banner120

Özgünlüğün yolu Özerk üniversiteden geçiyor

“ABD’de Yüksek Öğrenim” Semineri, AİBÜ’de Yapıldı. Toplantıda konuşan Southern Üniversitesi Türkiye Temsilcisi ve Bilgisayar Bilimleri öğretim üyesi Dr. Osman Kandara ABD’deki yüksek...

Özgünlüğün yolu Özerk üniversiteden geçiyor

“ABD’de Yüksek Öğrenim” Semineri, AİBÜ’de Yapıldı. Toplantıda konuşan Southern Üniversitesi Türkiye Temsilcisi ve Bilgisayar Bilimleri öğretim üyesi Dr. Osman Kandara ABD’deki yüksek öğrenim hakkında bilgi vererek, “ABD’de üniversiteler özerk. YÖK ve ÖSYM gibi kurumlar yok. Üniversiteler ne şartlarda öğrenci ve öğretim üyesi alacaklarına kendileri karar veriyorlar.”dedi.

Abant İzzet Baysal Üniversitesi (AİBÜ) Eğitim Fakültesi’nce, üniversitenin kuruluşunun 20. yılı etkinlikleri kapsamında, “Amerika Birleşik Devletleri’nde Yüksek Öğrenim: Genel Bir Bakış ve HBCU Perspektifi” konulu bir seminer düzenlendi.AİBÜ Kültür Merkezi Pembe Salon’da düzenlenen seminere, AİBÜ Rektörü Prof. Dr. Hayri Coşkun, Rektör Yardımcısı ve Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Bahar ve Southern Hukuk Üniversitesi Rektörü Dr. Freddie Pitcher ile öğretim üyeleri ve öğrenciler katıldı.Seminer öncesi AİBÜ Rektörü Prof. Dr. Hayri Coşkun, semineri izlemek için Pembe Salon’da bulunan öğrencilerin yanlarına giderek bir süre onlarla sohbet etti.Seminerin açılış konuşmasını yapan Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Bahar, üniversitede “ABD’de Yüksek Öğrenim” ve “Demokratik Anayasanın Çerçevesi” konularında iki seminer gerçekleştirileceğini hatırlatarak, her iki seminerin de öğrencilere faydalı olacağını umduklarını söyledi. Prof. Dr. Bahar, üniversitenin Southern ve Louisiana üniversiteleriyle ikili anlaşmalar yaptığını ve her iki üniversiteyle ilişkilerin gelişerek devam etmesini dilediklerini vurgulayarak, seminer için Southern Üniversitesi’nden gelen konuklara teşekkür etti“ABD’de Yüksek Öğrenim: Genel Bir Bakış ve HBCU Perspektifi” konulu seminerde ilk sunumu, Southern Üniversitesi Türkiye Temsilcisi ve Bilgisayar Bilimleri öğretim üyesi Dr. Osman Kandara yaptı. Dr. Kandara, İngilizce olarak yaptığı sunumda, ABD’deki yüksek öğrenim hakkında bilgi vererek, “ABD’de üniversiteler özerk. YÖK ve ÖSYM yok ama her eyalette Board of Regents var. Buna Üniversitelerarası Üst Kurul diyebiliriz. Bu kurulun asla üniversiteler üzerinde baskı yapmaya hakkı yok. Üniversitenin öğrenci alabileceği not ortalaması ve finans gibi bazı konularda kurallar koyuyor ama üniversiteler ne şartlarda öğrenci ve öğretim üyesi alacaklarına kendileri karar veriyorlar.” diye konuştu.

“4 yıllık bir üniversite bitiren öğrenciler

tıp veya hukuk fakültelerine başvurabilir”

ABD’de bin 672 devlet, 2 bin 823 özel üniversite olduğunu, bu üniversitelerde 20.3 milyon öğrencinin öğrenim gördüğünü belirten Dr. Kandara, “Not ortalaması yeterli olan ve SAT/ACT denilen bir sınavı başarıyla geçen her öğrenci üniversiteye girebiliyor. Başarılı öğrencilerin üniversiteleri seçmesi doğal olarak üniversiteler arasında bir yarışın olmasını da sağlıyor.” dedi. ABD’deki hukuk ve tıp eğitimine de değinen Dr. Kandara, 4 yıllık bir üniversite eğitimini tamamladıktan sonra tıp veya hukuk fakültelerine başvurulabildiğini ve her iki bölümün de kontenjanlarının az olduğuna dikkati çekti.

ABD’de 104 siyah üniversite var

Seminerde ikinci sunumu Southern Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü Dekanı Dr. Barbara Carpenter yaptı. ABD’de siyah öğrencilerin karşılaştıkları sorunlara değinen Dr. Carpenter, 1960’lı yıllarda resmi haklarını kazanmaya başlayan siyah yurttaşların daha önceleri beyazlarla aynı üniversitelere gidemediklerini söyledi. Dr. Carpenter, ABD’de halen Historically Black Colleges and Universities (HBCU) olarak adlandırılan 104 “siyah üniversite” olduğunu ifade ederek, “Bu üniversitelerin hepsi güneyde. Siyah üniversiteleri azınlık üniversitesi olarak da adlandırılıyor. Bu üniversitelerde beyaz öğrencilerde eğitim görüyor ama çoğunluğu siyah öğrenciler ile kendilerini azınlık olarak gören yabancı öğrenciler oluşturuyor.” dedi. AİBÜ Rektörü Prof. Dr. Hayri Coşkun ise, seminerin sonunda yaptığı kısa konuşmada, üniversiteler arasında işbirliğinin geliştirilmesi gerektiğine ve AİBÜ olarak buna çok önem verdiklerine dikkati çekerek, seminere katılan Dr. Kandara ile Dr. Carpenter’a teşekkür etti. Konuşmanın ardından Rektör Prof. Dr. Coşkun, Dr. Barbara Carpenter’a; Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet  Bahar ise Dr. Osman Kandara’ya üzerinde üniversitemizin logosunun olduğu çini bir tabak ile çiçek takdim etti. Southern Hukuk Üniversitesi Rektörü Dr. Freddie Pitcher ise Rektör Prof. Dr. Coşkun’a hediye verdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128

banner124