Özmen; "İşim gereği aday olmayı düşünmüyorum"

Genel seçimlere 5 ay gibi kısa bir süre kala siyasi partilerde kendi içersinde adaylarını belirlemeye çalışıyor. Bu çalışmalar içerisinde Bolu'da da CHP içersinde Yeminli Mali Müşavir Ahmet Özmen'in ismi gündeme gelmeye başladı. Bu konu hakkında Bolu Olay Gazetesi olarak Ahmet Özmen'le özel bir röportaj gerçekleştirdik. Özmen isminin tekrar partide konuşulmasından mutlu olduğunu ve onore olduğunu söyledi. Ancak Özmen işinin yoğun olmasından dolayı partiden Milletvekilliğine aday olması için teklif gelse bile kabul etmeyeceğini söyledi.

 Özmen;

Özel Haber- Röportaj: Semih BAYKAL

Gerçekleştirdiğimiz röportajda bize ilk olarak aktif siyasal hayatındaki dönemlerde yaptığı çalışmalardan bahseden Özmen; "Ben 1983'de kurulan SODEP'in kurucu merkez ilçe yönetim kurulunda yer aldım. Orada mesleğim o dönem için muhasebecilik olduğu için muhasebe üyesiydim.  Belirli bir süre geçtikten sonra o zaman ki halkçı partiyle SODEP'in birleşmesiyle Sosyal Demokrat Halkçı Parti (SHP) olarak faaliyete devam edildi. SHP içersinde de merkez ilçe yönetim kurulunda bir süre görev yaptım. Arkasından 1988 yılında Merkez İlçe Başkanlığı görevini aldım ve çok heyecanlı, inanılmaz bir çalışma ortamımız vardı. Bir de saygıya, sevgiye dayanan, parti içi dinamiklerle, parti içi demokrasinin gerektirdiği şekilde bir iç mücadelemizde vardı. Ama inanılmaz saygılıydı herkes birbirine karşı, hiç bir kimsenin bir birine kırgın olduğunu, küskün olduğunu hiç görmedim. 1989 yılında da SHP olarak yerel seçimleri aldık. O zaman Sayın Necdet Gören Belediye Başkanı oldu, çok ciddi sayıda Belediye Meclis Üyesi sayısı kazandık, ardından Bolu merkez ilçe de çok iyi sayılabilecek bir sayıda İl Genel Meclis Üyeleri kazandık. Tabi bu süreçte benim kurultay delegeliğimde vardı. Kurultay delegesi olarak o zaman Sayın Deniz Baykal ile rahmetli Sayın Erdal İnönü Genel Başkanlık için 3 kez yarış yaptılar. O süreç içersinde de partimizdeki dinamikler kendi kulvarında bir şeyler yapmaya çalıştı. Tabi kazananı oldu, kaybedeni oldu ama sonuç olarak partimizin kazandığı bir görüş hakim oldu. Ben 1988'den sonra 1989'da da  bir kez daha Merkez İlçe Başkanı seçildim. 1991 yılında genel seçimlerde Milletvekili adayı olmak için Merkez İlçe Başkanlığından istifa ettim. Ondan sonra partide herhangi bir görev almadım. Ta ki SHP ile sonradan tekrar kurulan Cumhuriyet Halk Partisinin birleşmesi aşamasında 1995 yılında Bolu'da bir İl Başkanlığı görevim var. İl Başkanlığı görevimden sonra da 20 yıldan beri aktif siyasetin içerisinde bulunmadım. Ama bu görevleri yapmış olmamız nedeniyle arkadaşlarımızın hepsinin saygısını sevgisini gördüm. Zaman zaman oluşacak kurullarda fikrimizi alma nezaketi gösterdiler. Ben de doğru bildiklerimi onlarla paylaşmaya çalıştım" diye bahsetti.

