“Pardon” deme şansınız yoktur

Türk Eğitim Sen Bolu Şube Başkanı Hüsnü Yaman, yazılı bir açıklama yaparak; “Milli Eğitim Bakanlığı yaptığı anlaşılmaz garip uygulamalarına bir yenisini daha eklemeye devam ediyor. Aldığı kararlarla eğitimin paydaşı olan tarafları yok sayarak ‘ben yaptım oldu’ mantığı içinde maalesef eğitime hiçbir katkı sağlamadığı gibi yeni mağduriyetler yaratmaya adaydır. Eğitimde yapılan uygulamalarda “pardon” deme şansınız yoktur” diye konuştu.

“Pardon” deme şansınız yoktur

Haber: Kasım ŞAHİN

Bundan birkaç yıl önce olduğu gibi apar-topar altyapısı hazırlanmadan, bilimsel dayanağı olmayan ve dünyada terk edilmiş, verim alınamamış 4+4+4 sisteminin ülkemizde uygulanmaya çalışılması gibi. Ve maalesef giderek bu sistemin ne kadar işleviz olduğu anlaşılmaya başlanmıştır diyen Eğitim Sen bolu Şube Başkanı Hüsnü Yaman açıklamasını sürdürdü;

Bunun gibi İl Milli Eğitim Müdürlüğünün ilimizde bulunan lise yöneticileriyle yaptığı toplantıda hali hazırda eğitim öğretime devam eden Anadolu Liseleri’nde öğrenci kontenjanlarının azaltılması yoluna gitmiş ve bu amaçla adı geçen liselerde bir veya iki sınıf mevcudu kadar 2016-2017 eğitim öğretim yılından itibaren öğrenci kontenjanının azaltılması istenmiştir.

1-Bu karar hangi sebeplerle alınmıştır?

2-Eğitimin paydaşları olan taraflarla görüşülmüş müdür?

3-Karardan etkilenecek olan taraflar için (öğretmen-öğrenci-veli) herhangi bir tedbir düşünülmüş müdür?

Bilindiği gibi 4+4+4 sisteminden dolayı zamanında yaklaşık 57 bin sınıf öğretmeni norm fazlası durumuna düşerek mağdur olmuş ve hala bunun sancıları devam etmektedir.

Kararın uygulanacağı liselerde öğrenci kontenjanlarının düşürülmesi demek, yıllar içerisinde onlarca branş öğretmeni arkadaşımızın norm fazlası durumuna düşmesi demektir. Ancak bu uygulama ile doğacak mağduriyetlere çözüm yolu gösterilmemiştir.

Bu kararı alanlara tavsiyemiz, sonucunda birçok mağduriyet yaratacak olan bu uygulamadan henüz zaman varken vazgeçmeleridir. Veli ve öğrencilerimizin özgür iradeleri ile istedikleri okula gitme haklarının ellerinden alınmamasını istiyoruz.

2015-2016 eğitim öğretim yılının sonuna yaklaştığımız şu günlerde ilgili tarafların bu yıl içinde yaşanan olumsuzluklardan ders çıkararak yeni eğitim öğretim yılında aynı olumsuzlukların tekrarlanmaması herkesin ortak arzusudur.

Güncelleme Tarihi: 26 Mayıs 2016, 18:40
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128