Peygamber Nasihati

Hazırlayan: Mustafa COP

Peygamber Nasihati

Resûl-i Ekrem, minbere çıkarak ve Ensâr'a hitâb ederek şöyle dediler:

"Ey nâs, benim göçeceğimi düşünüp telaş ediy örmüşsünüz. Şimdiye kadar hiç bir Peygamber ümmeti arasında ebediyen kaldı mı ki, ben de sizin aranızda kalayım? Bilesiniz ki, ben Hazret-i Hakk'a vâsıl olacağım. Bu kavuşma şerefine, hepinizden ziyâde benim hakkım var. Size nasihat ediyorum, ilk Muhacirlere saygı ve riâyet gösteriniz."

Sonra Muhacirlere dönerek devam ve nasihat buyurdular: "Ey Muhacirler, sizlere dahi vasiyetim, Ensâr'a güzel muame­le ediniz. Onlar size iyilik ettiler, sizi memleketlerine getirdiler, ev­lerinde barındırdılar, geçim sıkıntıları varken, sizleri kendilerine üstün tutarak mallarına ortak ettiler. Her kim Ensâr'a hâkim olur­sa, onlara riâyet etsin ve işlerinde kusur edenler olursa af ile mu­amele etsin." Sonra hepsine birden hitap ettiler:

"Ey nâs, bu dünyada olan biten işler, Allah'ın takdirine bağlı­dır. Zamanında olacak iş için acele etmekte fayda yoktur. Başkası­nın acelesi ile Allah acele etmez- Allah'ın takdirini yenmek iste­yenler, mağlûp olurlar ve kahrolurlar. Allah'a karşı hile yapmak isleyenler aldanırlar ve hüsrana uğrarlar. Ben size çok şefkatli ve merhametliyim. Sizler yine bana kavuşacaksınız. Buluşacağımız yer, Kevser havuzunun kenarıdır. Her kim orada benimle buluş­mak isterse, elini ve dilini lüzumsuz şeylerden sakınsın. Ey insan­lar, günahlar ve Allah'a isyanlar, Allah'ın nimetlerini değiştirir: eğer halk itaatli olursa kumandanlar ve âmirler de öyle olur ve eğer halk günahkâr ve âsi olursa, başlarındakiler de öyle olur." Kaynak: Peygamber Efendimiz Sallâllâhu aleyhi ve selem – Ahmed Cevdet Paşa – Muallim Mâhir İz
Güncelleme Tarihi: 14 Temmuz 2015, 18:58
YORUM EKLE
YORUMLAR
ENTRESAN
ENTRESAN - 5 yıl Önce

cop böyle yazılar yazmazdı ama neyse...

ramazan dolayısıyla kapalıyız yazmadığına göre devam

SIRADAKİ HABER

banner128