Pazarın emektar karpuzcusu

Bolu pazarında yağmur, çamur demen tüm olumsuz hava koşullarına rağmen 25 yıldır ekmek parası kazanmak için 25 yıldır karpuzculuk yapan ve kendini karpuz profesörü olarak tanıtan Bilal Karadayı, yazın en gözde meyvesi olan karpuz hakkında gazetemize önemli bilgiler verdi.

Pazarın emektar karpuzcusu

Özel Haber: Semih BAYKAL

Pazarcılık mesleğine babasının yanında 8 yaşında başlayan, 42 yıldır da bu mesleği yapan ve 25 yıldır da Bolu pazarında tüm olumsuz hava koşullarına rağmen evini geçindirmek için gece gündüz demeden karpuz satan 3 çocuk babası 50 yaşındaki Bilal Karadayı, karpuz yetiştirmenin de, satmanın da ayrı bir sanat olduğunu söyledi.

İYİ KARPUZ TIKLANARAK ANLAŞILMAZ

Karpuz yetiştirmenin de, satmanın da ayrı bir sanat olduğunu söyleyen Karadayı, yazın en gözde meyvesi olan karpuz hakkında şu bilgileri verdi; “ Türkiye’de karpuz ilk olarak ocak ayında Adana’da ekilmeye başlar ve tam anlamıyla iyi bir karpuz 6 ayda yetişir. Bolu’ya da iyi bir karpuz Haziran ayında gelir. İyi bir karpuzun ağırlılığı 9-13 kg ağırlığı arasında olmalıdır. Ben bu mesleği 8 yaşından beri yapıyorum ve artık karpuzun profesörü oldum. Bu mesleği yapmak herkesin harcı değildir. Çünkü karpuzcu olmak için ve karpuzun iyisini bilmek için,  bu işi severek yapmak ve sürekli bu mesleğin içersinde olmak gerekir. Karpuz milletimizin tabiri ile tıklayarak, koklayarak anlaşılmaz. Karpuzun iyisini seçmek bir sanat işidir. Ben tezgâhıma getirdiğim her karpuzu özenle tek tek kontrol ederek alıyorum. Çünkü benim için kalite ve insan sağlığı çok önemlidir” dedi.

“MARKETLER BİZİM EKMEK PARAMIZLA OYNUYOR”

Bolu’da her geçen gün sayıları giderek artan marketlerin, özellikle Pazar esnafını zor durumda bıraktığını da söyleyen Karadayı; “ Özellikle Bolu’da son yıllarda marketlerin sayı giderek arttı. Marketlerin halk günü diye oluşturdukları günler, yağmur, çamur demeden her olumsuz hava koşulunda ekmek parası kazanmak için uğraşan pazarcı esnafını zor durumda bırakıyor. Çünkü onların düşük fiyatta ürün satması, bizim de satış piyasamızı etkiliyor ve elimizde ne kadar kaliteli mal olursa olsun, eve ekmek götürmek zorunda olduğumuz için maliyetin altında ürünlerimizi satmaya çalışıyoruz. Bu konuda yetkililerin bir an önce bir çözüm bulması gerekiyor.  Son yıllarda özellikle bu sorun karpuzda yaşanmaya başladı. Çünkü son yıllarda üreticiler marketlerinde hızla artmasıyla beraber daha fazla ürün elde etmek için karpuza kabak aşısı vurmaya başladılar. Piyasa böylece daha fazla karpuz olunca ister istemez karpuz fiyatları da aşağıya düşüyor. Özellikle marketler bu karpuzları alıp sattıkları için piyasa değerinin en altındaki fiyattan satış yapıyorlar. Bizler Pazarcı esnafı olarak ve ben bu mesleği 8 yaşında beri yapan biri olarak tekrar söylüyorum. Ben için kalite ve insan sağlığı önemlidir, o yüzden ben bu tarz karpuzları satmamaya özen gösterdim. Çünkü kendimin yemeyeceği bir ürünü vatandaşıma yediremem. O yüzden vatandaşlarımız ucuz mala değil kaliteye önem vermelidir” dedi.  Son olarak Bilal Karadayı, Hz. Muhammed’in karpuz ile ilgili söylediği bir hadisi hatırlatarak; “ Yemekten önce karpuz yemek, mide ağrısını, şişkinliğini giderir. Karpuz suyu yemek öncesi midenizi yıkar ve bütün mikropları temizler” dedi. 

Güncelleme Tarihi: 09 Haziran 2016, 10:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128

banner124