Patates üreticileri dikkat

Bolu Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü,İlimizde Patates Mildiyösü hastalığı görülmekte olup hızla yayılması beklenmektedir. Uygun ilaçlarla ilaçlanması gerekmektedir diyerek üreticileri uyardı.

Patates üreticileri dikkat

Patateste Mildiyö Hastalığına Dikkat

İl Müdürlüğümüz Teknik Elemanlarınca patates dikili alanlarda yapılan incelemelerde, son günlerdeki aşırı yağışların da etkisiyle Patates Mildiyösü Hastalığının yayılmaya başladığı gözlemlenmektedir.

HASTALIK BELİRTİLERİ

Mevsimsel yağışların bol olduğu yıllarda nemin yükselmesiyle birlikte öncelikle patates bitkisinde kendini gösterir.  İlk belirtiler yaprakta küçük, soluk yeşil veya sarımsı lekeler halinde görülür. Hastalığın ilerlemesiyle lekelerin olduğu kısımlar kahverengileşir ve doku ölür. Uygun sıcaklık ve nem koşullarında tüm bitkiye yayılır. Tarlada başlangıçta ocaklar halinde birkaç bitkide görülür, orantılı nemin %80 ve sıcaklığın 19–22°C’de tüm tarlaya ve etraftaki tarlalara yayılır. Hastalık etmenleri yaprak ve saplardan toprağa inerek yumrularda yüzeysel kuru çürüklük şeklinde, düzensiz eflatun ile siyah renk arasında sert lekeler belirir. Hastalık yumru etine doğru ilerler. Hastalık etmeni tarlada kalan yumru ve konukçu bitkiler patates, domates, patlıcan bitki artıkları üzerinde kışlaması mümkündür.

KÜLTÜREL ÖNLEMLER

Sağlıklı yumru kullanılmalı, Bitki artıkları imha edilmeli, Yumruya geçişleri önlemek için iyi bir boğaz doldurma yapılmalı, Patatesler çürük yumrulardan ayıklandıktan sonra depolanmalı, İyi bir havalanma için sıralar rüzgar yönüne açılmalı, Aşırı azotlu gübrelemeden kaçınılmalı, Dayanıklı çeşitler kullanılmalıdır.

KİMYASA MÜCADELE

İl ve İlçe Müdürlüğüne müracaat edilerek alınacak reçete ile uygun ilaç uygun doz ve uygun zaman kuralına uygun olarak ilaçlanmalıdır.  HABER MERKEZİ

Güncelleme Tarihi: 26 Haziran 2015, 18:54
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128