 

"İSMİMİN GEÇMESİ GEÇMİŞTE YAPTIĞIM HİZMETLERİN BİR ÖDÜLÜ GİBİ BENİ ONORE ETTİ"

 

20 yıldan beri aktif siyasetin içinde bulmamasına rağmen parti içersinde tekrar isminin geçmesinden duyduğu mutluluğu ifade eden Özmen; "Şimdi tabi ki 20 seneden beri siyasetin içinde olmadan tekrar gündeme gelmek beni onore etti. Özellikle sağolsun Erol Yıldız kardeşim benim için güzel yazılarda yazmış. Bunlar tabi beni çok onore edici yazılardır. Ama ben bir şeyi yaparken dolu dizgin girerim, eylemin bir ucuyla işin içerisine girmem. Ama şu an için böyle bir şeyin içerisinde samimiyetle söylüyorum değilim. Bir de işim gerçekten çok yoğun ve hiç bir tarafa böyle bir güç bölünmesine fırsat verecek bir durumum yok. Yoksa biz siyaseti çok seven insanlarız, siyasetin bir ülke için çok gerekli olduğunu düşünen insanlarız. O açıdan Siyasetin içerisinde aktif görevler almak çok hoşumuza gidecek hadiseler ama dediğim gibi konumum buna uygun değil. Ayrıca Bolu'da siyasetle uğraşan, seven çok güzel arkadaşlarımız var. Yani partinin kendi içerisinden doğru adayı bulacağını düşünüyorum. Tabi benim de parti içerisinde ismimin geçmesi geçmişte yaptığım hizmetlerin sanki bir ödülü gibi beni onore etti" diye ifade etti.

 

"ÇOK NET SÖYLÜYORUM ADAY OLMAM"

 

Partiden resmi olarak Milletvekilliğine aday olması için teklif gelse bile kabul etmeyeceğini açıklayan Özmen; " Çok net söylüyorum aday olmam. Her şekilde çok teşekkür ederim ama işim buna uygun değil. İşim konusunda belli noktalara gelmek için çok büyük mücadeleler verdim. O yüzden böyle bir şeyi kesinlikle düşünmüyorum. Çok saygın, çok güzel bir görev, Milletvekilliği hoş bir görev ama önceden Bolu'dan seçilen arkadaşlarımız yeniden seçilirler. Başka siyasete hevesli, görev almak isteyen genç arkadaşlarımız da çıkar. Bence parti içersinden çok sayıda aday çıkacağına inanıyorum. Onlar mutlaka partimize heyecan getirecektir, hepsinin yanında taraftarı olacaktır" diye açıkladı.

 

"BİR TANE MİLLETVEKİLİ ÇIKARABİLECEĞİMİZ ÇOK NET GÖRÜNÜYOR"

 

Son olarak seçimlerde CHP'nin Bolu'daki şansını değerlendiren Özmen; "Bolu'da bir milletvekili çıkartabileceğimiz yönünde bir ağırlığının olduğunu fark ediyorum. Tabi şimdi ülkeyi yönetenlerde bir takım hatalar var, halkın pek istemediği durumlar var. Bu durumlar mevcut hükümeti yıpratma noktasındadır. Bu çerçevede yine Cumhuriyet Halk Partisinin Bolu'dan en az bir milletvekili çıkarabileceğini düşünüyorum. Ben ilimizde ki geçmiş dönemlerden beri ki siyasal yapımıza göre söylüyorum. Geçmiş dönem den beri Bolu sağ eğilimli bir siyasal seçmene sahip. O anlamda Türkiye genelinde kendimizi iktidar görsek de, Bolu'da biraz muhalefet gibi görünüyoruz. O yüzden Bolu için bir burada üç sıfır yaparız, iki tane milletvekili alırız gibi laflar etmenin mantıkla bir alakası yok. Ama dediğim gibi bir tane Milletvekili çıkarabileceğimiz çok net görünüyor" diye değerlendirdi. 

Güncelleme Tarihi: 20 Ocak 2015, 19:46
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER