Özel araçlara kış lastiği zorunlu mu?

Kış lastiği zorunlu hale mi geliyor? Özel araçlara kış lastiği takmak zorunlu mu? Kış lastiği güvenliğiniz için neden önemli? Soruların yanıtlarını sizleri için bu haberimizde derledik.

Özel araçlara kış lastiği zorunlu mu?

HABER BÜLTENİ

Kış aylarının yaklaşmasıyla beraber otomobil sahipleri bir telaş içerisinde. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, son dönemde medyada yer alan haberler üzerine, kış lastiği kullanımı ile ilgili bir açıklama yaptı. Bakanlık tarafından yapılan açıklamada özel araçlarda kış lastiği takma zorunluluğu olmadığı belirtildi. İşte kış lastiği ile ilgili Bakanlıktan gelen son dakika açıklamalar... Bakanlıktan kış lastiği zorunlu hale mi geliyor sorusuna ve Özel araçlara kış lastiği takmak zorunlu mu konusuna açıklık getirdi. Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, hususi tescilli taşıtlarda kış lastiği takma zorunluluğu olmadığı belirtilerek, yolcu ve eşya taşımalarında kullanılan araçlarınsa kış lastiği kullanma zorunluluğu olduğu bildirildi. Ticari araçların kış aylarında alması gereken önlem daha fazla olup, kış lastiği olmadan trafiğe çıkması mümkün olmuyor. Aynı zorunlulukların binek otomobiller içinde geçerli olup olmayacağı merakla beklenirken bakanlık konuyla ilgili bir açıklama yaptı. Peki Kış lastiği güvenliğiniz için neden önemli? İşte o detaylar...

Açıklamada, kış lastiği zorunluluğuna ilişkin esasları belirleme yetkisinin 9 Şubat 2017'de Resmi Gazete'de yayımlanan 687 nolu KHK ile Bakanlığa verildiği anımsatılarak, şunlar kaydedildi:

"1 Nisan 2017'de Resmi Gazetede yayımlanan, 'Kış Lastiği Kullanma Zorunluluğu İle İlgili Usul ve Esaslar Hakkında Tebliğ' ile Kanun maddesine bağlı olarak usul ve esaslar belirlenmiştir. Buna göre, 1 Aralık ile 1 Nisan tarihleri arasında yolcu ve eşya taşımalarında kullanılan araçların kış lastiği kullanma zorunluluğu olup yapılan düzenleme, hususi olarak tescil edilmiş taşıtların kış lastiği takmalarını kapsamamaktadır. Ayrıca, belirtilen tarih aralıklarında il sınırları içerisinde kış lastiği uygulanacağı tarih aralıkları ile ilgili duyurular ilgili Valiliklerce yapılacaktır. Ayrıca yük ve yolcu taşımacılığı yapan araçların dışında kalan hususi araçlar için kış lastiği zorunluluğu olmamasıyla birlikte, can, mal güvenliği ve güvenli seyahat için kış şartlarında tüm araçlarda kış lastiği kullanılmasını öneriyoruz."

Güncelleme Tarihi: 28 Eylül 2017, 11:47
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128

banner124