Peynir Yapımı İçin Köylerde Kalsiyum Klorür Dağıtıldı

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bolu İl Müdürlüğü Gıda ve Yem Şube Müdürlüğü teknik personelince 2014 yılı içerisinde köylerde bayan çiftçilere yönelik olarak peynir yapımı kursu düzenlenmiştir. Kurs sonucunda bayan çiftçilere özellikle çiğ süt yerine pastörize sütten peynir yapımı konularında eğitimler verildi.

Peynir Yapımı İçin Köylerde Kalsiyum Klorür Dağıtıldı
Şube Müdürlüğünce kurs alan bayan çiftçilerinin kurs süresince edindikleri yeni bilgilerin etkin bir şekilde uygulanmasını sağlamak ve peynir yapımında karşılaşılan güçlükleri yerinde çözmek amacıyla çiftçiler personel tarafından belirli aralıklarla yapılan ziyaretlerle takip edilmekte. Bu ziyaretler sonucunda tarımda gelişmişliğin belirtisi olan az girdi kullanılarak çok ürün alınması esasının peynir üretiminde de başarıya ulaştığı gözlemlendi. Çiğ sütten pastörize süte geçildiğinde peynirin oluşabilmesi için Kalsiyum klorür denen maddenin katılması zorunludur. Ayrıca Kalsiyum Klorür Pastörize sütten peynir üretiminde randıman artışı sağlandı.

Kurs sırasında çiftçilere, Müdürlük tarafından gerekli olan kalsiyum klorür desteği sağlandı. Bununla birlikte son yapılan ziyarette çiftçilerin elinde bulunan kalsiyum klorürün bitmek üzere olduğu görülmüş ve personelimizce çiftçilere yeniden kalsiyum klorür dağıtımı gerçekleştirildi. HABER MERKEZİ

Güncelleme Tarihi: 12 Temmuz 2015, 18:13
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128