Öztürk; “Sigorta fiyatlarının normal düzeye inmesi için çalışmalara başladık”

Bolu Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Nihat Alpat Öztürk, Zorunlu Trafik Sigortasına yapılan yaklaşık yüzde 400'lere varan zamları gazetemize değerlendirdi. Ayrıca Öztürk, yeni yapılan binaları hakkında, Özel Halk Otobüslerinde ve Ticari Taksilerde yaşayan sıkıntılar hakkında da bilgiler verdi.

Öztürk; “Sigorta fiyatlarının normal düzeye inmesi için çalışmalara başladık”

Özel Haber: Semih BAYKAL

Zorunlu Trafik Sigortasına yapılan yüzde 400' e varan zamlar hakkında kendisiyle özel olarak görüşerek röportaj yaptığımız Bolu Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Nihat Alpat Öztürk, ilk olarak bu zamlarla ilgili şunları söyledi; “ Bu zorunlu trafik sigortaları gerçekten de ticari araç sürücülerinin en büyük handikaplarından biri  oldu. Zorunlu Trafik Sigortası fiyatlarında ticari araçlar ile  özel araçlar arasında çok daha farklı fiyatlar var. Biz bu konuyu, Türkiye Şoförler Federasyonu olarak Hazine Müsteşarlığı ile defalarca görüştük ve toplantılar yaptık. En son bize verilen cevap ise, ticari araçların trafik'te 24 saat kaldığını, özel araçların sabah işine gidip, akşam evine döndüğü şeklinde yorumlandığı ve yapılan anket çalışmalarında en çok trafik kazası yapanların ticari araç sürücüleri olduğu ve bu yüzden ticari araçların trafik sigortalarının daha yüksek fiyattan belirlendiği söylendi.  Taktir edersiniz ki Kamoyentler de 4 farklı sigorta var. Bugün normal bir minibüs, trafik sigortası, kasko gibi isimler atltında  toplamda 10 bin TL gibi bir sigorta ödemesi yapıyor. Bu zamlardan önce 44 lira olan bir traktörün sigortası bugün 250 lira oldu. 50 lira olan bir motorsikletin sigortası bugün 270 lira oldu.  200 lira olan hususi bir otomobilin sigortası bugün 700 lira ile 900 lira arasında oldu. 350 lira olan bir kamyonetin sigortası bugün 700 lira oldu. 900 lira olan bir minibüsün sigortası bugün Bin 400 liraya çıktı. 2Bin lira olan bir otobüsün sigortası bugün 4 Bin liraya çıktı. Bin 200 lira olan bir kamyonun sigortası bugün 3 Bin 500 liraya çıktı. Bin 200 lira olan bir çekicinin sigortası bugün modeline göre 3 Bin 500 lira ile 5 Bin lira arasında değişiyor. Tabi bu fiyatlar Büyükşehirler de daha çok farklıdır. Zorunlu Trafik Sigortasına bu kadar yüksek zamların yapılması tabi İstanbul'da eylemlere neden oldu. Biz de bu zamlarla ilgili bir takım çalışmalar yaparak, Zorunlu Trafik Sigortası fiyatlarının normal bir düzeye çekilmesi için Federasyonumuza ve Konfederasyonumuza yazılar yazdık.  Hazine Müsteşarlığı da bizim bu girişimlerimiz neticesinde tekrar bir çalışma başlattı. İnşallah bu girişimlerden netice alırız. Gerçekten bu sigortaların fiyatlarının artması bizim esnafımızı çok mağdur etti” diye söyledi.

 

“İYİ SÜRÜCÜ VE KÖTÜ SÜRÜCÜ DİYE BİR AYRIM YAPILMASI GEREKİYOR”

 

