Polis değil 112 Motorize Acil Servis

Bolu İl Sağlık Müdürlüğü bünyesinde ilk defa motorize 112 Acil Servis birimi kuruldu. Hasta ve kazalara anında müdahale etmek için kurulan birimde bir motosiklet sürücü iki doktor görev yapmaya başladı. Pazar yerinde rahatsızlanan bir hastaya gönderilen 112 Motorize Sağlık ekibi çok kısa sürede olay yerine gelirken, hastaya zamanında müdahale etmiş oldu. 112 Motorize Sağlık ekibini fark edemeyen vatandaşlar, yeni birimi polis zannederek tepki göstermek isterken son anda olayın farkına vardılar. Bolu’da ilk kez uygulamaya konulan 112 Motorize Sağlık ekibi vakalara çok kısa sürede vararak, büyük bir başarı göstermesi bekleniyor. 112 Motorize Ambulansta Dr. Olgun Kuçan, Dr. Uğur Yasin Akgün ve ATT Sürücüsü Burak Özkan görev yapıyor.

Polis değil 112 Motorize Acil Servis

Haber: Kasım ŞAHİN

MOTOR ŞANLIURFA’DAN GETİRİLDİ

Bolu’da ilk kez 112 motorize ambulans hizmetini hizmete sokan ve bu konuda da büyük bir başarı gösteren İl Sağlık Müdürü Dr. Mahmut Arık, motosikleti Şanlıurfa’dan atıl bir durumdayken getirdiklerini belirterek, “Elimizde olsa da her ambulansın önüne bir motorize ekip verebilsek. Avrupa’da geçen sene Avrupa Birliği Projesi ile gitmiştik. Avrupa’da onu uyguluyorlar. Ambulanstan önce motorize ekipteki doktor gidiyor, orada hemen müdahalesini yapıyor ambulans hemen arkasından yetişiyor. Veya doktor gidiyor müdahalesini yapıyor ambulans gerekiyorsa anons geçiyorlar ambulans geliyor. Biz o sistemi görünce dedik ki biz niye o sistemi uygulamayalım. İlk başta motosiklet temini yoluna gittik alamadık. Daha sonra duyduk ki Şanlıurfa’da bir motosiklet var atıl duruyor kullanmıyorlar hemen onu bakanlıktan istedik. Şanlıurfa müsaade etti. Biz o motosikleti Şanlıurfa’dan aldık. Burada getirmede Beypiliç Hamdi Bey’in çok büyük yardımı oldu bana. Duydum ki Hamdi abinin TIR’ları oraya gitmiş. Aradım motosikletim var getirebilir misin dedim. Motosikleti de sağ olsun Hamdi Bey getirdi” dedi.

KAPALI YOLLARDA, BOLU DAĞI TÜNELİNDE VE PAZARDA DA GÖREV YAPACAK

Arık, Bolu için yapılan bu büyük hizmet için açıklamalarını şöyle sürdürdü;  Amaç hastaya daha hızlı müdahale etmek. Trafiğe kapalı İzzet Baysal Cadde’miz var. Oradaki trafiğe kapalı alanda ya da ambulanslarımızın girişte zorlandığı yerlerde ki biz bunu yaşadık. Bolu Dağı Tünel’in kardan dolayı kapanmasında tünelin içinde kalp krizi geçiren bir hastaya müdahale etmemiz gerekti. Ambulansımızı buradan çıkarttım. TEM’den giremediler. Düzce tarafından soktuk giremedi. Abant’tan ters yöne gönderdim ambulansı yine giremedi. Dolayısıyla hasta tünel içerisinde mahsur kaldı. Motosiklet ambulansım var o zaman ama kar lastikleri yoktu. Yeni getirdik bakım onarımdan geçmemiş ona da görevlendirme yapamadım. Daha sonra karayolları şefini arayarak ters yöndeki tüm araçları çektirerek ambulansı ters yönden soktum tünele. Ama o zaman motosikletimiz hazır olsaydı motosiklet belli yerlerden hemen ulaşırdı. Kapalı alanlardan dolayı böyle bir ihtiyacımız vardı. Bunu da bugün itibari ile göreve başlatmış bulunuyoruz. Motosiklet ekibimizde iki doktor bir ATT dediğimiz şoförümüz var. Bu Bolu için çok güzel bir hizmet oldu. 15 tane istasyonumuz var. 5’i merkezde 10 tanesi ilçelerde olmak üzere. Türkiye’de en az nüfusa yani 18 bin nüfusa bir istasyon düşen ilk illerden biriyiz. Ortalama 30 bin civarında kişiye bir istasyon düşerken bizde 18 bin kişiye bir istasyon düşüyor. Türkiye’de yine ambulans sayısı yönünden 45 ambulansımız var bir de motosikletimiz geldi 46 oldu. o da nüfusa vurduğumuz zaman nüfus başına en güzel ambulans sayısı bizde. Motosiklet sayısı artmaz yeterli. Çünkü personel gerekiyor. En az 12 tane personel gerekiyor. Dolayısıyla bir tane ekibimiz yeter. Daha ileride ihtiyaç olunca değerlendirilebilir ama şu anda bir tane yeter diye düşünüyoruz.

