Piyasa Şartları Böyle Gerektirdi

Bolu’da 400 gram ekmeğin 1.5 TL’den satılıyor olması halkın tepkisini çekiyor. Bolu Pastacılar Fırıncılar ve Lokantacılar Odası Başkanı Murat Abak bu fiyat artışının serbest piyasa ekonomisinden ve kanunlardan kaynaklandığını söyledi.

 Piyasa Şartları Böyle Gerektirdi

Haber; Duygu Kaya

Bolu Pastacılar Fırıncılar ve Lokantacılar Odası Başkanı Murat Abak ekmek fiyatlarına zam yapıldığı iddialarına bir basın açıklaması yaparak yanıt verdi. Abak ‘’Bizim 5262 sayılı kanuna göre, devletin bize verdiği yetkiye göre, fırınlarda lokantalarda azami fiyat istemek zorundayız. 2008’de bizim fiyatımızı istedik. 2008’den bu yana ekmeğe zam gelmedi. Bunu da övünerek söylüyoruz. Ama 06�12012’de bir ekmek tebliğimiz çıktı, daha sonra 2013’te yeniden bir ekmek tebliği çıktı. Bu tebliğde şu var ekmek birazda kanserojen katkı malzemeler üretiliyor. Tarım ve köy işleri bakanlığı bu katkı maddeleri kaldırdı. Ekmeğe standartlar getirdi. Birde halka sunumuna kadar düzenlemeler getirdi. Bunlar taşıyan ekmek arabalarının, fırınların hijyenik olması şeklindeydi. Bunu yapmazsanız fırınlarınızı kapatırız dediler. Bizde fırıncı arkadaşlarımızla oturduk Bu yaptırımlardan dolayı bu şartlara uymalısınız dedik. Fırıncı arkadaşlar biz 2008’den itibaren zam yapmıyoruz dediler. Bu şartlar maliyet getirir zarar ederiz dediler. Şimdi 2008’den beri zam yapmamış fırıncılarımızı cezalandıralım mı?  Şu an biz azami bir fiyat istedik ve şuan ki fiyat tarifelerini aldık. Dilekçemizi yazdık uygun gördüler. Fiyatlarımız geçerli olmaya başladı. Bu demek değildir ki ekmeğin fiyatı bir buçuktan satılacak. Şimdi vatandaş tercihini yapacak kim uygun ekmek veriyorsa o fırından ekmeğini alacak.” Şeklinde konuştu

 

Bolu’da ki fırıncılarımız tekelcilik yaparsa suç işlemiş olurlar

 

“Kanunlar bağlayıcıdır bazı şeyleri değiştiremiyorsunuz.” Diyen Abak; “Burada ki sıkıntımız şudur. Bu fiyatlar azamidir. Kanun diyor ki azami fiyat alacaksınız. Biliyorsunuz bir tekel vardır. Bolu’da ki fırıncılarımız tekelcilik yapsa suç işlemiş olur. Halkımız şu konuda şikâyet edebilir. Der ki 400 gram ekmeğe bir buçuk TL dedik mi. Gelsinler Bolu’da 400 gr ekmeği bu fiyattan bir kuruş üstünde satıyor desinler. Ben bu görevi bırakırım. Biz minimum fiyat almıyoruz. En çok satabileceğimiz fiyatı belirliyoruz. Bunu da aslında biz değil devlet yani kanunlar söylüyor. Bolu’da bildiğiniz gibi oto kontrol var. Yani siz bir şeyi pahalı gördüğünüzde oradan alır mısınız? Hayır, gider en uygun yerden alırsınız. Yani her şey serbest piyasa ekonomisi şartlarına göredir.’’ biçiminde konuştu.

Güncelleme Tarihi: 22 Nisan 2013, 11:20
YORUM EKLE
YORUMLAR
oğuzhan taylan
oğuzhan taylan - 9 yıl Önce

olan sağa helal olsun be

SIRADAKİ HABER

banner128

banner124