Özel İdare memurları hakim karşısında

İl Özel İdaresinde inşaat kontrolleri alanında sürveyan olarak çalışan iki kişi, resmi belge sahtecilik suçuyla Bolu Ağır Ceza Mahkemesinde hâkim karşısına çıktı.

Özel İdare memurları hakim karşısında

Haber: Semih BAYKAL

Edilen bilgiye göre olay geçtiğimiz yıl Mudurnu’nun Sarpıncık köyünde meydana geldi. İddia’ya göre o yıllarda İl Özel İdaresinde inşaat kontrolleri alanında sürveyan olarak çalışan N.N ve N.B adlı iki şahıs aldıkları bir ihbar üzerine amirleri olan İnşaat Mühendisi K. B. İle birlikte Mudurnu’ya bağlı Sarpıncık köyüne gittiler. Burada R.S. adlı bir şahsın evini plansız alanda imar yönetmeliğine göre incelediler. Daha sonrada gerekli incelemelerini yaptıktan sonra merkeze geri döndüler. Ardından inceleme evraklarına göre İnşaat Mühendisi K.B. bu evi mühürlemeleri için İl Özel İdaresinde inşaat kontrolleri alanında sürveyan olarak çalışan adlı şahıslara emir verdi. Bunun üzerine tekrar köye dönen, ev sahibi R.S.’nin yanında evi mühürlediler. Mühürleme evrakını da R.S.’ye teslim etmek istediler. Ancak R.S. bu evrakı almadı. Bunun üzerine N.N. ve N.B. bu evrakı köyün muhtarına teslim ettiler ve köyden ayrıldılar. İddiaya göre daha sonra evin sahibi R.S. bu mühürlemeyi kabul etmeyerek N.N ve N.B. hakkında şikayetçi oldu. Bunun üzerine N.N ve N.B.  ‘resmi belgede sahtecilik suçundan’ Bolu Ağır Ceza Mahkemesinde hakim karşısına çıktı. Mahkemeye tutuksuz olarak katılan N.N ve N.B. üzerlerine atılı bulunan suçlamayı kabul etmediler.

“BİZE NE EMİR VERİLDİYSE BİZ ONU YAPTIK”

N.N ve N.B. mahkeme heyetine verdikleri ifade de; “ Biz Belge de sahtecilik filan yapmadık. Bize ne emir verildiyse biz onu yaptık. Evin mühürlenmesi için bize emri İnşaat Müdürümüz K.B verdi. Bizde bu emire ve plansız alanda imar yönetmeliğine göre evin sahibi R.S.’nin yanında mühürledik. Hatta mühürleme evrakını da R.S.’ye vermek istedik ama alamadı. Bizde bunun üzerine evrakı köyün muhtarı Mustafa Avşar’a verdik.  Bizim burada hiçbir suçumuz yok. Asıl yargılanması gereken İnşaat Müdürümüz K.B.’dir.  Ayrıca bu evle ilgili bize ilk ihbarı da köyün muhtarı yapmıştı. Öğrendiğimiz kadarıyla da bu ev yüzünden zaten R.S. ile köyün muhtarı Mustafa Avşar kavgalıymış. Dediğimiz gibi biz evrakta sahtecilik filan yapmadık “ dediler. Sanıkların ifadesinin ardından mahkeme heyeti, İnşaat Mühendisi K.B ve köy muhtarı Mustafa Avşar’ın ifadelerinin alınması için davayı 18 Ekim 2016 tarihine erteledi.

 

Güncelleme Tarihi: 29 Haziran 2016, 19:20
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128