Öztürk, ayrıca  Zorunlu Trafik sigortası ve kasko fiyatları belirlenirken, araç sürücüleri arasında iyi sürücü, kötü sürücü diye bir ayrımın yapılması gerektiğini de açıkladı. Öztürk; “ Bence bu Zorunlu Trafik sigortası ve kasko fiyatları belirlenirken iyi sürücü ve kötü sürücü diye bir ayrım yapılması gerekiyor. Trafik kurallarına uyan, trafik cezası olmayan, hız sınırına uyan, alkollü araç kullanmayan iyi sürücüler daha az trafik kazalarına karışıyorlar. Onun için böyle bir ayrımın yapılması gerekiyor diye düşünüyorum. Kötü sürücünün ehliyetine el konulsun, aracı trfaikten men edilsin. İyi sürücülerde teşvik edilsin ve bu sigortalarda indirim uygulansın” dedi. Ayrıca Ölümlü trafik kazalarıyla ilgili de yeni bir genelgeninde gündem de olduğu ifade eden Öztürk; “Şu anda yeni bir çalışma daha yapılıyor. Bu çalışma ise, ölümlü trafik kazalarında suçlu tarafın üzerinde mal bulunmazsa  diğer aile bireylerinden karşı tarafa tanzim edilecek. Bu da araç sürücüleri için ayrı bir handikap oldu. Çünkü kimse başkasının cezasını çekmek zorunda değil. Biz bu konu içinde Hazine Müsteşarlığına yazılarımızı yazdık. İnşallah böyle bir genelge çıkmaz” diye ifade etti.

“ÖZEL HALK OTOBÜSLERİ, 2015 YILINDA 2 MİLYONUN ÜZERİNDE VATANDAŞI BEDAVA TAŞIDI”

Bolu gündemini sürekli meşgul Özel Halk Otobüsleri konusunda değinen Öztürk, özellikle Özel Halk otobüslerinin ücretsiz taşıma konusunda yaşadığı sıkıntıları anlatlara şunları söyldi; “ Bolu da şimdi siftah yapmayan ticari taksilerimiz var. Sabah ve akşam olmak üzere servis yapan minibüslerimiz var. şimdi bizi diğer illerde olduğu gibi bir iş potansiyelimiz yok. Özel halk otobüslerimiz bile çoğu zaman özellikle Üniversite seferlerinde öğrenciyi bırakıyor ve boş dönüyor. Bir de 65 yaş üstü vatandaşlarımızı ve diğer kurumlarda çalışıp ücretsiz binen vatandaşlarımız özel Halk otobüslerini şu anda sıkıntıya sokmuş durumdadır. Özel halk otobüsleri, 2015 yılında 2 Milyonun üzerinde vatandaşı bedava taşıdılar. Bu sayısının içerisinde o kadar düşüncesiz insanlar varki, 1 ayda 320 kere binen insanlarımız var. ama sağolsun Belediye Başkanımız bizi düşünerek bu soruna bir çözüm buldu.  Başkanımız, otobüslere ücretsiz binen insanların fazla iniş biniş yapmasını önlemek için günde 2 kere Özel Halk Otobüslerine binmelerine izin verecek bir şekilde bir uygulama yaptı. Bu bağlamda Belediye Başkanına bizi düşündüğü için çok teşekkür ediyorum” diye söyledi.

“BEŞLİKÇİLERLE MÜCADELE EDİYORUZ”

Öztürk Özel Halk Otobüslerinde yaşanan sorunlardan sonra tivari taksilerde de yaşanan sorunları anlarrı. Öztürk, özellikle taksiceler arasında bulunan Beşlikçi diye tabir ettikleri bir grupla mücade ettikleri belirterek; “ Bolu'da şu anda 200'ün üzerinde ticari taksi var. Bu yıl taksimetre fiyatlarına zam yapmadık ve yapmayı da düşünmüyoruz. Çünkü taksiciler arasında bazı huzursuzluklar var. Tüm ticari taksiler 2918 sayılı kanun gereği taksimetre fiyatlarına uymak zorundalar. Ama bazı taksi durakları taksimetre fiyatlarına uymuyor. Bununla ilgili Belediyemizle beraber defalarca toplantılar yaptık. Bu bağlamda beşlikçi diye tabir ettiğimiz taksi duraklarında bulunan bir grup var. Biz bunlarla mücadele etmeye çalışıyoruz. Bu grup 2918 sayılı kanuna uymayarak, taksitmere açmıyorlar ve yolcularını pazarlık usulu taşıyorlar. Eğer bu grup 2918 sayılı kanun çerçevesinde taksimetre açıp, öyle hizmet vermeye geçerse, diğer arkadaşlarının da haklarını yememiş olurlar. Ayrıca biz bunların önüne geçmek için Belediye ve Trafik Müdürlüğü ile ortak olarak çalışmalar yapıyoruz”  dedi.

“ÜYELERİMİZİ AİDATLARINI ÖDEME KONUSUNDA DAHA DUYARLI OLMAYA DAVET EDİYORUZ”

Şoförler Odası olarak yaşadıkları sıkıntıları da açıklayan Öztürk, özellikle üyeleri tarafında aidatlarının zamanında ödemesi noktasında sorun yaşadıklarını söyledi. Öztürk; “Bizim burada en büyük sıkıntılarımızdan birisi de üyelerimizin aidatlarını zamanında ödememesidir. Biliyorsunuzki, 5362 Sayılı Esnaf ve Sanatkârlar Meslek Kuruluşları Kanunu gereği her üye bağlı bulunduğu meslek odasına asgari üceretin yüzde 20 oranında aidat ödemesi gerekiyor. Şimdi asgari ücret artırılmadan önce bizim aidatlarımız  240 liraydı. Bizim bir çok üyemizin 3-4 senelik ödemediği aidatlar bulunuyor. Yasal olarak bunları tahsil etmek yönetim kurulunun görevidir. Biz aidatlarını ödemeyen üyelerimize gerek yazılı olarak gerekse sms olarak bildirdik. Ben ayrıca gazeteniz vasıtasıyla üyelerimizin tekrar düşünüp, taşınıp odaya olan aidatlarını biran önce ödemelerini istiyoruz. Üyelerimiz aidatlarını ödediği taktirde yeni binamızı zamanında tamamlamış olacağız. Aksi taktirde kanuni yollara başvurmak zorunda kalacağız. Çünkü kanun da açıkta, aidatını zamanında ödemeyen üyelerin aidat borçları icra yoluyla tahsil olunur diye belirtiliyor. Ayrıca bu bağlamda Bakanlık da Şoförler Odalarını sıkı bir denetmeye aldı. Artık Bakanlık Şoförler Odalarının sitelerine girerek üyelerin tüm bilgilerine ulaşabiliyor. Ayrıca Bakanlık bu konuda bir önem daha aldı ve aidatını ödemeyen üyelere odamızdan belge verilmeyecek. Yani kredi almak isteyen, ihale girmek isteyen üyeler aidatlarını ödemedikleri taktirde, bunlara başvurmak için odamızdan istenen belgeleri alamayacaklar. Onun için üyelerimizin aidatlarını zamanında ödeme konusunda daha duyarlı olmaya davet ediyoruz” dedi.

31 TEMMUZDA HİZMETE GİRECEK

Son olarak yeni yaptıkları bina hakkında bilgiler veren Öztürk; “ Binamız yapmış olduğumuz ihaleye göre 31 temmuzda teslim edilecek. Önceki binamız 1999 yılında yaşanan depremden dolayı hasar almış. Bizde binanın durumunu öğrenmek için ilk olarak Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğüne müracaat yaptık. Onlarda anlaşmalı firmaları görevlendirme yaparak binamızın 16-17 yerinden numuneler alındı. Bunların neticesinde binamız 1'nci dereceden riskli çıktı. Bundan sonra da Tapu Müdürlüğümüzden ve Belediyemizden 90 gün içinde yıkılma gerektiğiyle ilgili  karar geldi. Bizde bu karar doğrultusunda ihaleye çıkarak en ucuz fiyatı veren Kayışoğluna bu binayı yıktırdık. Daha sonra yenisi yapmak için çalışmalara başladık. Yeni bina için  çizelen 4'e yakın proje arasından bir tanesi üzerinde karar kılarak Belediyemize yapım ruhsatı için başvurularımızı yaptık. Arsa payımız kadar bize inşaat ruhsatı verildi. Bundan sonra 630 Bin TL artı Kdv olarak ihale çıktık ve Tekin İnşaat ihaleyi aldı. Sözleşmeye göre inşaat çalışmalarına ocak ayında başladık ve yeni binamız 31 Temmuz 2016'da teslim edilecek. Binamız son donamınlı bir şekilde yapılacak. Yani soğuk ve sıcak havaya karşı giydirmesi olacak. Bina içerisinde 10 kişilik bir ansansörümüz olacak. Binamız tamamen iş yeri olarak dizayn edildi ve iki katını Şoförler odası olarak kullanmayı düşünüyoruz. Diğer katları ise kiraya veremek istiyoruz” diye bilgiler verdi.

Güncelleme Tarihi: 12 Şubat 2016, 18:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128