112 MOTORİZE AMBULANSTA HER TÜRLÜ İLAÇ VE TEDAVİ MALZEMELERİ VAR

Ambulansımızın içerisindeki acil kullanabileceğimiz araç cihazlarımızın ilaçlarımızın hepsi motosiklet ambulansımızda mevcut. Oksijen, hasta başında kullanabileceğimiz acil ilaçlarımızdan hemen hemen hepsi müdahil olacaktır. Acilen müdahale edebileceğimiz her şey mevcut. İlgili doktor arkadaşımız müdahale ederken ekstra bir şey lazım olursa ambulansa haber verecek ambulans arkasından yetişecek. Ambulanslık bir şey yoksa kendisi müdahale edecek.

Önce motor gittiğinde ambulans gerekmeyebilecek bazı durumlarda. Her yönü ile Bolu’nun, sağlık müdürlüğümüzün, sağlık bakanlığımızın lehine bir hizmet. Bolu’muza hayırlı olsun diyorum. Şu anda kış şartlarına lastikleri hazırlayamadığımız için uygun değil. Ama kış şartlarına lastikleri alıp kullanılabilir hale getiririz. Araçların iklimsel şeylerini tamamladık. Elbise kask gözlük gibi araçları tamamladık. İki tane kar lastiği aldığımız zaman onu da tamamlamış olacağız. Kışın yollarda yolun kapalı olduğu yerlerde, ambulansın giremediği yerlerde motosikletlerimizi kullanacağız.

Vatandaşın gerçekten dikkatini çekmiş. Geçen hafta deneme sürüşünde kapalı caddeye gönderdim. Vatandaş gördü geri dönüş de yaptılar. Takdir edenler oldu. Gerekiyordu diyenler oldu. Bolu halkının hızlı bir şekilde alışacağına inanıyorum. Mesela şu olabilir motosiklet ambulansımız geldi vatandaşa müdahalesini yaptı. Vatandaş kalkıp da motosiklet ambulans ile bizi hastaneye götürün dememesi lazım. Çünkü o hekimin sürücüsünün olduğu müdahale amaçlı taşıma amaçlı değil. Taşıma amaçlı olduğu zaman zaten arkasından ambulansımız gelecek.

VAKAYA ULAŞIMDA EN BAŞARILI İL BOLU

Biz istiyoruz ki bakanlığımız 010, 10-30 dakika diye kırsal kentsel diye ulaşım hesaplamalarımız var. Bizim puanlamalarımız var. Ona göre bakanlık hesaplıyor. Biz hasta anonsunu geçtiğimiz an elektronik sistem devreye girer. Bizdeki hasta sen on dakikaya geldin ya da niye geç geldin dediği an biz hangi saniyede ambulansımız çıkmış, hangi saniyede biz aranmışız, hangi saniyede ambulansımız çıkmış, hangi saniyede varmış, hangi saniyede müdahale etmiş hepsini görebiliyoruz. Ambulans anonsu geçildiği an sayaç devreye girer. Hastaya ulaştık dediği an durur. Bu süre bizim için çok önemlidir. Biz zaten şehir içinde 5 dakikada varabiliyoruz. Şehir dışı dediğimiz kırsal alanlarda ortalama 15-20 dakika arasında köylerin uzaklığına göre de değişiyor. Bu çok önemli. Biz şu anda kentsel dediğimiz şehir merkezinde 10 dakikanın altında %94 yani %94 vakamıza 10 dakika içerisinde varıyoruz. Bu Türkiye ortalamasının üzerinde. Kırsal dediğimiz Belediye sınırları dışındaki bölgelerde de 10-30 dakika arasında. 10-15 süresinde varışımız %91. O da gayet güzel. Türkiye ortalamasına göre iyiyiz. Motosiklet ile de bu varış sürelerimiz biraz daha düşecek. Bu halk her şeye layıktır. İnşallah bu hizmeti devam ettiririz. Daha güzellerini de Bolu’ya getirmeye çalışacağız.
Güncelleme Tarihi: 30 Haziran 2015, 18:57
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128