Pazarcı donduuuuuu

Her yıl yaşadığımız manzaralarının aynısı bu kış aylarında Bolu Pazarında yine yaşadık. Soğukta satış yapmaya çalışan pazarcı esnafı donmaktan korunmak için teneke kutularda ateş yakıp ısınmaya çalıştı.

Pazarcı donduuuuuu
HABERİN GALERİSİ
Pazarcı donduuuuuu

Pazarcı donduuuuuu

Haber: Kasım ŞAHİN

Bolu Manavlar ve Hazarcılar Esnaf Odasının her yıl dile getirdiği ve modern bir Pazar yerinin hayata geçirilmeye çalışma istemi bu yıl da bir başka bahara kalırken, pazarcı esnafı yine teneke kutularda ateş yakarak ısınmaya çalıştı ve ortaya da böylesine ilginç fotoğraflar ortaya çıktı.

Son günlerde hava sıcaklıklarının eksilerde seyretmesi pazarcı esnafını vurdu. Sabahın erken saatlerinde ekmek parası kazanmak için tezgahlarını açan pazarcılar üşümemek için yanlarında getirdikleri teneke kutular içerisinde tahta kasaları yakarak ısınmaya çalıştı. Diğer yandan köylü kadınlar ise kat kat giyinip başlarına da bere takarak soğuktan korunmaya çalıştılar.

SOBA ÜSTÜNDE ÇAY

Bazı pazarcı esnafı evlerinden getirdikleri sobaları yakıp, müşteriden fırsat buldukça soba başında ısınmaya çalışırken, birkaç esnaf ise sobaların üzerine çaydanlıklarını koyarak bir yudum bile olsa sıcak çay içmeye çalıştılar. Her yıl yaşadığımız bu görüntülerin artık ortadan kalmasını isteyen pazarcı esnafı; “Her yıl aynı şeyleri yaşıyoruz. Başkan Alaaddin Yılmaz’ın derhal Bolu’ya yakışır modern bir Pazar yerini yapması gerekir. Pazarcı artık üşümesin, pazarcı artık donmasın, sebze ve meyveler donmasın istiyoruz. Turizmi ile hep ön planda olan Bolu’ya böyle bir Pazar yeri hiç yakışmıyor” diyerek taleplerini dile getirdiler. 

Güncelleme Tarihi: 06 Aralık 2016, 14:40
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128