Parasını alamayan müteahhit iş bıraktı

Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz en büyük hayalleri arasında yer alan Büyüksu Islah Deresi Projesi, DSİ’nin ödeneği kesmesi sonrası durdu. Yüklenici firma olan Baytimur inşaat alacağını tahsil edemeyince çalışmaları durdurdu.

Parasını alamayan müteahhit iş bıraktı

Özel Haber: Kasım ŞAHİN

Edinilen bilgiye göre geçen yıl DSİ ile Bolu Belediyesi arasında yapılan protokolle Büyüksu Deresi projesi hayata geçmiş ve yüklenici firma olan Baytimur inşaat alt lapı çalışmalarına başlamıştı. 2018 Haziran ayında alt yapı çalışmalarının bitmesine az bir süre kala DSİ’nin hak ediş rakamlarını ödeyememesi nedeniyle, yüklenici firma çimento, demir alamayınca çalışmalar durdurmak zorunda kaldı. Yüklenici firmanın DSİ’den yaklaşık 5.5 milyon alacağı bulunduğu ve proje bedelinin 12 milyon TL olduğu öğrenildi. DSİ’nin alt yapı çalışmalarını üstlendiği Büyüksu Projesinde, Bolu Belediyesi ise üst yapıyı yani lokantalar, plajlar, dinlenme tesisleri ve kafeteryaların olduğu alanları yaptırma taahhüdü bulunuyor.

İŞİN BÜYÜĞÜ DSİ’NİN

Bolu Belediyesi tarafından belediyenin en öneli projesi olarak lanse edilen Büyüksu Deresi Islah Projesinin asıl sahibinin Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü (DSİ) olduğu ortaya çıktı. Projenin ihalesinin DSİ tarafından yapıldığı ve bu işe 12 Milyon lira kaynak ayrıldığı öğrenildi. Bu ayrılan 12 Milyon liranın dönemler halinde hak ediş raporları doğrultusunda ihaleyi alan firmaya ödendiği belirtilirken, son iki hak ediş faturasının ödenememesi sebebiyle yüklenici firmanın çalışmaları durdurduğu ortaya çıktı.

BELEDİYE NE YAPACAK

Bolu Belediyesi tarafından 2019 yılında hayata geçirilmesi vaadi verilen Büyüksu Projesinin iş bırakma nedeniyle en az bir yıl uzadığı ve belediyenin normalde 2018 Haziranında üst yapı çalışmalarına başlaması gerektiği açıklandı. Durdurulan alt yapı çalışmalarının yeniden başlamasının 2019 yılına kaldığı dolayısıyla en iyimser tahminle işin belediyeye tesliminin gelecek yılsonu olacağı öğrenildi. DSİ ve belediye yetkililerinin konu hakkında nasıl bir açıklama yapacağı ise merak konusu oldu.

Öte yandan Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz’ın en büyük projelerinden biri olan Büyüksu Deresi Islah Projesinin durmasına nasıl bir tepki vereceği de ayrı bir merak konusu.

 

Güncelleme Tarihi: 27 Nisan 2018, 15:51
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner133