmak. Başka bir maksadımız yok. Bildiğiniz gibi Beşiktaş kulübü geldi buraları gördü, onlara bir yer vereceğiz. Onlardan haber bekliyoruz. Diğer kulüplerden de isteyen var. Yani buralar bozulmadan, doğal özellikleri koruyarak daha çok insan istifade etsin istiyoruz. İlerleyen günlerde kanolar, yelkenliler ile spor turizmi anlamında da önemli faaliyetler olacaktır. Onları da planlayacağız, halkımıza ve sporcularımıza sunacağız.”şeklinde konuştu. Daha sonra Seben Göleti’nin sembolü haline gelen Dedem Çamı’nın altına giden Vali İbrahim Özçimen ve beraberindekiler burada civar yaylalardan gelen vatandaşlar ile sohbet ettiler.

Vali Özçimen Seben Kayaevlerinde

Vali İbrahim Özçimen, Solaklar, Muslar, Çeltikdere, Yuva, Karca köyleri çevresinde görülen kaya evlerine giderek incelemelerde bulundu.   Vali Özçimen, kaya evlerinin bulunduğu bölgede 1 saatlik tırmanmanın ardından bin 200 rakımlı doruk noktasına ulaştı.Vali Özçimen’in Kayaevleri gezisine Seben Kaymakamı Alper Balcı, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Tahsin Akduman, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Suat Çelen, İl Kültür ve Turizm Müdürü Hasan Kaplan, Seben İl Genel Meclis Üyeleri de katıldı.Yaklaşık 3 km yürüyerek 600 m.den 1200 m. yüksekliğe çıkan Vali İbrahim Özçimen, gördüğü manzara karşısında hayranlığını belirterek “Buralar gerçekten çok güzel ve o kadar da büyüleyici yerler. Muslar Kayaevleri'nin herkes tarafından görülmesi gerektiğini düşünüyorum.  333 adet oyulmuş kaya evi var. Buranın önemli bir turistlik değeri var. İmkânlarımız doğrultusunda bu bölgeyi de turizme kazandırmak istiyoruz" dedi.

Vali Özçimen Gazi ve Şehit ailelerini unutmadı

Vali İbrahim Özçimen,  gazi ve şehit aileleri ile bir araya gelerek sohbet etti ve onlara hediyeler verdi. Seben Kaymakamlığı’nın bahçesinde gazi ve şehit aileleri ile bir araya gelen Vali Özçimen’in yanında Seben Kaymakamı Alper Balcı ve Seben İl Genel Meclis Üyeleri de hazır bulundu. Gazi ve şehit aileleri ile yakından ilgilenerek onlarla bol bol sohbet eden Vali İbrahim Özçimen, gazi ve şehit ailelerinin bir istekleri olup olmadığını sordu.2 yıldır yatalak olan Gazi ‘nin eşi Fatma teyze Vali İbrahim Özçimen’den eşi için akülü araba istemesinin üzerine Vali Özçimen, Seben Kaymakamı Alper Balcı’ya akülü arabanın alınması için talimat verdi. Ziyaret dolayısıyla bir açıklama yapan Vali İbrahim Özçimen, “Şehit ve gazilerimizi her zaman minnet ve şükranla anıyoruz. Şehitlerimiz, vatanımız için canlarını vermiş, gazilerimiz vücudundan bir parçayı vatanımızı korumak için kaybetmişlerdir. Bu nedenle şehit ve gazi ailelerimizin hiçbir sıkıntıları olmamalı, onlara mutlaka sahip çıkmalıyız.”diye konuştu.

 

 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner124