Öz’ün Şahin’e açtığı davaya ret

Bolu’ya düz savcı olarak atanan ve geçtiğimiz günlerde bu makamdan da alınan Zekeriya Öz’ün gazetemiz yazı işleri müdürü Kasım Şahin’e açtığı davaya mahkeme son noktayı koydu.

 Öz’ün Şahin’e açtığı davaya ret

HABER: FARUK ÇİDEM

Geçtiğimiz yıl içerisinde Zekeriya Öz’ün araç plakasından yola çıkarak “YETKİSİZ SAVCI KENDİSİNİ AGA ZANNEDİYOR” başlıklı habere imza atan Kasım Şahin’e Zekeriya Öz tarafından  “kişisel verileri hukuka aykırı olarak ele geçirmek veya yaymak, hedef gösterme, halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama, hakaret ve iftira” suçlamalarıyla açılan dava İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından karara bağlandı.

Mahkeme kararında şu ifadelere yer verildi; “söz konusu haberin TC. Anayasasının 25. Maddesinde düzenlenen düşünce ve kanaat özgürlüğü, 26 maddesinde düzenlenen düşünceyi açıklama ve yayma özgürlüğü ile 28. Maddesinde ve 5187 sayılı Basın Kanununun 3. Maddesinde düzenlenen basın özgürlüğü de dikkate alınarak, düşünce açıklama, bilgi verme ve eleştiri sınırları içerisinde kaldığı, açıklanış şekliyle konusu arasında düşünsel bir bağ bulunduğu ve nesnel bir açıklama ile desteklendiği, bu hali ile atılı suçların unsurları bakımından oluşmadığı anlaşıldığından şüpheli hakkında açıklanan nedenlerle kovuşturmaya yer olmadığına karar verilmiştir.

Güncelleme Tarihi: 12 Ocak 2015, 19:43
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128