Polis yanlış ölçüm yapmış

Gerede İlçesinde trafik uygulamasında 4.25 promil alkollü olduğu gerekçesiyle 1002 TL para cezası yazılıp, ehliyetine 6 ay süreyle el konulan vatandaşın hastanede yapılan testte alkolsüz olduğu anlaşıldı.

Polis yanlış ölçüm yapmış

Haber: Aysun Beykoz

​Olay, geçen yıl Kasım ayında Gerede ilçemizde meydana geldi. İstanbul’dan Sinop’a giden gazeteci Deniz Özen’e sabah karşı yapılan polis kontrolü sırasında 4.25 promil alkollü olduğu gerekçesiyle 1002 lira para cezası kesildi, ehliyetine 6 ay süreyle el konuldu. Olaydan bir saat sonra Gerede Devlet Hastanesi’ne başvuran Özen’in yapılan testinde, kanında alkol olmadığı belirlendi. Özen, cezanın iptali için başvurduğu Bolu Sulh Ceza Hâkimliği, “İki ölçüm arasında çok fark olduğu, olması gereken kandaki alkol miktarının hemen ölçülerek, sonucuna göre hareket edilmesi gerektiği değerlendirildiğinden itirazın kabulüne, kesilen para cezasının iptaline ve sürücü belgesinin iadesi” yönünde karar verdi.

Deniz Özen, alkol kontrolü sırasında 4.25 promilalkollü çıktığını belirterek, “Hayretler içinde kaldık. Tekrar defalarca üflememe rağmen tekrar aynı oranda alkollü çıktım. Derdimizi anlatamadık. Aracımızı orda bağlandı. Araç içerisinde bulunan diğer iki arkadaşımın da alkol kontrolü yapıldı. Onlar da alkollü çıktılar. Bunun nasıl böyle olacağını sorduk ve ‘hadi ben alkollüyüm, bu arkadaşlar da alkol almadılar onlar nasıl alkollü çıktılar?’ dedim. Memurlar ‘Onlar da senin nefesinden etkilenmiştir’ diye cevap verdi. Şaşırmamak, hayretler içerisinde kalmamak mümkün değil. Göz göre göre mağdur edildik. İtirazlarımızı yaptık ve haklı olduğumuz ortaya çıktı” dedi.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Murat
Murat - 2 yıl Önce

Mahkemeler malesef yanlış yapıyor. Ölçüm itiraz ile görevli memur nezaretinde yapılmalı. Yoksa hepimiz dontordan rica ike ne raporlar alınıyor biliyoruz. Kalıbımı basarım doktor raporu düzmece.

SIRADAKİ HABER

banner124